Polskie Radio
Section05

Dwójka

"Amor zwycięski". Uwaga, bo nie wiadomo, po którą strzałę sięgnie

To był najwspanialszy obraz w kolekcji markiza Vincenza Giustinianiego. Najprawdopodobniej, za radą niemieckiego znawcy i teoretyka sztuki Joachima Sandrarta, na co dzień malowidło zasłaniała kotara. Chowano je nie tylko dla ochrony przed światłem słonecznym i kurzem. Obraz Caravaggia stanowił klejnot kolekcji pokazywany jedynie specjalnym gościom. Być może był ukryty, aby nie przyćmiewać innych dzieł swoją wyjątkowością. Cóż zatem niezwykłego zasłaniała zielona kotara?
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio malarstwo SZTUKA Michał Montowski Grażyna Bastek

Bartłomiej Nizioł: jako juror szukam pozytywu [ZOBACZ WIDEO]

- Szukam tego, żeby ktoś mnie zachwycił, żeby dotarł do mojej duszy, żeby na moment pozbawił mnie tej rzeczywistości… Szukam tej przyjemnej strony. Gdy widać, że młody artysta nie radzi sobie z tremą, wtedy stres pojawia się też u jurorów - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, jeden z jurorów rozpoczynającego się w Poznaniu już 7 października 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego skrzypce Marcin Majchrowski Bartłomiej Nizioł Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Antoni Wit: styl pracy Jerzego Semkowa z orkiestrą był szczególny

- Imponowała mi u niego magnetyczna osobowość w sposobie oddziaływania na orkiestrę oraz to, że jego interpretacje były głęboko przemyślane - mówił maestro Antoni Wit o wybitnym dyrygencie Jerzym Semkowie. Mistrz batuty występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, nagrywał dla największych firm fonograficznych. Dyrygował zespołami wykonującymi utwory Szymanowskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego na scenach w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Berlinie. Wśród licznych nagród, jakie otrzymał, znalazła się m.in. Diamentowa Batuta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Semkow Antoni Wit orkiestra Krzysztof Jakowicz opera Jakub Jamrozek Jakub Kukla KULTURA

"Javier Marias pisał prozę wybitnie intelektualną"

- Wydaje mi się, że to jedyny w "hiszpańszczyźnie" pisarz, który tworzy prozę wybitnie intelektualną; że jego powieści, i to z książki na książkę coraz bardziej, to są przygody człowieka myślącego i czytającego, człowieka żyjącego literaturą i dla literatury - mówił w Dwójce tłumacz Carlos Marrodan Casas o Javierze Mariasie, który zmarł 11 września w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  literatura odeszli 2022 Javier Marias pisarz Carlos Marrodan Casas KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek