Polskie Radio
Section05
Białoruś lista

Cichanouska wzięła udział w Narodowym Czytaniu. Kancelaria Prezydenta RP zamieściła podziękowania

Kancelaria Prezydenta RP zamieściła w mediach społecznościowych podziękowanie dla liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, która wyrecytowała w swoim ojczystym języku fragment "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Kancelaria Prezydenta RP zamieściła trwające niespełna minutę nagranie z tą recytacją na swoim Twitterze i Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA literatura KULTURA Adam Mickiewicz Narodowe Czytanie Swiatłana Cichanouska kancelaria prezydenta społeczeństwo

Białoruskie ataki na Polskę. Tym razem chodzi o "bombę" na przejściu granicznym w Brześciu

Służby na Białorusi przekazały, że w samochodzie na przejściu granicznym w Brześciu, który przyjechał z Polski, funkcjonariusze znaleźli przedmiot przypominający ładunek wybuchowy. Jak powiedziała jednak portalowi tvp.info rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska ze strony białoruskiej takie informacje do polskich strażników nie dotarły.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka granica

Nielegalny szlak migracyjny z Białorusi. Żaryn: to metoda hybrydowej walki z NATO

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że "nielegalny szlak migracyjny z Białorusi to metoda hybrydowej walki z krajami NATO". Dodał, że Służby specjalne już wcześniej na to wskazywały. Odniósł się tym samym do informacji straży granicznej o zatrzymaniu na granicy cudzoziemców, którzy przybyli na Białoruś z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo kryzys migracyjny Rosja Białoruś reżim migracja granica Stanisław Żaryn NATO wojna hybrydowa

Kolejny wyrok w procesie politycznym na Białorusi. Kara łagru za "obrażanie prezydenta"

Sąd w białoruskim Swietłahorsku skazał Natalię Leanowicz na półtora roku łagru za "obrażanie prezydenta" - powiadomiło Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Mieszkanka wsi Strakawiczy Natalia Leanowicz poszła na komisariat milicji, żeby zgłosić kradzież. W trakcie zgłoszenia powiedziała milicjantom, co myśli o Alaksandrze Łukaszence. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka reżim

Na Białorusi zrównano z ziemią kwaterę żołnierzy AK. Łatuszka: barbarzyństwo nad pamięcią historyczną

Jak ocenił białoruski opozycjonista i były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka, zniszczenie kwatery żołnierzy AK w Mikuliszkach to czyn absolutnie sprzeczny z białoruską tradycją. - To barbarzyństwo nad pamięcią historyczną i akt polityki Łukaszenki pokazujący jego stosunek do polskiego narodu - skomentował.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Armia Krajowa historia Polski