Raport Białoruś

Milinkiewicz nie wystartuje w wyborach. Sąd odmówił

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 20:00
Były kandydat opozycji na prezydenta Białorusi Aleksander Milinkiewicz nie może wziąć w wyborach parlamentarnych na Białorusi rozpisanych na 23 września.
Audio
Alaksandr Milinkiewicz
Alaksandr MilinkiewiczFoto: European Parliament - Audiovisual Unit

Sąd Najwyższy Białorusi nie znalazł podstaw, by pozytywnie rozpatrzyć skargę na niedopuszczenie Milinkiewicza do udziału w wyborach. To była trzecia i ostatnia próba zarejestrowania kandydatury Milinkiewicza.

Wcześniej Okręgowa Komisja Wyborcza w Mińsku odmówiła rejestracji jego kandydatury uznając, że Milinkiewicz źle wypełnił deklarację o dochodach oraz nie uznano 15 procent podpisów poparcia na jego liście. Po odwołaniu się od tej decyzji Centralna Komisja Wyborcza uznała, że deklarację o dochodach można zaakceptować, ale podpisy poparcia nadal były kwestionowane.

Obecna decyzja Sądu Najwyższego, dotycząca odmowy rejestracji jest ostateczna. Zdaniem Milinkiewicza, władze chcą, by znów powstał parlament, w którym nie będzie miejsca dla opozycji. - To bardzo szkodzi krajowi - stwierdził Milinkiewicz, który w 2006 roku był kandydatem opozycji na prezydenta. - Podczas tego miesiąca, który spędziłem na zbieraniu podpisów, ludzie mówili, że - nawet jeśli nas nie popierają - to bardzo ważne, by w parlamencie trwała dyskusja i były zgłaszane różne projekty ustaw. Społeczeństwo dojrzało. Ale widać władze się boją - powiedział.
Na Białorusi trwa rozpatrywanie przez Sąd Najwyższy odwołań od odmownych decyzji ws. zarejestrowania kandydatów na wybory do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu, 23 września. Obecnie wśród ponad 370 kandydatów jest około 130 przedstawicieli opozycji.
W poprzednich wyborach parlamentarnych na Białorusi w 2008 roku o 110 mandatów ubiegało się 279 kandydatów. Opozycję reprezentowało 70, ale żaden z nich nie dostał się do parlamentu. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie uznała wówczas, że wybory nie spełniły demokratycznych standardów, a w szczególności władze nie dotrzymały obietnic dotyczących zapewnienia przejrzystości liczenia głosów.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: debaty wyborcze nie będą na żywo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:20
- Ma się rozumieć, jeśli znajdzie się tam wezwanie „Wszyscy idziemy na plac świętować” jak podczas wyborów prezydenckich, to oczywiście zostanie wycięte – oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosiła obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 18:00
MSZ Białorusi skierował zaproszenie do obserwacji wyborów parlamentarnych do biura ODIHR w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna i Łazawik dostali unijne wizy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 15:00
Szefowa komisji wyborczej Białorusi Lidia Jarmoszyna i sekretarz komitetu wyborczego Nikołaj Łazawik dostali wizy do Wiednia, mimo że są na uniijnej czarnej liście objętych sankcjami za naruszenia praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko 13 opozycjonistów w komisjach wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:39
Zakończyło się formowanie komisji wyborczych przed zaplanowanymi na 23 września wyborami do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi. W ich skład weszło niewielu przedstawicieli opozycji - poinformowało w poniedziałek Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycjonista nie mógł pojechać na szczyt OBWE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 17:16
Władze Białorusi nie wypuściły z kraju lidera kampanii "O sprawiedliwe wybory" Wiktara Karniajenki, który leciał do Wiednia na seminarium OBWE na temat wyborów - podało w czwartek Radio Swaboda, dodając, że do Wiednia pojechała za to szefowa CKW Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Štefan Füle: po uwolnieniu więźniów, granicą jest niebo

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 23:00
Komisarz Štefan Füle uważa, że przyjazd szefa białoruskiego MSZ do Brukseli to doskonała okazja, aby porozmawiać o sytuacji na Białorusi. Najważniejsze, według niego, to „wyjść poza bieżącą politykę”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milinkiewicz chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 10:30
23 września będzie wybierana niższa izba białoruskiego parlamentu, Izba Reprezentantów. Wśród opozycyjnych ugrupowań na Białorusi nie ma zgody co do przedwyborczej strategii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna skarży się na "prowokacje ze strony opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 02:00
Zdaniem szefowej białoruskiej komisji wyborczej Lidii Jarmoszyny prowokacją są nielegalne publikacje przedstawiające w negatywnym świetle władze i wybory, wrzucane do skrzynek pocztowych wyborców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prześladowanych opozycjonistów nie rejestrują w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 12:52
Dwaj byli kandydaci na urząd prezydenta Białorusi nie będą mogli uczestniczyć w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milinkiewicz zebrał podpisy do startu w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 14:30
Lider ruchu „O wolność” Aleksander Milinkiewicz zebrał w jednym z okręgów wyborczych 1000 podpisów. Podczas kampanii chce zaprezentować „Program narodowy”, mapę reform dla Białorusi.
rozwiń zwiń