Polskie Radio
Section05

KULTURA

Rubens na Śląsku - nie fizycznie, a jednak!

- Fizycznie Rubens nigdy nie był tu obecny, aczkolwiek mamy wiele dowodów na to, że śląscy mistrzowie cechowi jeździli do jego pracowni w Antwerpii. Ba, być może również tam pracowali, bo to było wielkie przedsiębiorstwo. Jak wiadomo, Rubens pozostawił po sobie blisko 2 tys. dzieł - mówił w Dwójce prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Rubens Muzeum Narodowe we Wrocławiu Piotr Oszczanowski Monika Zając Dwójka SZTUKA malarstwo

Orkiestra Polskiego Radia – koniec sezonu i kameralne koncerty… w więzieniach

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie żegna sezon 2024/2025 z rozmachem, ale i z ważnym przesłaniem. Koncert kończący artystyczny rok będzie nie tylko świętem nowoczesnych brzmień i emocji, lecz także symbolicznym początkiem – bo orkiestra nie zwalnia tempa. Przeciwnie: otwiera się na ludzi, także tych, do których muzyka rzadko dociera. W planach m.in. kameralne koncerty w zakładach karnych, dla więźniów i ich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Kajetan Prochyra koncert Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając więźniowie

Festiwal Kontakt. Spektakl otwarcia, którego tytuł mógłby być hasłem całości

- Nigdy nie stawiałam sobie za cel, żeby poszukiwać spektakli, które odpowiadają na jakąś ideę lub są na jakiś konkretny temat. Natomiast w momencie, gdy zestawiam ze sobą spektakle, które zapraszam na festiwal, to układa się z tego pewnego rodzaju opowieść o dzisiejszym świecie. Myślę, że w tym roku spektakl "Czarny łabędź" to tytuł, który mógłby być tytułem całej edycji - mówiła w Dwójce Renata Derejczyk, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, organizującego festiwal Kontakt.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Teatralny KONTAKT Monika Zając Dwójka TEATR John Malkovich Renata Derejczyk Toruń

Franz Kafka - pisarz, który pragnął wolności

"Poszukiwany Franz Kafka" - najnowsza książka Remigiusza Grzeli - to reporterska opowieść rozgrywająca się w XX i XXI wieku. Autor, po dwudziestu jeden latach od wydania "Bagaży Franza K.", powraca do tej postaci, poszerzając naszą wiedzę o nim o fascynację barwną grupą żydowskich aktorów z Europy Wschodniej, których pisarz spotkał na swojej drodze.
Zobacz więcej na temat:  Franz Kafka literatura Dwójka Marcin Pesta Remigiusz Grzela KSIĄŻKA

Serialowi Harry, Hermiona i Ron wybrani! Znamy nowe twarze bohaterów magicznego rebootu

No i wszystko jasne: HBO ujawniło, kto zagra trójkę głównych bohaterów w serialu "Harry Potter". Czy Dominic McLaughlin (Harry Potter), Arabella Stanton (Hermiona Granger) oraz Alastair Stout (Ron Weasley) dorównają swoim poprzednikom?
Zobacz więcej na temat:  FILM serial harry potter J.K. Rowling daniel radcliffe Emma Watson rupert grint Dominic McLaughlin Arabella Stanton Alastair Stout ekranizacja Trójka John Lithgow

Boris Kudlička przejmuje stery Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

Od 1 września 2025 roku Boris Kudlička, znakomity scenograf o międzynarodowej renomie, obejmie stanowisko dyrektora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Początkowo był współpracownikiem i asystentem, następnie został naczelnym scenografem. Jest także współautorem sukcesów operowych obecnego dyrektora artystycznego tej sceny Mariusza Trelińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Boris Kudlička Teatr Wielki - Opera Narodowa Hanna Wróblewska

Muminki kończą 80 lat. Ich związki z Polską trwają niewiele krócej

- Książki Tove Jansson dość szybko trafiły do Polski. "Dolina Muminków" ukazała się już w 1964 roku, choć według kolejności był to numer trzy w serii. Tove miała szczęście do tłumaczek. Zarówno Irena Szuch-Wyszomirska, która przełożyła 4 książki, jak i Teresa Chłapowska tłumaczyły z oryginałów szwedzkich i do dzisiaj te książki dobrze się czyta - mówiła w Dwójce Marzena Bomanowska, dyrektorka Muzeum Kinematografii w Łodzi i kuratorka wystawy "Muminki: drzwi są zawsze otwarte".
Zobacz więcej na temat:  Muminki wystawa Łódź Tove Jansson Muzeum Kinematografii w Łodzi Małgorzata Nieciecka- Mac Dwójka Justyna Czechowska

14. Festiwal Miłosza - święto poezji w Krakowie

Rozmowy z Małgorzatą Lebdą, Harry Josephine Giles, Joelle Taylor, Jeleną Głazową czy Krzysztofem Czyżewskim – to tylko kilka atrakcji, które czekają na tegorocznym Festiwalu Miłosza! Podczas wydarzenia, które potrwa od 29 czerwca do 6 lipca, czytelnicy spotkają się z blisko osiemdziesięcioma twórcami. Tegoroczny program pełen jest różnorodnych poetyckich inicjatyw, a na wielbicieli poezji czekają debaty, czytania poezji, koncerty, pokazy audiowizualne i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  poezja Festiwal Miłosza Małgorzata Nieciecka- Mac Dwójka literatura