Historia

Kalina Jędrusik. "Bo we mnie jest seks"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 05:45
Aktorka, ekstrawagancka artystka, kobieta wamp, skandalistka - była barwnym rajskim ptakiem w szarej rzeczywistości PRL. Dzisiaj mija 94. rocznica urodzin Kaliny Jędrusik.
Kalina Jędrusik, 1977. Teatr Telewizji. Julian Tuwim Żołnierz królowej Madagaskaru, reżyseria Romuald Szejd.
Kalina Jędrusik, 1977. Teatr Telewizji. Julian Tuwim "Żołnierz królowej Madagaskaru", reżyseria Romuald Szejd. Foto: PAP/Zygmunt Januszewski

Była córką przedwojennego senatora prof. Henryka Jędrusika. - Nasz dom był przesycony "dziadkiem" Piłsudskim na każdym kroku. Nawet w tych najgorszych okresach stalinowskich w naszym domu "dziadek" pełnił straż, wszędzie pełno było jego zdjęć i miniaturek - wspominała Jędrusik w rozmowie z Wojciechem Marczykiem.

Posłuchaj
26:16 spotkanie z kaliną.mp3 Spotkanie z Kaliną Jędrusik, audycja Wojciecha Marczyka. (PR, 3.11.1990) 

Niezapomniane role

Lubiła skandalizować. Wcielała się w takie postaci jak Holly Golightly w "Śniadaniu u Tiffany’ego" czy amantkę Joannę w "Lekarstwie na miłość". 43 sekundy artystki kąpiącej się w wannie - co prawda w zasłaniającej ciało pianie - były w 1966 roku szokiem. Do historii polskiego kina przeszła słynna scena erotyczna między nią i Danielem Olbrychskim w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Niezapomniane były występy Kaliny Jędrusik w Kabarecie Starszych Panów, na czele z wykonaniem piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory "Bo we mnie jest seks".

Kalina, która kąpała się w szampanie

Nie przystawała do purytańskiego PRL. Nic dziwnego, że wokół niej narosło wiele mitów: Władysław Gomułka miał jej nienawidzić tak bardzo, że rzucał w telewizor popielniczką, gdy tylko pojawiła się na ekranie, a sama Kalina miała brać kąpiele w szampanie. Artystce zabroniono nawet przez pewien czas pojawiać się w telewizji, po tym, jak pojawiła się na ekranie w głębokim dekolcie, na którym spoczywał mały krzyżyk na łańcuszku.

Na zdjęciu: Stanisław Dygat, autor: Władysław Miernicki, źr. NAC/Wikimedia Commons/dp

Otwarty układ

Prywatnie od 1957 roku była żoną Stanisława Dygata. Pisarz był kierownikiem literackim w gdańskim Teatrze Wybrzeże, gdzie młodziutka absolwentka krakowskiego PWST debiutowała (m.in. ze Zbigniewem Cybulskim). On zostawił dla niej swoją dotychczasową rodzinę, akceptował jej liczne romanse, ona trwała przy nim aż do jego śmierci. - Zawsze Bogu dziękuję, że spędziłam z nim prawie 25 lat – wspominała Kalina Jędrusik w audycji z 1990 roku.

Była wielbicielką kotów. Po śmierci męża opiekowała się nimi we własnym mieszkaniu. To oddanie doprowadziło ją do śmierci. Zmarła 7 sierpnia 1991 na skutek reakcji alergicznej na kocią sierść.

W planach jest produkcja filmu o Kalinie Jędrusik. Ma ją zagrać Maria Dębska. "Jesienną dziewczynę" reżyserować będzie Katarzyna Klimkiewicz według scenariusza napisanego wspólnie z Patrycją Nowak. Stanisława Dygata zagra Leszek Lichota.

