Polskie Radio
Section05

KULTURA

Orły 2025. Poznaliśmy nominacje do "polskich Oscarów" [LISTA]

Wiemy już, które filmy mają szansę na statuetkę w ramach tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych - Orłów. Ogłoszenie nominacji poprzedził festiwal, podczas którego zaprezentowano wszystkie 66 produkcji ubiegających się o miejsce na listach. Zwycięzców poznamy z podczas uroczystej gali, która odbędzie się 10 marca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Polskie Nagrody Filmowe Orły kino film polski Zobacz także

"Spotkania z Zabytkami", czyli atrakcyjna opowieść o naszym dziedzictwie

- Dla nas najważniejsze jest to, żeby pokazywać, jak ciekawie można opowiadać o zabytkach. Naszym celem jest tak naprawdę promocja zabytków. [...] Trafiamy też chyba w bardzo dobry moment. Od kilku lat moda na muzea i aktywne zwiedzanie to coś, czego wiele osób poszukuje - podkreśla Łukasz Gazur, wicenaczelny miesięcznika i portalu "Spotkania z Zabytkami".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Michał Nogaś zabytki

"Proszę to wyciąć". Jak wyglądałyby filmy, gdyby nie cenzura PRL-u?

"Proszę to wyciąć" to przegląd najważniejszych polskich filmów pierwszego ćwierćwiecza PRL-u. Za punkt wyjścia bierze właśnie historię wyciętych z nich scen i próbuje odpowiedzieć na pytanie: jakimi filmami byłyby "Pokolenie" i "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza, "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka czy "Rejs" Marka Piwowskiego, gdyby nie ingerencje cenzorskie?
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także kino PRL film polski Marcin Pesta

Studio w "Studiu", czyli "Oni" Witkacego w Teatrze Polskiego Radia na żywo z teatralnej sceny

Teatr Polskiego Radia przygotowuje nowość: słuchowisko nadawane na antenie na żywo, prosto ze sceny "zwykłego" teatru (jakby taki istniał - wiadomo, że każdy teatr jest niezwykły). W tym konkretnym wypadku chodzi o gościnny warszawski Teatr Studio. I sztukę "Oni" Witkacego.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Teatr Studio Adam Wojtyszko Stanisław Ignacy Witkiewicz Michał Nogaś Trójka Zobacz także

Zima sprzed stu lat w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

W dzisiejszej odsłonie fotograficznego cyklu, w której sięgamy najczęściej do archiwalnych fotografii, będziemy podziwiać zimę sprzed stu lat. Odwiedzamy muzeum sportu i turystyki w Warszawie. W tamtejszym archiwum na tysiącach zdjęć pokazana jest historia sportu profesjonalnego, ale są też ujęcia związane bardziej ze sportową rozrywką. Michała Matusa do miejsca, gdzie przechowywane są zbiory, zabrał Jakub Ozimkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski fotografia zdjęcie Trójka Michał Matus Zobacz także aktywność fizyczna zima

Wcale nie nocna "Straż nocna" Rembrandta

Namalowana w 1642 roku "Straż nocna" Rembrandta jest nie tylko perłą amsterdamskiego Rijksmuseum, ale także jednym z najlepiej znanych obrazów na świecie. Do tego stopnia, że stała się elementem pop kultury. Świadczą o tym między innymi liczne "strażonocne" memy, ale nie tylko. Jarosław Jarry Jaworski, w tym odcinku Trzeciej Strony Obrazu, zajął się arcydziełem Rembrandta.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także

Tomasz Kolankiewicz: Has adaptował utwory literackie trudne do przeniesienia na ekran

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórcy dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2025 Rokiem Wojciecha Jerzego Hasa. - Zakochałem się w jego twórczości bardzo wcześnie. Po obejrzeniu "Rękopisu znalezionego w Saragossie" - przyznaje Tomasz Kolankiewicz, dyrektor Filmoteki Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Wojciech Jerzy Has kino Tomasz Kolankiewicz Zobacz także film polski

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski literatura poezja pisarz Antoni Słonimski wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm miłość Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR