Polskie Radio
Section05
Indie

Kiedy człowiek jest guru. Spotkanie z Debashishem Bhattacharyą

W jaki sposób słuchać muzyki, by znaleźć w niej ukojenie? Czy można zniknąć w muzyce i oddać się dźwiękom bezwarunkowo? O tym rozmawiamy z Debashishem Bhattacharya'em. Indyjski muzyk, kompozytor i pedagog uważany za jednego z najlepszych gitarzystów świata, nominowany do nagród Grammy, magazynu Songlines i BBC, od 1984 roku ze złotym medalem prezydenta Indii, od 2022 roku w World Music Hall of Fame. Artysta wielokrotnie gościł w Polsce, między innymi na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Hanna Szczęśniak Indie gitara medytacja

Rajna Swaminathan - mrydanga, improwizacja i "to, co pomiędzy"

Niewielu jest mrydangistów grających na tym wspaniałym, południowoindyjskim instrumencie muzykę jazzową i improwizowaną. Niewiele jest również kobiet grających profesjonalnie na mrydandze. Rajna Swaminathan jest więc prawdziwą pionierką na wielu polach. Amerykańska artystka była gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych".
Zobacz więcej na temat:  improwizacja muzyka współczesna Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński Indie Dwójka

Weronika Rokicka: kino indyjskie to nie tylko Bollywood

- Bollywood się najbardziej przebija, bo jest to kino dla nas bardzo egzotyczne, ale powstają też produkcje w duchu realistycznym. To są tytuły, które pokazują różnorodność indyjskiego społeczeństwa. Ważne problemy, z którymi ludzie w Indiach się mierzą - powiedziała indolożka dr Weronika Rokicka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Podróże z Czwórką Jakub Jamrozek Indie Bollywood Natalia Janoszek festiwal Pięć Smaków

Indie: zawalił się tunel. Służby próbują dotrzeć do uwięzionych robotników

Jak informują media, indyjscy ratownicy ponownie rozpoczęli drążenie otworu, którym próbują dotrzeć do 40 robotników uwięzionych w tunelu w stanie Uttarakhand na północy kraju. Robotnicy zostali uwięzieni po zawaleniu się konstrukcji budowanego tunelu. Do tej pory wydrążono szyb o długości zaledwie 3 metrów, a do pokonania jest nadal niemal 60 metrów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Indie katastrofa budowlana

Krytyczne zanieczyszczenie powietrza w New Delhi. Władze zamknęły szkoły, ograniczono pracę na zewnątrz

Połączenie niższych temperatur, wolno wiejącego wiatru i dymu z wypalanych ściernisk w sąsiednich stanach spowodowało gwałtowny wzrost zanieczyszczeń powietrza w stolicy Indii, New Delhi, gdzie wskaźnik przekroczył w piątek 100-krotnie normę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Indie smog ekologia powietrze zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza WHO

Wojna izraelsko-palestyńska. Jakie są możliwe scenariusze na najbliższe tygodnie?

Maciej Milczanowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Fundacji Pułaskiego odnosząc się do wizyty amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w Izraelu, ocenił, że długofalowo nie wpłynie ona na działania Izraela, mimo że mówi się, że amerykański przywódca był przeciwny niektórym jego działaniom. – Nie będzie to miało wpływu na całokształt konfliktu, bo Izrael będzie prowadził działania zarówno przeciwko Hamasowi, jak i Hezbollahowi. (…). Zapewne Izraelowi zależy na tym, żeby wkroczyć na terytoria obu organizacji, które w tej chwili zwalcza – ocenia gość Rafała Tomańskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Izrael Palestyna Strefa Gazy Indie Argentyna Rafał Tomański konflikt w Strefie Gazy

Kolejna pomoc dla Strefy Gazy. Indie przekazały kilkadziesiąt ton pomocy humanitarnej

Indie przekazały 38,5 tony pomocy humanitarnej przeznaczonej dla palestyńskiej ludności cywilnej z ogarniętej walkami Strefy Gazy. Dziś rano samolot transportowy Boeing C-17 indyjskich sił powietrznych wylądował na egipskim lotnisku El Arish, skąd pomoc humanitarna ma być przewieziona do palestyńskiej enklawy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Hamas atak Hamasu na Izrael Strefa Gazy Palestyna Izrael Indie pomoc konflikt w Strefie Gazy