Polskie Radio
Section05
Jakub Moroz

Johann Wolfgang Goethe i jego "Dywan Zachodu i Wschodu" inspirowany podróżami

- Johann Wolfgang Goethe zwiedził już całą Europę, zwiedził Włochy, następnie zwiedził kraje Dalekiego Wschodu, czyli Chiny, Indie. No i przyszedł czas na kraje Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza na Persję i Arabię. Ta intelektualna podróż doprowadziła go do powstania "Dywanu Zachodu i Wschodu" - mówił w Dwójce jeden z autorów nowego tłumaczenia tego tomu - prof. Wojciech Kunicki.
Zobacz więcej na temat:  Johann Wolfgang von Goethe literatura pisarze i poeci tłumacz tłumaczenie Wojciech Kunicki poezja Jakub Moroz

Prof. Marciniak: by zrozumieć społeczeństwo sowieckie, możemy zbadać społeczności obozowe

- Jeśli chcemy zrozumieć społeczeństwo sowieckie bądź też późnosowieckie, to możemy zbadać wycinek, taki jak właśnie społeczności obozowe, z charakterystyczną dla nich - co Françoise Thom bardzo dobrze opisuje - kulturą przemocy - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Marciniak, komentując książkę "Zrozumieć putinizm".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Moroz Rosja Władimir Putin społeczeństwo Dwójka

Czym jest tragedia w kulturze?

Tematem audycji jest książka "Śmierć tragedii" George'a Steinera. Zastanawiamy się, czym jest tragedia? Jakie warunki są potrzebne, aby tragedia mogła zaistnieć w teatrze i - szerzej - w kulturze? Dlaczego Steiner pisze, że współczesność rozmija się z duchem tragicznym i dlatego tragedię uśmierciła? Czy tragedia może się odrodzić? Gościem jest prof. Jagoda Hernik-Spalińska, historyk i dramatu teatru z Instytutu Sztuki PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Moroz

Dramaturg Marek Kochan: teatr potrzebuje tekstu

- Jeżeli weźmiemy, powiedzmy, uznawanego do niedawna za najwybitniejszego twórcę polskiego teatru, czyli Krystiana Lupę, to jego najlepsze spektakle powstawały wtedy, kiedy mierzył się z dobrą, mocną, wyrazistą literaturą, na przykład z tekstami Thomasa Bernharda - mówił w Dwójce dramaturg Marek Kochan.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Moroz TEATR dramat pisarze i poeci Marek Kochan Krystian Lupa Grzegorz Jarzyna reżyser spektakl literatura

O historii Świąt Bożego Narodzenia

W audycji rozmawialiśmy o historii Świąt Bożego Narodzenia. Od kiedy dokładnie chrześcijanie upamiętniają narodziny swojego Zbawiciela? Jak historycznie kształtowały się te uroczystości? Jak interpretować zbieżności pomiędzy obchodach Bożego Narodzenia a kultami pogańskimi późnego antyku? Opowiada o tym ks. prof. Józef Naumowicz - historyk wczesnego chrześcijaństwa i patrolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Moroz

Ireneusz Kania - jego dorobek i wpływ na polską kulturę

W tym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o zmarłym niedawno wybitnym tłumaczu i myślicielu - Ireneuszu Kani. Zastanawialiśmy się, jaką rolę pełniły w polskiej kulturze współczesnej jego prace tłumaczeniowe i interpretacyjne. Znalazły się wśród nich dzieła takich autorów, jak - między innymi - Mircea Eliade, Emil Cioran, Umberto Eco czy Konstandinos Kawafis. 
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Kania buddyzm Jakub Moroz Umberto Eco Dwójka filozofia tłumacz religia Daleki Wschód