Polskie Radio

Jerzy Maksymiuk. Dyrygent perfekcyjny

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 05:38
86 lat temu, 9 kwietnia 1936 roku, urodził się Jerzy Maksymiuk, dyrygent, pianista i kompozytor. Znany ze swojej pracowitości i dążenia do perfekcji wprowadził nową jakość do wielu orkiestr, którymi kierował.
Gdansk, 23.03.2006. Jerzy Maksymiuk podczas koncertu symfonicznego w ramach obchodow Roku Mozartowskiego w Polskiej Filharmonii Baltyckiej.
Gdansk, 23.03.2006. Jerzy Maksymiuk podczas koncertu symfonicznego w ramach obchodow Roku Mozartowskiego w Polskiej Filharmonii Baltyckiej.Foto: Forum/Adam Warzawa

Wychował się w Białymstoku, dokąd jego rodzina uciekła w czasie wojny z Grodna. Jako młody chłopak, już w liceum wyjechał do Warszawy i tu kontynuował edukację. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (czyli ówczesną Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną) na trzech kierunkach: kompozycja (1962), fortepian (1964) i dyrygentura (1969).

To nie talent

Jeszcze w czasie studiów wygrał ważny Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. Jednak na pytanie, czy był wybitnie uzdolniony odpowiadał, że zdecydowanie bardziej pracowity.

- Ponieważ pochodzę z Białegostoku, z Bojar, to wiedziałem, że coś muszę zrobić, coś pokonać, ponieważ chciałem zaistnieć w większym mieście - tłumaczył Jerzy Maksymiuk w audycji Anny Skulskiej w Polskim Radiu.

Posłuchaj
31:26 panorama muz pol maksymiuk.mp3 "Jerzy Maksymiuk". Audycja Jerzy Maksymiuk opowiada o swoim życiu. Audycja Anny Skulskiej z cyklu "Panorama muzyki polskiej naszego stulecia". (13.05.1997)

 

Do największych sukcesów Jerzego Maksymiuka należą bezsprzecznie: prowadzenie i rozwinięcie Polskiej Orkiestry Kameralnej (1972-1982) oraz BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow (1983-1993). Jednocześnie z tymi zespołami prowadził jednak wiele innych, nagrywał płyty i komponował własną muzykę.

Perfekcja

Zaraz po studiach zdobył prestiżową pracę jako dyrygent w Teatrze Wielkim w Warszawie a następnie prowadził orkiestrę Warszawskiej Opery Kameralnej, przekształconą w Polską Orkiestrę Kameralną. Pracował z tym zespołem bardzo intensywnie i doprowadził go do perfekcji, którą dostrzeżono i doceniono na świecie.

- Neville Mariner bardzo nam pomógł - tak się zdarzyło że miał koncert w Polsce i coś do niego doszło, że jest taka orkiestra, a znał wszystkie te orkiestry - wspominał Jerzy Maksymiuk w audycji Anny Skulskiej w Polskim Radiu. - Kiedy graliśmy Bartoka "Divertimento" powiedział: też to grałem, ale nigdy nie mogłem osiągnąć tego, co wyście osiągnęli. Ale jak myśmy to osiągnęli? Pół roku graliśmy kilka fraz. Taka to była praca - dodawał.

Posłuchaj
14:40 maksymiuk zapiski 3.mp3 Jerzy Maksymiuk opowiada o swoim życiu. Audycja Anny Skulskiej z cyklu "Zapiski ze współczesności". (PR, 3.05.2011)

 

Z POK Jerzy Maksymiuk występował w najważniejszych salach koncertowych Świata i nagrał serię płyt dla wytwórni EMI, co w tamtym czasie było dla zespołu z Polski wielkim wyróżnieniem.

Ćwiczenie gam

W 1983 dostał zaproszenie do prowadzenia zespołu BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow, który występował na antenie brytyjskiego radia.

- Zacząłem pracować nad orkiestrą - opowiadał Jerzy Maksymiuk w Polskim Radiu. - Zapytałem, co mogę zrobić. Dyrektor zapytał mnie: a czego pan sobie życzy? - Żeby orkiestra grała lepiej. - Dobrze. Wobec tego będziemy grać gamy. Jedyna orkiestra na świecie, która grała gamy. Ale proszę zobaczyć jaki to trudny element - dodawał maestro.

Posłuchaj
14:06 maksymiuk zapiski 4.mp3 Jerzy Maksymiuk opowiada o swoim życiu. Audycja Anny Skulskiej z cyklu "Zapiski ze współczesności". (PR, 3.05.2011)

 

Jego ciężka praca i w tym przypadku przyniosła doskonałe efekty, którymi były liczne koncerty w prestiżowych salach i występy na najważniejszych festiwalach (między innymi w Polsce podczas festiwalu "Warszawska Jesień"). Dostał także propozycję kierowania English National Opera.

Charakterny

Oprócz prowadzenia zespołów orkiestrowych Jerzy Maksymiuk jest także kompozytorem muzyki filmowej w tym do większości filmów Czesława Petelskiego, którego był krewnym (w Białymstoku mieszkali obok siebie). Spośród 200 filmów, które zilustrował, najbardziej ceni jeden - Wojciecha Jerzego Hasa.

- Napisałem muzykę do filmu "Sanatorium pod klepsydrą" i to był jedyny przypadek, kiedy reżyser mi nic nie sugerował - opowiadał kompozytor.

Ponadto Maksymiuk jest promotorem poważnej muzyki współczesnej - współtworzył festiwal "Warszawska Jesień" i wielokrotnie dokonywał prawykonań utworów współczesnych twórców. Słynie z silnego charakteru i barwnej osobowości. Wraz ze swoją żoną, został bohaterem filmu dokumentalnego Tomasza Drozdowicza "Maksymiuk. Koncert na dwoje" (2018).

az

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk składa hołd bohaterce AK

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 13:00
- Zainspirowała mnie tablica, którą mijam codziennie w drodze do sklepu - mówił Jerzy Maksymiuk o kompozycji "Vers per archi", którą wykonał z Polską Orkiestrą Radiową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzego Maksymiuka spotkania z muzyką Medtnera

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 19:57
Znakomity dyrygent opowiedział o pracy nad nagrywaniem mało znanego repertuaru, w tym koncertów fortepianowych Nikołaja Medtnera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Boreyko: jestem swoim największym krytykiem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 22:32
–  Tylko ja po koncercie mogę powiedzieć, czy był on dobry, czy zły. Gdy krytycy po tym samym wydarzeniu napiszą pozytywne opinie, a ja nie będę zadowolony, to raczej uwierzę sobie, a nie im – mówi dyrygent Andrzej Boreyko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Trzy lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 06:00
Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
rozwiń zwiń