X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Publicysta: wyrok TSUE może zostać wykorzystany politycznie

– Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej określi swoim orzeczeniem dopuszczalny zakres wypowiedzi ws. wymiaru sprawiedliwości. Ta kwestia jest sporna ze względu na traktatową autonomię państw członkowskich w reformowaniu krajowych instytucji – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Petryga z dziennika Rzeczpospolita. W audycji spór wokół reformy sądownictwa komentował także Prof. Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europejski Trybunał Sprawiedliwości Unia Europejska Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa

Wiceszef KE zapowiada działania w obronie polskich sędziów

Około 15.00 została zaplanowana dyskusja o reformie sądownictwa w Polsce na unijnej naradzie w Brukseli. To ostatni punkt dzisiejszego spotkania ministrów do spraw europejskich 28 krajów. Przed rozpoczęciem spotkania wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans negatywnie ocenił sytuację w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Frans Timmermans Europejski Trybunał Sprawiedliwości sądownictwo

Tomasz Rzymkowski: ocena prezydenta jest na wyrost

– To jest bardzo ostra diagnoza. Starałbym się nie generalizować, można znaleźć czarne owce w każdym środowisku - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz'15, komentując wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy o stanie polskiego sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Rzymkowski Kukiz'15 Krajowa Rada Sądownictwa krs reforma sądownictwa Andrzej Duda Prawo i Sprawiedliwość Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Dr Dawid Piekarz: elity brukselskie działają w imię pewnej ideologii

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym przewidującą umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Dawida Piekarza z Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Komisja Europejska Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Bruksela: Polska przekazała do KE odpowiedź ws. ustawy o SN

Polska przekazała odpowiedź Komisji Europejskiej w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym - informują polscy dyplomaci. Chodzi o deklarację, w jaki sposób rząd w Warszawie wdrożył lub zamierza wdrożyć wstępną decyzję unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącą zawieszenia ustawy i przywrócenia do pracy sędziów odesłanych na emeryturę. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska POLSKA Komisja Europejska Europejski Trybunał Sprawiedliwości Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Jacek Czaputowicz: czekamy na ostateczne orzeczenie TSUE

- Tymczasowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, nakazując przywrócenie sędziów SN, wchodzi w rolę ostatecznego orzeczenia. Naszym zdaniem trzeba poczekać, to powinno być przedmiotem orzeczenia ostatecznego - powiedział we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unia Europejska Europejski Trybunał Sprawiedliwości Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf

Prezydent: rząd analizuje prawnie decyzję TSUE

- Polski rząd prowadzi prawne analizy decyzji podjętej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po ich zakończeniu będziemy mogli mówić o dalszych krokach - oświadczył prezydent Andrzej Duda w rozmowie z niemieckim "Bild am Sonntag". Dodał, że jako państwo praworządne Polska realizuje wszystkie decyzje podjęte w granicach prawa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Europejski Trybunał Sprawiedliwości Unia Europejska Sąd Najwyższy

Jarosław Sellin: być może prawo złamano po drugiej stronie

- Orzeczeń TSUE niewdrożonych w życie jest ponoć 50. Chcemy jednak być poważnymi partnerami w UE i respektować prawo. W tym przypadku być może będziemy sprawdzać, mamy prawo tak myśleć, że KE wyszła poza swoje kompetencje. Być może prawo złamano po drugiej stronie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin PiS Prawo i Sprawiedliwość Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Adrian Klarenbach Unia Europejska Europejski Trybunał Sprawiedliwości

KE na drodze do zmian w polskim sądownictwie?

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w związku z przepisami ustawy o Sądzie Najwyższym. KE występuje o rozpatrzenie sprawy przez sędziów w Luksemburgu w trybie przyspieszonym. Chce również, aby TSUE wydał tymczasową decyzję zabezpieczającą (tzw. środki tymczasowe), aby do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały zawieszone. Gośćmi audycji Sztuka Słuchania byli: Paweł Lisiecki (PiS), Bartłomiej Bodio (PSL) i Łukasz Rzepecki (Kukiz'15).
Zobacz więcej na temat:  polityka sądownictwo reforma sądownictwa Komisja Europejska Sąd Najwyższy Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Wiesław Johann: powołanie sędziego to decyzja prezydenta

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu wniosku prezydentowi Andrzejowi Dudzie o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - poinformował PAP w środę rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera. W Polskim Radiu 24 komentarz Wiesława Johanna, wiceprzewodniczącego KRS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wiesław Johann Sąd Najwyższy Europejski Trybunał Sprawiedliwości Krajowa Rada Sądownictwa

Ekstradycja Polaka z Irlandii. Znamy stanowisko KE

Komisja Europejska opowiedziała się w piątek podczas rozprawy Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko wstrzymaniu ekstradycji Polaka podejrzanego o przemyt narkotyków z uwagi na obawy dotyczące praworządności Polsce. Przedstawicielka KE przekonywała, że choć sąd danego kraju ma prawo mieć wątpliwości co do praworządności w innym kraju, to w tym przypadku nie ma to uzasadnienia.  O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 mec. Jerzy Kwaśniewski, prawnik, Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europejski Trybunał Sprawiedliwości Irlandia Komisja Europejska