Polskie Radio
Section05
Frank-Walter Steinmeier

Niemieckie media komentują wizytę prezydenta Steinmeiera

W niemieckich mediach pojawiły się pierwsze komentarze dotyczące wizyty w Polsce prezydenta tego kraju Franka Steinmeiera. Tamtejsze media przyznają, że wizyta przebiega w stosunkowo dobrej atmosferze, dodają jednak, że wiele tematów dzieli obydwa kraje. Wyliczają: reformę wymiaru sprawiedliwości, politykę migracyjną oraz gazociąg Nord Stream 2. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy prezydent media Frank-Walter Steinmeier ŚWIAT

"Są nierozwiązane zaszłości historyczne z Niemcami"

– To ważna wizyta (…). To nie jest oczywiste, że prezydent Niemiec przejeżdża do Polski w ramach uroczystości związanych ze stuleciem Niepodległości. Mamy wciąż nierozwiązane zaszłości historyczne – powiedział w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Zbigniew Gryglas z Porozumienia. W Polsce z dwudniową wizytą przebywa Frank-Walter Steinmeier.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Gryglas Polskie Radio 24 Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda relacje polsko-niemieckie Niemcy polityka historyczna Nord Stream 2

Prezydent: jesteśmy zwolennikami UE wolnych narodów i państw

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył podczas wspólnej konferencji z prezydentem Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem, że relacje polsko-niemieckie stanowią ważny element ładu europejskiego. O wizycie prezydenta Niemiec w Polsce mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Piotr Madajczyk, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier

Prezydent Niemiec z wizytą w Polsce. Komentarz

– Prezydent nie ma zbyt silnej pozycji politycznej w Niemczech (…) – powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Chudkiewicz z Tygodnika „Solidarność”. Dwudniowa wizyta Franka Waltera-Steinmeiera w Polsce ma charakter zarówno polityczny, jak i historyczny – wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda Maciej Chudkiewicz

Niemcy: Możliwe są trzy rozwiązania

Prezydent Niemiec przekonywał liderów CDU, CSU i SPD - Angelę Merkel, Horsta Seehofera i Martina Schulza do podjęcia rozmów o utworzeniu koalicyjnego rządu. Frank-Walter Steinmeier chce uniknąć przedterminowych wyborów. Czy niemieckim politykom uda się osiągnąć kompromis? O tym w Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy z Michałem Kędzierskim, ekspertem ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel CDU SPD Frank-Walter Steinmeier Martin Schulz

"Prezydent namawia Schulza, żeby wziął odpowiedzialność"

- W tej chwili za sytuację w kraju odpowiedzialny jest prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prominentny polityk SPD. Jemu zależy na tym, żeby nie doszło do wcześniejszych wyborów, żeby partiom politycznym wybranym we wrześniu udało się utworzyć rząd - mówił na antenie radiowej Jedynki Marcin Antosiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Rosiak Niemcy CDU Frank-Walter Steinmeier SPD Angela Merkel Martin Schulz Agnieszka Bryc

NASZ WYWIAD Wybory w Niemczech w marcu? "Największy kryzys po wojnie"

To najpoważniejszy kryzys polityczny od początku Republiki Federalnej Niemiec, tj. od 1949 roku - ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl dr Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego. Wśród czterech scenariuszy najprawdopodobniejsze wydają się wybory, zapewne wiosną. Jednak wszystko jeszcze może się wydarzyć, do koalicji mogą przekonać się socjaldemokraci.
Zobacz więcej na temat:  Europa wybiera - wywiady NASZ WYWIAD Niemcy Angela Merkel Frank-Walter Steinmeier Wybory w Europie Europa wybiera