Polskie Radio
Section05

Janusz Kukuła

Praca i pasja w teatrze wyobraźni – Światowy Dzień Radia 2024

– Praca w radiu jest czymś tak niezwykłym, że dla nas Światowy Dzień Radia jest codziennie – zapewnia reporter Michał Kowarski. Z okazji przypadającego 13 lutego święta przybliżyliśmy słuchaczom na antenie Trójki tajniki radiowej kuchni, a ludzie tworzący radio podzielili się swoimi refleksjami związanymi z pracą, która jest jednocześnie pasją. 
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Radia Światowy Dzień Radia 2024 Trójka Zofia Sylwin Radosław Nałęcz Bartosz Bielecki Aleksandra Dobieszewska Tomasz Miara Michał Kowarski

PR24 Światowy Dzień Radia. Janusz Kukuła: odpowiedzialność za słowo i przewracanie sensu słowom

- To, co robimy, jest dla ludzi, o ludziach. Chcemy, by nikt nie czuł się samotnym, radio jest właśnie takim wielkim przyjacielem każdego człowieka, bo jest łatwo dostępne, jest zawsze blisko człowieka, opowiada o świecie i w jakimś sensie ten świat tworzy - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kukuła, główny reżyser i dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Światowy Dzień Radia Teatr Polskiego Radia

Przez ponad pół wieku współtworzyła słuchowisko "Matysiakowie". Wspominamy Stanisławę Grotowską

- Mówiliśmy do niej i o niej "Stenia", z wielką czułością, bo była naszą mistrzynią. Aktorzy uwielbiali z nią pracować. Pamiętam długie rozmowy o sztuce. Zawsze kończyła je z uśmiechem, mówiąc: nie martw się, poradzisz sobie. To było dla mnie, w dawnych czasach, wielkie wsparcie. Zwłaszcza od tak wielkiego autorytetu - wspomina Stanisławę Grotowską dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Wybitna realizatorka i reżyserka, przez ponad 50 lat związana z Polskim Radiem, zmarła w piątek w wieku 93 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisława Grotowska Polskie Radio Matysiakowie Teatr Polskiego Radia serial radio

Kryminał "Fun Club" rozpoczął luty na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Na finał karnawału 2024 zaprosiliśmy nieco lżejsze słuchowisko. To "Fun Club" autorstwa Andrzeja Wnuka w reżyserii Janusza Kukuły. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Agnieszka Szczepańczyk Piotr Skotnicki Aleksandra Radwan Andrzej Mastalerz Marcin Przybylski Adam Wojtyszko Zbigniew Suszyński Ewa Kania Barbara Zielińska Aleksander Sosiński Joanna Pach-Żbikowska pr poleca

"78 i co nieco wincy". Słuchowisko Zuzanny Talar w reżyserii Janusza Kukuły

Stary Aktor - w tej roli Henryk Talar, który staje się bohaterem słuchowiska - powraca do wspomnień zawodowego życia, do świata wartości przejętego od wybitnych nauczycieli, do ludzi, napotkanie których okazało się trampoliną, do sztuki przez wielkie „S” kształtowanej przez lata artystycznych poszukiwań. Ta spowiedź staje się rozliczeniem z samym sobą, ale i prowokuje Starego Aktora do postawienia pytania o kondycję dzisiejszego teatru.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Henryk Talar TEATR

Janusz Kukuła: Wigilia to dzień, kiedy wszyscy jesteśmy dziećmi. I to nie powinno się zmieniać

Wigilijnym gościem "Zagadkowego Studia" był Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. W ten niezwykły dzień opowiadał o swoich wspomnieniach z dzieciństwa, kiedy razem z rodzicami np. zapalał prawdziwe świeczki na choince, ale także przewrotnie zastanawiał się, czy rzeczywiście doświadczenia nas wzbogacają.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo Wigilia choinka bombki wspomnienie społeczeństwo Trójka

"Krajobraz utracony" - słuchowisko  Dariusza Błaszczyka na podstawie erotyków Bolesława Leśmiana

