Polskie Radio
Section05
Anglia

"Bezpieczeństwo i współpraca ws. Ukrainy". Kumoch o spotkaniu prezydenta Dudy z brytyjską premier

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w niedzielę z nową brytyjską premier Liz Truss. Jak poinformował szef Biura Spraw Międzynarodowych przy Prezydencie RP Jakub Kumoch, rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa i przyszłej współpracy polsko-brytyjskiej w obliczu wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Anglia Liz Truss Andrzej Duda prezydent Elżbieta II pogrzeb

Przyszłość brytyjskiej monarchii. Jakie będą rządy Karola III?

Jakim królem będzie Karol III? Jaka przyszłość czeka brytyjską monarchię pod jego rządami? Jak nowy władca widzi miejsce Wielkiej Brytanii w architekturze europejskiego bezpieczeństwa? Czy Karol III uszanuje wybór Brytyjczyków, czy też będzie nalegał na złagodzenie konfliktu z UE?
Zobacz więcej na temat:  Karol III król Karol III Piotr Semka Trójka Wielka Brytania Anglia Królowa Elżbieta II Elżbieta II Klub Trójki

Bitwa o Anglię. Przełomowy dzień 15 września 1940 roku

- Tuż przed nami pojawiła się duża grupa samolotów, dowódca nie miał czasu na manewr. Skierował samoloty łeb w łeb. Wszystkie te nosy były czerwone, to znaczy, że był otwarty ogień. Szyk został rozbity - wspominał płk Marian Duryasz, pilot i późniejszy dowódca słynnego polskiego dywizjonu 303 przełomowy dzień w bitwie o Anglię.
Zobacz więcej na temat:  Anglia Bitwa o Anglię II wojna światowa III Rzesza Niemcy nazizm Winston Churchill

"Ród smoka". Prawdziwa historia, którą inspirował się George R.R. Martin

Serial "Ród smoka", który ponownie zabierze fanów "Gry o tron" do Westeros, zagości na polskich ekranach 22 sierpnia. I choć widzów czekają zapewne widowiskowe walki między ziejącymi ogniem bestiami, to - podobnie jak w przypadku "Gry o tron" - tak naprawdę liczy się intryga. A ta wzorowana jest na wyjątkowo posępnym okresie w dziejach średniowiecznej Anglii. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Gra o tron serial fantasy fantastyka Anglia średniowiecze

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
Zobacz więcej na temat:  Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek literatura KSIĄŻKA książki Wielka Brytania Irena Tuwim Anglia II wojna światowa 1920 rocznica książki dla dzieci dzieci dzieciństwo HISTORIA