Posłuchaj rozmowy Kaliny Jędrusik z Wojciechem Marczykiem.

bm

Czytaj także

Agnieszka Osiecka. 87. rocznica urodzin "poetki doskonałej"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:45
– Była kwintesencją poezji, artystką od stóp do głów, nie ma najmniejszej wątpliwości – mówiła o swej przyjaciółce Anna Szałapak. 87 lat temu urodziła się Agnieszka Osiecka. Poetka, dziennikarka, autorka spektakli telewizyjnych i teatralnych, ale i około 2 tys. tekstów piosenek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wasowski. Dżentelmen wielu talentów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 05:45
– Kulminacją stylu bycia Jerzego Wasowskiego było pokazywanie się na plażach – wspominał w Polskim Radiu Grzegorz Wasowski. – On również na piasku rezydował w garniturze, gdzieś tam pod drzewkiem. Miał letnią wersję garnituru, nieco lżejszą, ale zawsze w garniturze i pod krawatem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Michnikowski. Legenda "Kabaretu Starszych Panów"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 05:45
- Najbardziej ceniłem teatr. Radio lubiłem z dwóch powodów: po pierwsze nie trzeba było uczyć się tekstu na pamięć. A po drugie, dlatego że nie było mnie widać. Na trzecim miejscu w mym sercu jest kabaret - powiedział Wiesław Michnikowski w wywiadzie dla Polskiego Radia z 2008 roku. Dziś mija 102. rocznica urodzin artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irena Kwiatkowska żadnej roli się nie bała. Była Zagłobą i Papkinem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 05:50
13 lat temu w Skolimowie zmarła wybitna aktorka, która przygodę ze sceną zaczęła od roli diabełka w szkolnych jasełkach, a zanim zagrała słynną kobietę pracującą, Hermenegildę Kociubińską czy Pchłę Szachrajkę, była Zagłobą, Papkinem i świerszczem za kominem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starsi Panowie. Łączyła ich wspólnota poczucia humoru

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 13:00
 - Kabaret skuteczniej zlikwidował wszystkie podziały niż ówczesny ustrój. Wszyscy oglądali - mówił w Programie 2 Polskiego Radia red. Roman Dziewoński. Bohaterami audycji "Dwie do setki" w Dwójce byli Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski – twórcy słynnego Kabaretu Starszych Panów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiętne role Kaliny Jędrusik. Femme fatale, trzpiotka, kobieta dojrzała

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 05:51
– Miałam wielką przyjemność ze współpracowania z kamerą. Czułam się niezwykle, coś w tym było tajemniczego. Samo wejście do studia wprawiało mnie w stan małego upojenia – mówiła Kalina Jędrusik w Polskim Radiu w 1991 roku. Gdyby kamera mogła mówić, zapewne to samo powiedziałaby o aktorce. Ich współpraca trwała kilka dekad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Okazało się, że mam głos i porcję muzykalności". Kalina Jędrusik o swoich piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 05:44
- To był rzeczywiście "mój pierwszy bal" pod każdym względem. I to była moja pierwsza piosenka nagrana dla Polskiego Radia - opowiadała Kalina Jędrusik o wielkim przeboju, od którego zaczęła się jej kariera piosenkarki. Wcześniej jednak, jak wspominała w radiowych nagraniach, marzyła o śpiewie operowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalina Jędrusik: cierpiałam na skutek niesprawiedliwych ocen [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 05:55
- Pewne o mnie opinie nastręczały mi dużo goryczy i smutków. Ale dziś patrzę na to bardzo rzewnie i pobłażliwie - mówiła w 1990 roku w Polskim Radiu Kalina Jędrusik, wspominając dawne, negatywne głosy krytyków na jej temat. Takich nagrań z prywatnymi wypowiedziami znakomitej artystki zachowało się w radiowych archiwach znacznie więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wymyśliłam sobie siebie". Posłuchaj ostatniego radiowego wywiadu z Kaliną Jędrusik

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 05:44
31 lipca 1991 roku dziennikarka Polskiego Radia Halina Szopska odwiedziła z mikrofonem Kalinę Jędrusik w jej warszawskim domu. Rozmowę z aktorką wyemitowano 4 sierpnia, zaledwie trzy dni przed jej niespodziewaną śmiercią. To prawdopodobnie ostatni wywiad z artystką.
rozwiń zwiń