Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

– Była potrzeba stworzenia miejsca, w którym będziemy mogli prezentować postawę niepokornych, których postacie przez lata utrwalaliśmy na taśmie filmowej. Nie było na to przestrzeni na wielu festiwalach i przeglądach w Polsce. Na przełomie roku 2007 i 2008 stwierdziliśmy, że trzeba stworzyć swoje miejsce, w którym będzie można pokazać filmy o polskiej drodze do wolności – mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski. O powstaniu festiwalu opowiadali w audycji "Towarzystwo Niepokornych" także jego współtwórcy, Paweł Nowacki i Jan Ruman.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci PRL Gdynia Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci film polski

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: Westerplatte archetypem polskich postaw

- We wrześniu 1939 roku na Westerplatte wykuł się polski genotyp II wojny światowej - walki o wartości w obliczu przeważającego wroga. To definiuje również polskie postawy wobec komunizmu po roku 1945. Dlatego Westerplatte jest tak ważne - mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również były szef Solidarności Janusz Śniadek i historyk prof. Wiesław Wysocki.  
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz

Bolesław Kontrym - wrócił do Polski, by zostać straconym

- Mówił, że na rzecz ojczyzny nie należy działać poza jej granicami, ale właśnie w kraju. Tym samym po II wojnie światowej zdecydował się powrócić do Polski, czym skazał się na śmierć - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej o majorze Bolesławie Kontrymie, na którego 26 czerwca 1952 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie wydał wyrok.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Instytut Pamięci Narodowej Patryk Pleskot Armia Krajowa

M. Formela: spór o Westerplatte uwłacza godności żołnierzy

- Spór o własność Westerplatte uwłacza godności polskich żołnierzy, którzy polegli w tym miejscu. Ten grunt jest częścią Polski, a nie częścią Gdańska - mówił w "Debacie Jedynki" Marek Formela, redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej". W studiu radiowej Jedynki zasiedli też Adam Borowski, działacz opozycji niepodległościowej w czasach PRL, oraz Andrzej Potocki, publicysta "W sieci" i portalu wPolityce.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Westerplatte Gdańsk historia Polski Michał Rachoń