"Krajobraz utracony" - słuchowisko Dariusza Błaszczyka na podstawie erotyków Bolesława Leśmiana to utwór poetycko-muzyczny o miłości i zmysłowości, a jednocześnie o śmierci i przemijaniu. Eros i Thanatos współistnieją i przenikają się tu co chwilę i nigdy do końca nie wiadomo, którzy z bohaterów są żywi, a którzy umarli. Idea spektaklu zrodziła się w najgorszym czasie pandemii covidowej, kiedy cały świat stanął w miejscu, a miliardy mieszkańców na całym świecie siedziały w zamknięciu w swoich domach.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Bolesław Leśmian Dariusz Błaszczyk Anna Cieślak Andrzej Chyra

Wielkie Splendory przyznane. "Radio jest czarownym miejscem"

Wielkie Splendory wręczane są podczas uroczystej gali, która stanowi coroczne święto Teatru Polskiego Radia. Te prestiżowe nagrody przyznawane są twórcom teatru wyobraźni od 1988 roku. Od trzynastu lat wręczane są również nagrody dla debiutantów. Laureaci zgodnie podkreślali wyjątkowość radia i radiowej sceny. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Martyna Podolska Leon Charewicz Tomasz Marzecki Anna Stempniak

Wielki Splendor 2023 i nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia

Wielki Splendor przyznawany jest za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Teatr Polskiego Radia honoruje również debiutujących aktorów, reżyserów, dramaturgów i kompozytorów.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Teatr Polskiego Radia Jadwiga Jankowska-Cieślak Leon Charewicz Krzysztof Zaleski Tomasz Marzecki zaiks Sara Lityńska Ignacy Liss Tomasz Cyz Jakub Karpuk Maria Marcinkiewicz-Górna Krzysztof Czabański Rada Mediów Narodowych

Wielki Splendor i nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia

Wielki Splendor przyznawany jest za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Teatr Polskiego Radia honoruje również debiutujących aktorów, reżyserów, dramaturgów i kompozytorów.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Jadwiga Jankowska-Cieślak Leon Charewicz Krzysztof Zaleski Tomasz Marzecki Sara Lityńska Ignacy Liss Tomasz Cyz Jakub Karpuk Maria Marcinkiewicz-Górna Krzysztof Czabański Rada Mediów Narodowych

Janusz Kukuła: to właśnie uruchamianie wyobraźni słuchacza jest powołaniem Polskiego Radia

- Gdy wypowiem teraz słowo dom i spojrzę panu w oczy, to zobaczę inny dom niż o którym ja myślę, czy który widzę przed oczami, kiedy to słowo wymawiam i to właśnie uruchamianie wyobraźni słuchacza jest powołaniem Polskiego Radia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TEATR Teatr Polskiego Radia czas SZTUKA Antoni Opaliński

"Kwiaty polskie". Słuchowisko Juliana Tuwima w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły

Słynny poemat dygresyjny poświęcony Polsce, Polakom, polskości. Nostalgiczny i liryczny, ale także nierzadko drapieżny i oskarżycielski. Pełen skrajnych emocji, napięcia oraz swoistego poczucia humoru. Nie brak w nim wątków autobiograficznych, dotyczących różnych okresów życia autora. „Kwiaty polskie” nasycone są kunsztownymi rymami, oryginalnymi i celnymi metaforami oraz zaskakującymi skojarzeniami. Są napisane tak sugestywnie, że w trakcie lektury w umyśle czytelnika mimowolnie pojawiają się obrazy, dźwięki, zapachy.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko TEATR Julian Tuwim Krzysztof Gosztyła Krzysztof Szczepaniak Marcin Przybylski

Nagradzane słuchowiska, wybitni twórcy i ponad 160 premier rocznie. Teatr Polskiego Radia ma 98 lat

Teatr Polskiego Radia rozpoczął działalność 29 listopada 1925 roku, nadając pierwsze słuchowisko - "Warszawiankę" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Kaszyna, ówczesnego kierownika programowego radia. Audycja uświetniła obchody 95. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Odegrano ją na żywo i nie została utrwalona. Relacje o spektaklu pochodzą ze wspomnień świadków i recenzji krytyków. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio aktorzy reżyser Jan Maklakiewicz Roman Palester Tadeusz Sygietyński Aleksander Bardini Zbigniew Kopalko Melchior Wańkowicz Maria Kuncewiczowa Jerzy Szaniawski Witold Hulewicz Andrzej Piszczatowski Waldemar Modestowicz Jan Warenycia