Polskie Radio
Section05
Andrzej Seremet

Sprawa Daniela Obajtka. Postępowanie prokurator generalny umorzył w czasie rządów Platformy Obywatelskiej

Prokuratura pod nadzorem Andrzeja Seremeta w maju 2013 roku, w zaledwie trzy dni umorzyła sprawę z doniesienia CBA, którym kierował wtedy Paweł Wojtunik - informuje portal wPolityce.pl. Odniósł się tym do narracji opozycji, której przedstawiciele podkreślają, iż to "prokuratura kontrolowana przez PiS umarzała śledztwa ws. Daniela Obajtka".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Daniel Obajtek Andrzej Seremet prokuratura polityka

Debata dnia: Andrzej Seremet przesłuchany przez komisję ds. VAT

Były prokurator generalny Andrzej Seremet zeznawał dziś przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. Seremet był prokuratorem generalnym od 2010 do 2016 roku, czyli w czasach, gdy ten urząd nie był połączony ze stanowiskiem ministra sprawiedliwości. Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych. Gośćmi Debaty Dnia w Polskim Radiu 24 byli Tomasz Walczak, Super Express i Jakub Pacan, Tygodnik Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  komisja śledcza vat Andrzej Seremet polityka wyłudzenia

Prof. Modzelewski: bagatelizowano problem wyłudzeń VAT

- Jeżeli mierzymy zjawisko wyłudzeń podatku VAT ilością prowadzonych postępowań, to nie jesteśmy w stanie w pełni ocenić jaka to była część problemu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Witold Modzelewski współtwórca polskiego systemu podatkowego. W poniedziałek przed sejmową komisją śledczą ds. VAT zeznaje były prokurator generalny Andrzej Seremet. To czwarty świadek, którego przesłuchają sejomowi śledczy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA vat wyłudzenia Witold Modzelewski Andrzej Seremet podatki

"Nieprawdopodobna niefrasobliwość prokuratury"

- Taki osobnik jak sam Marcin P. to był figurant, nad którym była potężna krysza. Pytanie czy ta krysza ograniczała się do Gdańska, które jawi się tu jako polskie Palermo z totalnym zblatowaniem polskich służb. Moim zdaniem nie ograniczało się to do miasta – powiedział w Debacie Poranka Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy. O przesłuchaniu Michała Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold mówił także Marcin Celiński z Liberte.
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold komisja śledcza Sejm Rafał Ziemkiewicz Marcin Celiński Andrzej Seremet ABW

Trybunał Stanu za Smoleńsk? "Tusk, Kopacz, Sikorski..."

– Poważnie należy się zastanowić nad odpowiedzialnością karną lub przed Trybunałem Stanu dla najważniejszych osób w państwie. Przede wszystkim dotyczy to ówczesnego premiera, ale też Ewy Kopacz czy ministrów Sikorskiego i Arabskiego – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania  Jacek Świat, poseł PiS. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej ujawniają liczne błędy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku PiS Trybunał Stanu Donald Tusk Ewa Kopacz Radosław Sikorski Tomasz Arabski ekshumacja Andrzej Seremet Rosja POLSKA

"Cała ta sytuacja to wielki ból dla rodzin ofiar katastrofy"

Prokuratura wezwała na przesłuchanie byłą premier Ewę Kopacz. Ma ona zostać świadkiem w śledztwie, dotyczącym między innymi nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. W 2010 roku Ewa Kopacz była ministrem zdrowia i po katastrofie pojechała do Moskwy, aby uczestniczyć w identyfikacji ofiar. – Osoby, które wówczas zaniechały działań odpowiednich organów państwa, powinny ponieść odpowiedzialność, także karną – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Ewa Kopacz Donald Tusk katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Platforma Obywatelska Tomasz Rzymkowski Andrzej Seremet

"Domagam się odtajnienia zeznań oficerów BOR ws. Smoleńska"

Dziennikarze „Faktu” napisali, że w trumnie generała Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, znalazły się szczątki 7 innych osób. Informację tę potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Gościem Polskiego Radia 24 był Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, która zginęła w katastrofie.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku ekshumacja Anna Walentynowicz Donald Tusk Ewa Kopacz Tomasz Arabski Bogdan Klich Andrzej Seremet Biuro Ochrony Rządu Zbigniew Ziobro

Komisja Amber Gold? "Bez politycznej rąbanki"

Posłowie przesłuchali już byłego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, a w przyszłym tygodniu przed komisją stanie wicepremier Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 działania sejmowych śledczych komentowali Karolina Lewestam z "Dziennika Gazety Prawnej" i Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Piotrowicz Robert Bogdański Amber Gold komisja śledcza Andrzej Seremet stan wojenny 13 grudnia Sejm prokuratura Jarosław Gowin

Przesłuchanie Andrzeja Seremeta. Powiedział "coś więcej"

Były prokurator generalny Andrzej Seremet przyznał, że "istotą nieudolności" śledztwa ws. Amber Gold w gdańskiej prokuraturze był brak należytego nadzoru. Przypomniał też, że ówczesny regulamin  funkcjonowania prokuratury takiego nadzoru mu zakazywał. O przesłuchaniu Seremeta przed sejmową komisją śledczą mówili w Debacie Dnia Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita) i Krzysztof Ziemiec (TVP).
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Osiecki Krzysztof Ziemiec Andrzej Seremet Amber Gold prokuratura komisja śledcza

Andrzej Seremet przed komisją. Co wiedział o Amber Gold?

- Andrzej Seremet przyznał, że jego największą porażką z lat 2010-2016, jako prokuratora generalnego, była sprawa Amber Gold - mówił w Rozmowie Parlamentarnej Polskiego Radia 24 Jarosław Krajewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz członek komisji śledczej ds. Amber Gold. W czwartek sejmowi śledczy przesłuchali byłego prokuratora generalnego.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Krajewski Amber Gold komisja nadzoru finansowego Andrzej Seremet prokuratura Donald Tusk komisja śledcza

Komisja ds. Amber Gold. Zeznania Andrzeja Seremeta

"Istotą nieudolności" śledztwa ws. Amber Gold w Prokuraturze Rejonowej w Gdańsku-Wrzeszczu było to, że nie było nad nim należytego, właściwego nadzoru - ocenił b. prokurator generalny Andrzej Seremet, zeznający przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold. Przyznał też, że Premier Donald Tusk był „mocno poirytowany” na spotkaniu w 2012 r. w sprawie Amber Gold i krytycznie wyrażał się o działalności służb, w tym także prokuratury.
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold Andrzej Seremet Małgorzata Wassermann POLSKA