Polskie Radio
Section05
Antoni Dudek

Powojenne Nadodrze, czyli Polski Dziki Zachód

- Czytając źródła z pierwszych powojennych lat, natrafiłam na pojęcie "Dziki Zachód". Na początku było ono powszechnie stosowane przez dziennikarzy, publicystów, samą ludność, ale też przez elementy propagandy, które w ten sposób zachęcały do osiedlenia się na Ziemiach Zachodnich. Z czasem jednak "Dziki Zachód" zaczął kojarzyć się nie za dobrze - mówiła prof. Beata Halicka, autorka monografii o sytuacji na Nadodrzu w latach 1945-48.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek Dziki Zachód Dwójka 1946 1945

Kiedy kończy się stan "bycia u siebie", a kiedy zaczyna obcość?

Przyłączenie do Polski niemieckich ziem w 1945 roku wiązało się z procesem niemal całkowitej wymiany ludności. Ówczesne określenie "Dziki Zachód" odnosiło się do panującego chaosu i obowiązującego w Nadodrzu "prawa silniejszego", ale oznaczało także szansę na rozpoczęcie nowego życia. Beata Halicka odtworzyła na podstawie polskich, niemieckich i sowieckich wspomnień początki kształtowania się nowej wspólnoty ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek kampania wrześniowa polityka

Prof. Antoni Dudek: Niemcy w porównaniu do Rosji uczynili wiele, by rozliczyć się z przeszłością

- W porównaniu do Rosji, która nie chce rozliczyć się z przeszłością komunistyczną, Niemcy uczynili wiele, by rozliczyć się z przeszłością nazistowską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z UKSW. Gościem audycji był również prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Niemcy polityka Polityka zagraniczna Polski Antoni Dudek Paweł Lekki

"To jest dla mnie kluczowa sprawa". Prof. Antoni Dudek o legitymizacji zwycięzcy wyborów

- Ciągle jest szansa, że jeżeli wybory się odbędą, to ich rezultat nie będzie podważany. To jest dla mnie kluczowa sprawa - interesuje mnie, żeby zwycięzca wyborów był uznawany przez wszystkich uczestników - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 głosowanie korespondencyjne Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Gowin Porozumienie Jarosława Gowina polityka Antoni Dudek Łukasz Sobolewski Polskie Radio 24 POLSKA

Dlaczego PRL był epoką eksplozji pijaństwa

- Ustrój socjalistyczny rozbudzał pewnej nastroje konsumpcyjne i ich nie zaspokajał. Pokazują to bardzo wyraźnie statystyki. Na początku lat 50. statystyczny Polak wypijał rocznie 1,5 litra alkoholu w przeliczeniu na czysty spirytus. Pod koniec lat 70. było to już 8,6 litra - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Kosiński, autor monografii "Historia pijaństwa w czasach PRL: polityka, obyczaje, szara strefa, patologie".
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek Polska Akademia Nauk Krzysztof Kosiński Dwójka HISTORIA alkoholizm alkohol PRL

Jan Sehn. Sędzia śledczy Komisji Badania Zbrodni Niemieckich

- Był prawnikiem wykształconym jeszcze przed II wojną światową, ukończył Uniwersytet Jagielloński. Po wojnie, jako sędzia śledczy, bardzo intensywnie zajął się ściganiem zbrodniarzy niemieckich. Oprócz tego był też m.in. wykładowcą akademickim i wieloletnim dyrektorem Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie - mówił w Dwójce dr Filip Gańczak z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek Holokaust Dwójka HISTORIA zbrodnie wojenne II wojna światowa

75 lat po Jałcie. Ekspert: Putin liczy na powrót do dyktowania granic

- Można powiedzieć, że Putin liczy na to, że kiedyś wróci do tzw. koncertu mocarstw i wielkie mocarstwa będą dyktowały na przykład granice - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego. Czy dojdzie do organizacji kolejnej konferencji jałtańskiej?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Paweł Lekki Antoni Dudek konferencja jałtańska Jałta Józef Stalin Franklin Delano Roosevelt Winston Churchill Władimir Putin