X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Kalina Jędrusik - "Bo we mnie jest seks"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 06:00
Aktorka, ekstrawagancka artystka, kobieta wamp, skandalistka - była barwnym rajskim ptakiem w szarej rzeczywistości PRL. Gdyby żyła, obchodziłaby dziś 86. urodziny.
Audio
  • Spotkanie z Kaliną Jędrusik, audycja Wojciecha Marczyka. (PR, 03.11.1990)
Kalina Jędrusik, 1977. Teatr Telewizji. Julian Tuwim Żołnierz królowej Madagaskaru, reżyseria Romuald Szejd.
Kalina Jędrusik, 1977. Teatr Telewizji. Julian Tuwim "Żołnierz królowej Madagaskaru", reżyseria Romuald Szejd. Foto: Zygmunt Januszewski

Urodziła się 5 lutego 1930, jako córka przedwojennego senatora prof. Henryka Jędrusika.

- Nasz dom był przesycony "dziadkiem" Piłsudskim na każdym kroku. Nawet w tych najgorszych okresach stalinowskich w naszym domu "dziadek" pełnił straż, wszędzie pełno było jego zdjęć i miniaturek - wspominała Jędrusik w rozmowie z Wojciechem Marczykiem.

Niezapomniane role

Lubiła skandalizować. Wcielała się w takie postaci, jak Holly Golighty w "Śniadaniu u Tiffany’ego", czy amantkę Joannę w "Lekarstwie na miłość". 43 sekundy artystki kąpiącej się w wannie - co prawda, w zasłaniającej ciało pianą - były w 1966 roku szokiem. Do historii polskiego kina przeszła słynna scena erotyczna między nią i Danielem Olbrychskim w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Niezapomniane były jej występy w Kabarecie Starszych Panów, na czele z wykonaniem piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory "Bo we mnie jest seks".

Kalina, która kąpała się w szampanie

Nie przystawała do purytańskiego PRL. Nic dziwnego, że wokół niej narosło wiele mitów: Władysław Gomułka miał jej nienawidzić tak bardzo, że rzucał w telewizor popielniczką, gdy tylko pojawiła się na ekranie, a sama Kalina miała brać kąpiele w szampanie. Artystce zabroniono nawet przez pewien czas pojawiać się w telewizji, po tym, jak pojawiła się na ekranie w głębokim dekolcie, na którym spoczywał mały krzyżyk na łańcuszku.

Na zdjęciu: Stanisław Dygat, autor: Władysław Miernicki, źr. NAC/Wikimedia Commons/dp

Otwarty układ

Prywatnie od 1957 roku była żoną Stanisława Dygata. Pisarz był kierownikiem literackim w gdańskim Teatrze Wybrzeże, gdzie młodziutka absolwentka krakowskiego PWST debiutowała (m.in. ze Zbigniewem Cybulskim). On zostawił dla niej swoją dotychczasową rodzinę, akceptował jej liczne romanse, ona trwała przy nim aż do jego śmierci. - Zawsze Bogu dziękuję, że spędziłam z nim prawie 25 lat – wspominała w audycji z 1990 roku.

Była wielbicielką kotów. Po śmierci męża opiekowała się nimi we własnym mieszkaniu. To oddanie doprowadziło ją do śmierci. Zmarła 7 sierpnia 1991 na skutek reakcji alergicznej na kocią sierść.

Posłuchaj rozmowy Jędrusik z Wojciechem Marczykiem.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kabaret Starszych Panów - bywało ostro

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 07:00
- Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj - śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. To oni stworzyli jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji. "Kabaret Starszych Panów" zadebiutował 55 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeremiego Przybory gawędy o sobie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 06:37
Filar literacki Kabaretu Starszych Panów, znakomity poeta, pracował w Polskim Radiu przed wojną jako spiker. Po wojnie Jeremi Przybora pisał teksty do stworzonego przez siebie Radiowego Teatrzyku "Eterek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Wasowski – dżentelmen wielu talentów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 06:00
– Kulminacją tego jego stylu bycia było pokazywanie się na plażach – wspominał Grzegorz Wasowski. – On również na piasku rezydował w garniturze, gdzieś tam pod drzewkiem. Miał letnią wersję garnituru, nieco lżejszą, ale zawsze w garniturze i pod krawatem.
rozwiń zwiń