Polskie Radio
Section05
Jakub Moroz

"Polskie zwycięstwo 1920". Szersza perspektywa wojny polsko-bolszewickiej

- Zadaniem historiografii polskiej jest przypominanie o wojnie polsko-bolszewickiej, jako jednym z najważniejszych wydarzeń tamtego czasu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Mirowski, historyk. - Książka "Polskie zwycięstwo 1920" opisuje nie tylko clou całego konfliktu, ale opisuje go szerzej - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Moroz literatura bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka historia Polski

Katarzyna Sarek: tłumaczenie Yan Linke nie jest bardzo przyjemnym zajęciem

- To historia zmagań ludzi z przyrodą bardzo nieprzychylną jednostce, zmagań z systemem, który jest tak obezwładniający i tak wszechobecny, że właściwie dla całego obozu wystarcza jeden komendant, jedna osoba pilnująca, która sprawuje kontrolę. Nie potrzeba strażników, nie potrzeba broni. Ucieczka nie ma sensu - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyn Sarek o książce "Czteroksiąg".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz POLSKA Chiny literatura

"Polemizuję i wchodzę w dialog z artystami". Dr Piotr Bernatowicz o pracy "Aborcja - Piekło kobiet"

- Czymś absurdalnym jest zarzucanie, że ograniczam, czy cenzuruję pracę artystów. Bez ich pracy moja interwencja nie miałaby sensu, moja praca jest odpowiedzią na ich stanowisko. Jeżeli artyści zajmują głos w sporze politycznym czy cywilizacyjnym to nie powodów, dla których inny głos nie miałby zaistnieć w tej debacie - mówił w Polskim radiu 24 dr Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz aborcja SZTUKA POLSKA

"Rozpruwacz Kulturalny". Życie i działalność Zygmunta Nowakowskiego

- W fenomenie Zygmunta Nowakowskiego mieści się fenomen zarówno jego osobisty, jak i pokolenia ludzi urodzonych w końcu XIX wieku - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Chojnacki, historyk. Pretekstem do rozmowy była jego wydana niedawno książka "Reemigrejtan. Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?!"
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz społeczeństwo literatura język polski Polska Akademia Nauk

Historyk o rządzie Jędrzeja Moraczewskiego: istniał krótko, uczynił bardzo wiele

- Bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, postać barwna. Rewolucjonista, człowiek o niespokojnym sercu. Tak o Jędrzeju Moraczewskim mówił w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" o życiu i działalność pierwszego premiera II Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz społeczeństwo literatura język polski Polska Akademia Nauk historia Polski Jędrzej Moraczewski

"Rozpruwacz Kulturalny". O "Historii literatury polskiej" Anny Nasiłowskiej

- Moja książka jest próbą przekonania czytelnika, że z tą piśmiennością warto się zaprzyjaźnić i że może przynieść to jakiś profit. Absolutnie nie wierzę, że sztuka pisania się skończyła - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk), autorka "Historii literatury polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz Leopold Tyrmand społeczeństwo literatura język polski Polska Akademia Nauk

"Rozpruwacz Kulturalny". O społeczeństwie tzw. wiecznych dzieci

- Wieczne dziecko traci możliwość bycia dorosłym lub ogranicza sobie tę dorosłość do końcówki swego życia. Także zawęża swą dorosłość np. do bardzo wąskiego spektrum, np. do kariery zawodowej – mówił w Polskim Radiu 24 dr Zenon Waldemar Dudek, psychoterapeuta, psychiatra. - Psychika dziecięca daje poczucie mocy i boskości, natomiast usuwa możliwość bezpośredniego doświadczenia cienia, np. cierpienia czy choroby - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz Leopold Tyrmand psychologia psychiatria choroba społeczeństwo