Raport Białoruś

Wybory: kluczowe komisje bez opozycji

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 18:57
Przedstawiciele znanych liderów białoruskiej opozycji nie weszli w skład komisji wyborczych w ich okręgach. Wywołuje to obawy, że rozpisane na 23 września wybory nie będą sprawiedliwe.
Budynek rządu i jednocześnie parlamentu w Mińsku na Białorusi. Przed nim stoi pomnik Włodzimierza Lenina
Budynek rządu i jednocześnie parlamentu w Mińsku na Białorusi. Przed nim stoi pomnik Włodzimierza LeninaFoto: fot. Wikipedia/CC/Nuno Godinho

Białoruskie media poinformowały, że w terytorialnych komisjach wyborczych zabrakło przedstawicieli Aleksandra Milinkiewicza, lidera ruchu „O Wolność”; Aleksieja Janukiewicza, szefa partii Białoruskiego Frontu Narodowego (BNF) i Uładzimira Nowosiada, lidera tworzonej właśnie Partii Wolności i Postępu.
W komisjach okręgu wyborczego w Mińsku, w którym startuje szef ruchu "O Wolność" Aleksander Milinkiewicz, nie ma ani jednego przedstawiciela jego organizacji. Władze lokalne wyjaśniły to tym, że do komisji włączono osoby, które miały doświadczenie z poprzednich wyborów, "uczciwe i godne" oraz "cieszące się autorytetem i szacunkiem w swoim środowisku". W komisjach innego mińskiego okręgu, gdzie startuje szef Partii BNF Alaksiej Janukiewicz, nie ma z kolei przedstawicieli tej partii - poinformował szef sztabu wyborczego Aleś Kalita.
Według opozycji komisje wyborcze w okręgach, gdzie startują jej przedstawiciele są formowane głównie z członków prorządowych ugrupowań, na przykład należących do organizacji społecznej „Biała Ruś”, oficjalnej Federacji Związków Zawodowych czy Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży .
W środę dwóch działaczy innego opozycyjnego ugrupowania, Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (ZPO): jej wiceszef Lew Marholin oraz lider partii w Borysowie Michaił Wasilieu zostali skazani przez sąd w tym mieście na kary grzywny za złamanie zasad przeprowadzania pikiety. Marholin ma zapłacić 3 mln rubli białoruskich (ok. 1180 zł), a Wasilieu - 2 mln (790 zł). Według milicji działacze złamali zasady przeprowadzania imprez masowych z uwagi na hasło ich pikiety: "Uczciwe wybory bez Łukaszenki". Zdaniem milicji hasło to wykracza poza ramy wyborczej agitacji, gdyż jest wyrazem osobistego nieprzyjaznego nastawienia do białoruskiego prezydenta - podano na stronie ZPO.
Wybory do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu, odbędą się 23 września. Białoruska opozycja nie wypracowała wspólnego stanowiska co do przedwyborczej strategii. Choć wszystkie siły prodemokratyczne uważają, że zbliżające się wybory nie będą uczciwe, to niektóre wezmą w nich udział, a inne zapowiedziały bojkot głosowania. Kampanię bojkotu ogłosiły dotąd Białoruska Chrześcijańska Demokracja oraz rada koordynacyjna opozycyjnego ruchu Zjazdów Narodowych. Wysunięcie kandydatów zapowiedziała natomiast m.in. lewicowa partia Sprawiedliwy Świat oraz BNF i ZPO.

 

PAP/IAR

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: Electby.org monitoruje wybory w sieci

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 00:20
Platformę obywatelskiego monitoringu Electby.org założyli białoruscy entuzjaści jeszcze przed wyborami 2010 roku. Teraz wznawia ona działalność. Podczas wyborów na Białorusi dochodzi z reguły do wielu nadużyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wybory odbędą się 23 września

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 00:20
Aleksander Łukaszenka ogłosił termin wyborów parlamentarnych. - To będzie kolejna farsa - zgadza się większość opozycji. Część jednak nie wyklucza udziału w wyborach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: debaty wyborcze nie będą na żywo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:20
- Ma się rozumieć, jeśli znajdzie się tam wezwanie „Wszyscy idziemy na plac świętować” jak podczas wyborów prezydenckich, to oczywiście zostanie wycięte – oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosiła obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 18:00
MSZ Białorusi skierował zaproszenie do obserwacji wyborów parlamentarnych do biura ODIHR w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna i Łazawik dostali unijne wizy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 15:00
Szefowa komisji wyborczej Białorusi Lidia Jarmoszyna i sekretarz komitetu wyborczego Nikołaj Łazawik dostali wizy do Wiednia, mimo że są na uniijnej czarnej liście objętych sankcjami za naruszenia praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko 13 opozycjonistów w komisjach wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:39
Zakończyło się formowanie komisji wyborczych przed zaplanowanymi na 23 września wyborami do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi. W ich skład weszło niewielu przedstawicieli opozycji - poinformowało w poniedziałek Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycjonista nie mógł pojechać na szczyt OBWE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 17:16
Władze Białorusi nie wypuściły z kraju lidera kampanii "O sprawiedliwe wybory" Wiktara Karniajenki, który leciał do Wiednia na seminarium OBWE na temat wyborów - podało w czwartek Radio Swaboda, dodając, że do Wiednia pojechała za to szefowa CKW Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Štefan Füle: po uwolnieniu więźniów, granicą jest niebo

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 23:00
Komisarz Štefan Füle uważa, że przyjazd szefa białoruskiego MSZ do Brukseli to doskonała okazja, aby porozmawiać o sytuacji na Białorusi. Najważniejsze, według niego, to „wyjść poza bieżącą politykę”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milinkiewicz chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 10:30
23 września będzie wybierana niższa izba białoruskiego parlamentu, Izba Reprezentantów. Wśród opozycyjnych ugrupowań na Białorusi nie ma zgody co do przedwyborczej strategii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna skarży się na "prowokacje ze strony opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 02:00
Zdaniem szefowej białoruskiej komisji wyborczej Lidii Jarmoszyny prowokacją są nielegalne publikacje przedstawiające w negatywnym świetle władze i wybory, wrzucane do skrzynek pocztowych wyborców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prześladowanych opozycjonistów nie rejestrują w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 12:52
Dwaj byli kandydaci na urząd prezydenta Białorusi nie będą mogli uczestniczyć w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milinkiewicz zebrał podpisy do startu w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 14:30
Lider ruchu „O wolność” Aleksander Milinkiewicz zebrał w jednym z okręgów wyborczych 1000 podpisów. Podczas kampanii chce zaprezentować „Program narodowy”, mapę reform dla Białorusi.
rozwiń zwiń