Polskie Radio
Section05
Jakub Moroz

"Toskania, jakiej nie znacie". Ks. prof. Witold Kawecki: to topowy region

- W tej książce jestem przewodnikiem, aby ułatwić czytelnikowi percepcję, aby w sposób najłatwiejszy i możliwie najprzyjemniejszy zaprezentować uroki Toskanii, o której piszę w kilku rozdziałach - powiedział w Polskim Radiu 24 o swojej najnowszej książce ks. prof. Witold Kawecki z UKSW.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo KULTURA Toskania

"Osterwa. Dzienniki wypraw 1938-1939". Rafał Węgrzyniak o dorobku Juliusza Osterwy

- Nieodłącznym elementem działalności teatru Reduta był "objazd", przede wszystkim po Kresach Wschodnich Polski międzywojennej, gdzie życie teatralne było najbardziej wątłe. Osterwa uznał, że należy tam szerzyć kulturę teatralną. Takie wyprawy organizował od 1942 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Węgrzyniak - historyk i krytyk teatru.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz poezja literatura Dwudziestolecie międzywojenne TEATR

Prof. Kucharczyk o swojej nowej książce "Prusy. Pięć wieków"

- Warto sobie przypomnieć, patrząc na takie budowle, jak np. Zamek Cesarski w Poznaniu, skąd on się wziął, dlaczego akurat w 1910 roku był inaugurowany i co miała wizualizować właśnie architektoniczna strona obecności pruskiej na polskich ziemiach. Jest parę takich przykładów, które można podać, dlaczego powinniśmy przypominać sobie o dziejach Prus - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, autor książki "Prusy. Pięć wieków".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo HISTORIA Jakub Moroz Prusy literatura

"1000 filmów, które tworzą historię kina". Prof. Kletowski: udało się utrzymać wielogłosowość tej publikacji

- Tytuł jest podchwytliwy, ponieważ nie chodzi tu tylko o jedną historię pisaną przez kanon dzieł dziesiątej muzy, który staraliśmy się przewietrzyć. Są filmy kanoniczne jak "Obywatel Kane", są też takie, które wyjęliśmy z szuflady. Z perspektywy dnia dzisiejszego okazują się nie mniej ważne niż te namaszczone przez krytyków, historyków kina dekadę temu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Kletowski, filmoznawca, redaktor publikacji "1000 filmów, które tworzą historię kina".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA HISTORIA literatura czytelnictwo kino FILM KULTURA

Czym jest ateizm według Johna Graya?

- Gray od razu na początku książki przyznaje się, że jest ateistą. Próbuje pokazać, jak nim być we współczesnym świecie. Absolutnie nie jest to publikacja, która, krytykując pewne formy ateizmu, przechyla się w stronę religii, jako pewnego wyznacznika porządkowania życia społecznego i politycznego - powiedział Piotr Kieżun, krytyk literacki i historyk idei związany z "Kulturą Liberalną".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz filozofia ateizm religia KULTURA

W jaki sposób odczytywać znaczenie święta Bożego Narodzenia?

Już za kilka dni większość wyznań chrześcijańskich będzie obchodziła święto Bożego Narodzenia, jedno z najważniejszych w kalendarzu liturgicznym. O przesłaniu i kulturowych oraz teologicznych kontekstach uroczystości mówił w audycji "Rozpruwacz kulturalny" dr Sebastian Duda, teolog związany z kwartalnikiem "Więź".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia Jakub Moroz Boże Narodzenie chrześcijaństwo święta

Europa Wschodnia wynaleziona czy odkryta? Historyk o książce Larry’ego Wolffa

- To jest bardzo skomplikowana kwestia. Wolff stawia hipotezę, że w XVIII wieku pojawił się w Europie nowy podział, na Europę wschodnią i zachodnią. Ta teza, że w XVIII wieku mamy do czynienia z nowym podziałem wydaje się nienależycie dowiedziona - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Jacek Kordel, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA HISTORIA literatura czytelnictwo

Tomasz Rowiński o swojej najnowszej książce: niezgoda wymaga dużej odwagi

 - Jest ona próbą znalezienia tych miejsc w życiu Kościoła, gdzie katolicy jakby powinni uczyć się pewnego rodzaju nonkonformizmu, wobec świata, wobec problemów, które są wewnątrz Kościoła - powiedział o najnowszej książce "Non possumus. Niezgoda, której uczy kościół" na antenie Polskiego Radia 24, autor Tomasz Rowiński.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 Kościół Kościół katolicki katolicyzm

"Sonata jesienna" w Teatrze Narodowym. "Seans rozliczenia, sztuka dla bardzo dorosłych"

Opowieść o potrzebie miłości i akceptacji, o dziedziczonym chłodzie uczuciowym i o psychicznych kosztach twórczości. W warszawskim Teatrze Narodowym odbyła się premiera "Sonaty jesiennej" według Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. O sztuce w audycji "Rozpruwacz kulturalny" mówił krytyk teatralny Przemysław Skrzydelski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 spektakl Jakub Moroz Jan Englert Danuta Stenka

"Pomiędzy krzykiem a chłodnym spojrzeniem". Juliusz Gałkowski o twórczości Louise Glück

- Mamy do czynienia z osobą, która zna doskonale literaturę amerykańską i światową, z pełną świadomością nawiązuje do literatury klasycznej. Pojawiają się w jej tomach także formuły fabuł, zna prozę i potrafi przełożyć ją w poetyckie przypowieści - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski, historyk sztuki, tłumacz twórczości laureatki. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz poezja nagroda Nobla literatura

"Zawołani po imieniu" – przywrócić pamięć o bohaterach

- W tej chwili jest ostatni moment, by docierać do świadków historii. Dla nas to również okazja do tego, by docenić ofiarę i oddać hołd szlachetnej i pięknej postawie, która z jest świadectwem zachowania człowieczeństwa w czasie całkowicie nieludzkim - tak o wystawie  i projekcie "Zawołani po imieniu" powiedział dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz Instytut Pileckiego historia Polski Żydzi Holokaust II wojna światowa