Polskie Radio
Section05
Jakub Moroz

"Jest to swoista trampolina rozwoju dla młodych artystów". Różańska-Gorgolewska o "Project Room"

- Do tej pory artyści wybierani byli przez zamknięte grono kuratorów, dyrektorów instytucji, które swoje propozycje składali, a one następnie były wystawiane. W tym roku pokusiliśmy się o prawdziwe otwarcie. Wydaje mi się, że skorzystanie z formuły open call było fantastycznym pomysłem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Jakub Moroz Polskie Radio 24 SZTUKA artysta wystawa

"Jestem Greta". Dr Mazur: każdemu, kto ogląda ten film, zapalają się czerwone lampki

- Dla mnie, jako osoby, która stara się krytycznie patrzeć na rzeczywistość, ważne jest pytanie, skąd tak znakomita intuicja tego reżysera, żeby towarzyszyć tej nikomu nieznanej aktywistce w kolejnych krokach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Mazur (politolog i filozof z UJ).                     
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino ekologia Greta Thunberg

"Jest świadomy swojej tożsamości". Rowiński o autorze "Raju za drzwiami"

- Fabrice jest świadomy swojej nietypowej pozycji dzięki biografii. W jednej ze swoich książek, która w Polsce ukazała się pt. "Wiara demonów", wśród podziękowań można przeczytać: "dziękuję wszystkim moim rabinom", czyli, że to nawiązanie, może lekko ironiczne, do tradycji swojej rodziny niewątpliwie się pojawia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński ("Christianitas"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo KULTURA katolicyzm filozofia

Książka "Pamiętam". Dr Piotr Stankiewicz: to literacki eksperyment

- Ta książka obejmuje samą końcówkę PRL, czasy transformacji i lata 2000. Rzeczywiście z jednej strony są w niej osobiste, prywatne wspomnienia, ale z drugiej strony na ogół w tych prywatnych wspomnieniach znajdujemy się wszyscy - powiedział w audycji "Rozpruwacz kulturalny" na antenie Polskiego Radia 24 dr Piotr Stankiewicz, filozof, pisarz, autor książki "Pamiętam".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA literatura KULTURA KSIĄŻKA pamięć literatura polska Jakub Moroz filozofia

Dr Kencki: inspiracje teatrem francuskim to jeden z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej

- Wpływ teatru francuskiego na teatr staropolski był bardzo duży. Widać, że inspiracje Molierem i teatrem francuskim stały się jednym z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej - mówił w Polskim Raidu 24 dr Patryk Kencki, teatrolog, autor książki "Staropolski Molière". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 KULTURA literatura literatura polska TEATR Molier Jakub Moroz społeczeństwo

Konstanty Pilawa o antyklerykalizmie: to obowiązek świeckich wynikający nie tylko z ortodoksji

- Papież Franciszek wielokrotnie mówił, że dzisiaj jedną z większych wad współczesnego Kościoła jest klerykalizm, który można tu definiować jako utożsamianie dobra Kościoła z jakimś dobrem własnym, dobrem interesu konkretnego księdza, biskupa czy pewnej grupy - mówił w Polskim Radiu 24 red. Konstanty Pilawa ("Pressje").   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo KULTURA filozofia Kościół katolicki