Polskie Radio
Section05
zwierzęta domowe

Dziecko i zwierzę – zgrany duet

Zwierzęta ze schroniska często mają za sobą bagaż trudnych doświadczeń. Przeszłość niektórych z nich jest znana bardziej, a innych mniej. Niektóre zwierzęta przebywające w schronisku nie zaznały innego życia. Nie jest to jednak jedyna opcja, aby przygarnąć zwierzaka. Są jeszcze różnego rodzaju fundacje i domy tymczasowe, w których zwierzęta przebywają przez jakiś czas i zdążyły już przejść proces resocjalizacji. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe rozwój dziecka Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica

Zwierzęta z Ukrainy w Polsce. Rozmowa z wolontariuszką

Wojna to sytuacja bez wątpienia tragiczna – nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W jednej chwili wali się cały świat, a mieszkańcy zmuszeni są do ucieczki ze swojego kraju. Niektórzy zostawiają wszystko, inni uciekają z jedną torbą, jeszcze inni – trzymają w rękach swoje zwierzę, które jest członkiem rodziny i przyjacielem. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach jest wiele osób, organizacji i schronisk, które chcą pomagać zwierzętom z Ukrainy. O tej pomocy opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Roberta Łącka z Przytuliska w Głownie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina zwierzęta domowe Strefa Rodzica radio dla rodziców

Czworonożni uchodźcy też szukają nowego domu [POSŁUCHAJ]

Koty, psy, świnki morskie, chomiki… Liczbę zwierząt, którym udało się w ciągu ostatniego miesiąca uciec z Ukrainy, trudno jest oszacować, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie dysponuje takimi danymi. Musi to jednak być liczba ogromna. Bo zwierzaki emigrują na piechotę, w transporterach, pudełkach, a czasem – kiedy już iść nie mogą – granicę z Polską przekraczają na ramionach właścicieli.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż zwierzęta uchodźcy Ukraina wojna na Ukrainie zwierzęta domowe PSY koty prawa zwierząt Trójka Ukraina

Uchodźcy ze zwierzętami. „Z całego życia na Ukrainie został im tylko kot”

Chodziliśmy z kolegą między polowymi łóżkami i pytaliśmy jak możemy pomóc. Na końcu hali zauważyłam leżącą kobietę, wyglądającą na chorą. Na sąsiednim łóżku siedziała dziewczynka i przytulała małego kotka. To była matka z córką. Z całego życia na Ukrainie został im tylko kot. Nie miały do czego wracać” - wspomina Katarzyna Śliwa – Łobacz, prezes Fundacji Mondo Cane.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 uchodźcy emigracja Ukraina zwierzęta zwierzęta domowe pomoc Małgorzata Frydrych

Obowiązkowe szczepienia kotów. Rozporządzenie obowiązuje w trzech województwach

W części powiatów centralnej Polski trwają obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Rozporządzenie w tej sprawie wydano po stwierdzeniu cyklicznych zachorowań zwierząt dzikich i domowych w części powiatów województw: mazowieckiego i świętokrzyskiego. W bliskiej granicy z Mazowszem szczepienia nakazane są w 4 powiatach województwa lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zwierzęta domowe koty szczepienia wścieklizna

Niebezpieczni lokatorzy samochodów

Słodkie futrzaki z puszystymi ogonkami i maślanymi oczami, czy może czworonożne zagrożenie dla karoserii i przewodów? Dziś o niebezpieczeństwach i wydatkach, na jakie narazić nas mogą buszujące w autach zwierzęta.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio POLSKA społeczeństwo zwierzęta zwierzęta domowe służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo kot porady gryzonie uszkodzenia naprawa naprawa samochodu samochód samochody