Polskie Radio
Section05
Hongkong

Hongkong: tysiące ludzi uczciły pamięć o ofiarach masakry na Tiananmen

4 czerwca 1989 roku chińska armia wjechała czołgami na Plac Tiananmen w Pekinie, dokonując masakry kilku tysięcy osób, głównie studentów. W rocznicę tych wydarzeń hołd ofiarom złożyli, mimo zakazu zgromadzeń, mieszkańcy Hongkongu. Policja po raz pierwszy w historii miasta nie zezwoliła na tak zwane nocne czuwanie w intencji ofiar, argumentując to regulacjami związanymi z pandemią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Hongkong demokracja Azja Pekin

Trump zapowiada koniec specjalnych preferencji gospodarczych. Władze Hongkongu krytykują decyzję

Przedstawiciele władz Hongkongu krytycznie oceniają decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o rozpoczęciu procesu pozbawiania byłej brytyjskiej kolonii specjalnych preferencji gospodarczych. To wynik przyjęcia przez chiński parlament ustawy o tzw. bezpieczeństwie narodowym, która zdaniem części analityków, a także rządów państw zachodnich ograniczy swobody obywatelskie w Hongkongu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Azja Hongkong Donald Trump

Blogerzy z Wuhanu znikają bez śladu. Zaginął znany prawnik, opowiadający o Hongkongu

Informowali o sytuacji w Wuhanie, a potem zniknęli: los blogerów i dziennikarzy obywatelskich, dokumentujących czasy pandemii pokazuje, z jaką bezwzględnością Chiny zwalczają krytyków władz partyjnych i tych, którzy obnażają prawdę, w zakresie koronawirusa w szczególności. Media alarmują, że za informowanie o pandemii w Chinach zatrzymanych mogło być wiele setek osób. Na początku maja jednego z dziennikarzy obywatelskich, który krytykował władze, skazano na 15 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Europa Chiny prawa człowieka Hongkong