Polskie Radio
Section05
Gustaw Herling-Grudziński

"Rozpacz nie zna granic". Bolesna lekcja człowieczeństwa Primo Leviego

Po prawdopodobnie samobójczej śmierci pisarza w 1987 r. amerykański twórca żydowskiego pochodzenia Elie Wiesel napisał: "on zmarł w Auschwitz czterdzieści lat wcześniej". W Dwójce rozmawialiśmy o włoskim poecie, eseiście, więźniu obozu zagłady, autorze głośnej książki "Czy to jest człowiek".
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Gustaw Herling-Grudziński HISTORIA Holokaust II wojna światowa literatura poezja Primo Levi Włochy

Herling-Grudziński. "Jego powołaniem było świadczenie o totalitaryzmie"

- Robił to poprzez pisanie, ujawnianie prawdy po to, by otworzyć ludziom oczy. Najbardziej cierpiał wtedy, gdy ludzie go nie słuchali i nie wierzyli w świadectwo Jercewa, czyli treść "Innego świata". A to właśnie doświadczenia z gułagu naznaczyły jego życie - o twórczości i życiu pisarza na emigracji mówi Marta Herling.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński komunizm literatura Neapol polityka Włochy

Zagłodził się na śmierć. Zapomniany dysydent Anatolij Marczenko

Niewiele osób w Polsce zna tę postać. Ten rosyjski pisarz, dysydent, pośmiertnie został laureatem - wraz z Nelsonem Mandelą - pierwszej Nagrody Sacharowa w 1988 roku. Łagry i więzienia w Związku Radzieckim w latach 60. XX wieku opisał w książce "Moje zeznania", napisaną po wyjściu z Dubrawłagu.
Zobacz więcej na temat:  Andriej Sacharow Gustaw Herling-Grudziński HISTORIA Józef Stalin Nikita Chruszczow Rosja Związek Sowiecki