Polskie Radio
Section05
Biuro Ochrony Rządu

Funkcjonariuszki BOR do towarzystwa? Szokujące wyznanie Leszka Millera

"Były premier Leszek Miller w rozmowie z Tomaszem Lisem opowiadał o kulisach spotkania, jakie przed laty odbył z ówczesnym premierem Włoch Silvio Berlusconim. Polityk ujawnił, że opity wódką Berlusconi nie dowierzał, że na imprezie »nie ma dziewczyn«. Miller - jak sam to wyznał - chciał temu zaradzić i polecił, by przyszły do nich funkcjonariuszki BOR. »Rozumiem, że złoży mandat europosła« - komentuje jeden z dziennikarzy" - informuje portal tvp.info. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Leszek Miller Silvio Berlusconi tomasz lis BOR

Święto Służby Ochrony Państwa. Prezydent Andrzej Duda: czas jest trudny

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że służba na rzecz państwa nie należy do bezpiecznych i łatwych, lecz wymaga ogromnego poświęcenia. W trakcie obchodów święta Służby Ochrony Państwa na dziedzińcu Belwederu prezydent podziękował wszystkim osobom pracujących w Służbie Ochrony Państwa i podkreślił, że ich służba jest realizowana wzorcowo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo służby ratunkowe służby i bezpieczeństwo Andrzej Duda Warszawa Mariusz Kamiński Służba Ochrony Państwa MSWiA

Szef MSWiA do b. szefów BOR: "odkolegujcie" się od SOP

- Rezygnacja szefa SOP gen. bryg. Tomasza Miłkowskiego to dobra okazja, by gorąco zaapelować do tych, którzy kiedyś pełnili funkcje kierownicze w Biurze Ochrony Rządu, żeby "odkolegowali się" od Służby Ochrony Państwa - powiedział w piątek w Radiu Zet szef MSWiA Joachim Brudziński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joachim Brudziński Służba Ochrony Państwa służby i bezpieczeństwo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

TYLKO U NAS Twórca Służby Ochrony Państwa: prezydent nie jest bezpieczny

- Słuchając wypowiedzi gen. Miłkowskiego z każdą minutą byłem coraz bardziej przerażony i zacząłem mieć wątpliwości czy ta ochrona tak naprawdę jest skuteczna - mówi o bezpieczeństwie najważniejszych osób w państwie gen. Andrzej Pawlikowski, były szef Biura Ochrony Państwa, twórca  Służby Ochrony Państwa (SOP).
Zobacz więcej na temat:  Służba Ochrony Państwa wypadek polityka bezpieczeństwo POLSKA

Nisztor Pyta. Eksperci o działaniu Służby Ochrony Państwa

- Sama zmiana nazwy, przy pozostawieniu struktur, patologii, nie jest reformą. To nie jest działanie, które może zakończyć się sukcesem - powiedział w audycji Nisztor Pyta dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa. Gościem Polskiego Radia 24 był również Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz'15. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold Piotr Nisztor Tomasz Rzymkowski Beata Szydło Służba Ochrony Państwa polityka

Afery taśmowej ciąg dalszy: "Arab" wtedy też dostał ochronę

Portal tvp.info opublikował kolejne nagrania z restauracji Sowa i Przyjaciele. Podczas rozmowy Sławomir Nowak, minister transportu w rządzie PO-PSL, ujawnia, że w 2009 r. kilku ministrów otrzymało ochronę Biura Ochrony Rządu tylko po to, by jeden z nich – Tomasz Arabski – nie musiał płacić za przeloty do Gdańska. – Tylko nie mówcie, kto wam zdradził – można usłyszeć w nagraniu.
Zobacz więcej na temat:  afera taśmowa Platforma Obywatelska POLSKA Michał Boni Tomasz Arabski Sławomir Nowak

"Nie zrobił tego, co powinien, nie ochronił prezydenta"

We wtorek po południu zeznania przed komisją śledczą ds. Amber Gold złoży gen. Marian Janicki, szef Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2013. Zdaniem Antoniego Macierewicza, byłego ministra obrony narodowej, nie należy spodziewać się obszernych wyjaśnień z jego strony. – Myślę, że gen. Janicki będzie się „wykręcał” od odpowiedzi na pytania – komentował polityk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Amber Gold Prawo i Sprawiedliwość komisja śledcza Sejm

"W Polsce jest w tej chwili zbyt wiele służb specjalnych"

- W Polsce jest w tej chwili zbyt wiele służb specjalnych, w sumie około 21, przez co ich kompetencje się pokrywają. Im więcej podmiotów, tym słabsze służby, a im słabsze służby, tym słabsze państwo – powiedział w Polskim Radiu 24 współtwórca ustawy o Służbie Ochrony Państwa gen. Andrzej Pawlikowski. Formalnie od 1 lutego Biuro Ochrony Rządu zostało zastąpione przez Służbę Ochrony Państwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Służba Ochrony Państwa premier prezydent służby specjalne

Kulisy przejmowania BOR po latach rządów Platformy

- Okres 8 lat rządów PO-PSL obnażył wady mechanizmów realizacji zadań Biura Ochrony Państwa. Te zaniechania były ogromne, dotyczyły logistyki, braku finansowych i zadaniowych. BOR nie posiadało instrumentów do prawidłowego i skutecznego realizacji zadań. W audycie z grudnia 2015 roku wykazano nieprawidłowości – ten raport przysłużył się też do powołania nowej służby, czyli Służby Ochrony Państwa – mówił w audycji Kulisy Spraw gen. Andrzej Pawlikowski, były szef BOR i jeden z twórców SOP.
Zobacz więcej na temat:  BOR Służba Ochrony Państwa Piotr Nisztor Kulisy Spraw Platforma Obywatelska