Polskie Radio
Section05
DAB+

Czym lustro różni się od zwierciadła?

Lustro to jeden z najstarszych wynalazków cywilizacji. Odbija to, co znajduje się naprzeciwko i służy do tego, żeby się w nim przeglądać. Zwierciadłami były najpierw szlifowane kamienie, później polerowany metal, a z czasem pojawiły się lustra szklane. Czym różni się lustro od zwierciadła, jakie mogą być rodzaje luster i na czym polega zasada lustra, powiemy w "Popołudnku" Polskiego Radia Dzieciom posłuchać można w załączonej audycji. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  lustro Popołudnik w PR Dzieciom DAB+ radio dla dzieci radio dla rodziców

Samotność rodzicielska - jak wygląda i czy zawsze tak samo? 

Rodzicielstwo wydaje się rzeczywistością, której daleko jest do samotności, a jednak są rodzice wychowujący dzieci samotnie, ale też przeżywający swoje rodzicielstwo w samotności, mimo że z kimś je dzielą. Samotność to przede wszystkim subiektywne doświadczenie człowieka, które dotyczy pewnego braku w aspekcie relacji społecznych i negatywnych emocji z tym związanych. Jak sobie z tym radzić?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks rodzicielstwo Strefa Rodzica emocje psychologia radio internetowe DAB+

Młodzież kontra historia. Wyniki raportu "Edukacja dla pamięci"

Raport "Edukacja dla pamięci" zorganizowany przez IPN Kongres Pamięci Narodowej został przeprowadzony na próbie 6 tysięcy osób z różnorodnych środowisk - małych i dużych miast, wsi oraz różnych rodzin. Jest to pełny obraz młodzieży licealnej, której wiedza historyczna jest w większości bardzo niska, choć zdarzają się wyjątki. 
Zobacz więcej na temat:  Agata Puścikowska Strefa Rodzica edukacja historia Polski radio dla rodziców DAB+

"Królowa Śniegu" premiera w Teatrze Andersena w Lublinie

Królowa Śniegu to opowieść o dziewczynce, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela. Bohaterka pokonuje kolejne kręgi wtajemniczenia, aby na końcu odkryć, że przebyła drogę nie tylkob do przodu, ale również w głąb siebie, że stała się dojrzałą kobietą. Przekonuje się, iż warunkiem wolności, jest wierność sobie oraz miłość.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci DAB+

Co się dzieje w naszym organizmie? O książce "Kurzol. Gdzie się podział sen"

"Kurzol. Gdzie się podział sen?" to pierwszy tom nowej serii książek w nurcie SELF-REG, których celem jest pomaganie w rozpoznawaniu emocji i rozumieniu ich mechanizmów. Dzięki tej świadomości łatwiej jest podejmować decyzje, a to z kolei przekłada się na samopoczucie oraz to, w jaki sposób dzieci się zachowuję.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+

Jak odciąć pępowinę w dorosłym życiu?

W audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o "odcinaniu pępowiny", czyli dojrzałości, wolności i świadomości człowieka dorosłego. Będąc dorosłymi ludźmi mamy przecież prawo do podejmowania swoich decyzji, nawet jeśli nasi rodzice się z nimi nie zgadzają, bez odczuwania przy tym poczucia winy. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia rodzicielstwo wychowanie samodzielność samodzielność u dziecka Joanna Ficińska DAB+

Różnorodność – dlaczego tak trudno ją zaakceptować?

Nie jest tajemnicą, że wszyscy się różnimy. Ta różnorodność wymaga zrozumienia i empatii obu stron, a niekiedy także dystansu i chronienia siebie. Różnice są tym widoczniejsze, gdy wynikają z jakichś zaburzeń. Wtedy o wzajemną akceptację jest jeszcze trudniej, ale nawet wówczas można się w różnorodnościach odnaleźć i polubić. O tym w swojej najnowszej książce pisze Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książek o samoregulacji.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia dziecięca psychologia DAB+

Jak otworzyć rynek pracy na osoby z niepełnosprawnościami?

Przewidywana luka zatrudnienia w Polsce do 2025 roku to 1,5 miliona. Już teraz około 1 milion osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym znajduje się poza rynkiem pracy. Partnerstwo i napędzanie zmian na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami to priorytet Fundacji Aktywizacja. Celem jest ilościowy i jakościowy wzrost zatrudnienia. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niepełnosprawność praca niepełnosprawni radio dla rodziców Marcin Perfuński DAB+

Wyprawa na Kajmany

10 maja 1503 roku Krzysztof Kolumb odkrył Kajmany - z tej okazji w dzisiejszym (10.05) "Popołudniku" poznamy trzy wyspy w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim nazywane Kajmanami. Swoją nazwę Kajmany zawdzięczają zwierzętom, które są podobne do krokodyli i aligatorów, jednak znacznie mniejsze. Co ciekawe, w rejonach tych pięknych wysp jest wiele żółwi i to właśnie ze względu na ich liczbę Kolumb nadał wyspom nazwę Tortugas, która z czasem została zmieniona.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci DAB+

Rekrutacja do szkół średnich – kalendarz i punktacja

Już niebawem bo 23 maja, ósmoklasiści napiszą swój pierwszy w życiu ważny egzamin. Po nich przyjdzie czas na rekrutację do szkół średnich. W tym roku sytuacja może być szczególnie trudna, ponieważ niespełna osiem lat temu do szkoły poszły zarówno siedmiolatki, jak i połowa rocznika sześciolatków, co sprawia, że o miejsce w szkołach średnich może nie być łatwo.
Zobacz więcej na temat:  egzamin ósmoklasisty radio dla rodziców edukacja szkoła DAB+ Strefa Rodzica Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Dźwięk dobry". 40 lat zespołu "Fasolki"

Zbliża się 40-lecie zespołu Fasolki - to będzie duża, wielopokoleniowa impreza. Na scenie wystąpią też dorośli, którzy 40 lat temu śpiewali w Fasolkach, m.in. Joanna Jabłczyńska.W audycji relacja z próby, zaś o historii zespołu opowiedzą Ewa Chotomska (córka Wandy Chotomskiej i współzałożycielka zespołu, "Ciotka Klotka" i Andrzej Marek Grabowski (Profesor Ciekawski) i Krzysztof Marzec (kompozytor i Pan TikTak).
Zobacz więcej na temat:  dzieci dziecko Agnieszka Ciecierska radio bez reklam DAB+