Polskie Radio
Section05

KULTURA

Aleksandra Kurzak, Long Long, Jakub Józef Orliński. Poczet laureatów Konkursu Moniuszkowskiego

Z początkiem tygodnia wystartował 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Od 1992 roku, co 3 lata, w Warszawie spotykają się młodzi śpiewacy z całego świata, by mierzyć się z repertuarem patrona konkursu i innych polskich twórców oraz sobą nawzajem. Po nagrody sięgali tu tak znakomici artyści, jak Aleksandra Kurzak, Long Long, Jakub Józef Orliński, Juliana Grigoryan, Urszula Kryger czy Andrzej Filiończyk. Kto do nich dołączy?
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki Konkurs Moniuszkowski Dwójka MUZYKA Aleksandra Kurzak Jakub Józef Orliński Urszula Kryger opera śpiew Teatr Wielki - Opera Narodowa Andrzej Filończyk Juliana Grigoryan Long Long

Nie tylko ekspozycja, ale i wypłata. Kultura instytucjonalna reguluje honoraria

Pierwsze instytucje artystyczne, czyli Trafostacja Sztuki w Szczecinie, BWA Wrocław, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, podpisały "Nowe Porozumienie w sprawie minimalnych honorariów dla artystów". Umowa zakłada uregulowanie kwestii wynagrodzeń dla artystów biorących udział w wystawach.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek wynagrodzenia Antoni Burzyński artysta Dwójka

Mikołaj Brzostowicz - młody wirtuoz: Chopin to mój ulubiony kompozytor

Mikołaj Brzostowicz to jedenastoletni pianista, który już zdążył zwrócić na siebie uwagę. Jest laureatem m.in. Grand Prix Alternatywy Konkursowej, organizowanej przez Polskie Radio Chopin, a także I nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym "Cantabile" oraz I miejsca w II International Viennese Spring Music Competition.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna fortepian Mikołaj Brzostowicz Dwójka dziecko chopin Wolfgang Amadeusz Mozart Fryderyk Chopin edukacja szkoła muzyczna Róża Światczyńska

Z miłości do Dwójki i chęci pomocy. Słuchaczka dyrygowała radiową orkiestrą

- Miałam odłożone pieniądze na moją pasję, jaką jest chodzenie po górach. Miałam iść na trekking w Himalaje. Pomyślałam sobie jednak, że nie, że trzeba włączyć się w licytację dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. No i wygrałam - mówiła podczas prób przed sobotnim koncertem Orkiestry Polskiego Radia Teresa Warchalska, która w nagrodę stanęła za pulpitem dyrygenckim. Retransmisja dziś w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie WOŚP Dorota Piotrowska Michał Klauza koncert Dwójka MUZYKA Marcin Markowicz Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego studio im. Witolda Lutosławskiego

Stefan Gierowski: w sztuce abstrakcyjnej odnalazłem wolność

- W czasie studiów na krakowskiej ASP przeszedłem od malarstwa tradycyjnego do malarstwa formistów i ówczesnej awangardy. Gdy później zacząłem analizować i szukać wartości, które są w obrazie, uświadomiłem sobie jedną rzecz: że w tamtej, powojennej rzeczywistości sztuka abstrakcyjna dawała poczucie wolności - mówił w archiwalnym nagraniu prof. Stefan Gierowski, którego 100. rocznica urodzin minęła 21 maja.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Gierowski Aleksandra Łapkiewicz malarstwo wspomnienie Dwójka

Rubens na Śląsku - nie fizycznie, a jednak!

- Fizycznie Rubens nigdy nie był tu obecny, aczkolwiek mamy wiele dowodów na to, że śląscy mistrzowie cechowi jeździli do jego pracowni w Antwerpii. Ba, być może również tam pracowali, bo to było wielkie przedsiębiorstwo. Jak wiadomo, Rubens pozostawił po sobie blisko 2 tys. dzieł - mówił w Dwójce prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Rubens Muzeum Narodowe we Wrocławiu Piotr Oszczanowski Monika Zając Dwójka SZTUKA malarstwo