Polskie Radio
Section05

"Architektki" to wystawa o dziewczynach, które zmieniły i zmieniają stolicę

Warszawski pawilon ZODIAK otwiera wystawę "Architektki", będącą międzypokoleniowym spojrzeniem na rolę kobiet, które zmieniały, zmieniają i będą zmieniać obraz stolicy. Historia kobiecej architektury w Polsce jest dość krótka, ale na ekspozycji zobaczymy moc projektów wyprzedzających czasy, w których powstawały. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka architektura KULTURA wystawa Warszawa SZTUKA przestrzeń publiczna

Prezydenckie weto podniosło minimalną składkę zdrowotną

Od stycznia 2026 roku przedsiębiorców czeka finansowy szok. Minimalna składka zdrowotna, którą płacą nawet przy stracie, wzrośnie o ponad jedną trzecią – z 315 zł do ponad 432 zł. To efekt końca tarczy i prezydenckiego weta do ustawy, która miała ją wprowadzić na stałe. Dla tysięcy małych firm to potężny cios w budżet. Dla najlepiej zarabiających specjalistów na B2B – koszt jednego lunchu w restauracji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA składka zus przedsiębiorca biznes zdrowie

"W stronę Anny. Biografia Anny Iwaszkiewicz" - Sylwia Góra. Czyta Danuta Stenka, odc.8

Hanna Lilpop, późniejsza Anna Iwaszkiewicz, zasłużyła na swoją biografię już dawno temu. Kim była jedna z najlepiej znanych małżonek w historii literatury polskiej XX wieku? Muzą, ostoją, przyjaciółką. Panienką z dobrego domu, zagubioną, zranioną i osamotnioną po odejściu matki i samobójczej śmierci ojca, czasem bezwolną i niepewną. Kobietą borykającą się z chorobą psychiczną, która w poszukiwaniu spokoju i pewności uciekała w niezrozumiałe dla wielu religijne światy. Ale też - a może właśnie przede wszystkim - intelektualistką, tłumaczką i twórczynią. Góra rekonstruuje jej życiorys z fragmentów, strzępów i okruchów. Listów, które Anna pisała przez całe życie... Czyta Danuta Stenka. Muzyka - Łukasz Borowiecki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka

"Helena". Fotografie Heleny Hartwig na wyjątkowej wystawie

Przez wiele lat jej twórczość pozostawała w cieniu znanego męża Edwarda Hartwiga. Od wczoraj (16 lipca) w galerii ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie, można oglądać wystawę "Helena", poświęconą twórczości Heleny Hartwig - artystki związanej z Lublinem i Warszawą, członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, laureatki konkursów m.in. we Francji, Bułgarii i Japonii. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa fotografia Edward Hartwig Lublin