Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Magdalena Abakanowicz. Prolog". Nieznane oblicze artystki

"Magdalena Abakanowicz. Prolog" to ekspozycja prezentowana w Kordegardzie - galerii Narodowego Centrum Kultury. Nawiązuje do pierwszej indywidualnej wystawy artystki, zorganizowanej w tej samej przestrzeni sześćdziesiąt pięć lat temu. - W tym układzie prace tworzą spójną wypowiedź artystyczną - mówi kuratorka wystawy, Marta Kowalewska. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Kordegarda Hanna Wróblewska Magdalena Abakanowicz

Festiwal Sztuki Aktorskiej "Teatropolis". Andrzej Seweryn: różnorodność to bardzo ważna rzecz

Teatropolis to festiwal prezentujący monodramy i małe formy teatralne - z dwu- lub trzyosobową obsadą. Spektaklom towarzyszą także spotkania z twórcami i działania adresowane do dzieci i młodzieży. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedział w Dwójce kierownik artystyczny wydarzenia Andrzej Seweryn oraz Dorota Kędzierzawska i Katarzyna Kubacka-Seweryn.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Andrzej Seweryn spektakl Anna Groblińska

"Maria Callas" w kinach. Czy Angelina Jolie dała radę? Ocenia Karolina Korwin-Piotrowska

- Wizualnie ten film jest absolutnym sztosem, to się cudownie ogląda. Wspaniałe zdjęcia, scenografia, muzyka. Pomysł reżyserski, realizatorski najwyższej próby. Wszystko byłoby super, gdyby nie fakt, że w roli głównej jest Angelina Jolie - powiedziała w audycji "Sygnały dnia" dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Korwin-Piotrowska FILM kino Zobacz także

"The Day of Shelly's Death". Etnografia żałoby

Renato Rosaldo pisze "The Day of Shelly's Death: The Poetry and Ethnography of Grief" prawie trzydzieści lat po śmierci swojej żony Shelly. Michelle Rosaldo, jego naukowa i życiowa partnerka, 11 października 1981 roku straciła życie w trakcie wspólnych badań terenowych na Filipinach - poślizgnęła się i upadła w dolinę rzeki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jan Kanty Zienko antropologia etnografia żałoba Filipiny literatura książki

Artur Andrus: w "Turnieju Łgarzy" dajemy ludziom szansę na pierwsze kroki na scenie

- Regularnie, kiedy ogłaszaliśmy kolejny "Turniej Łgarzy", przychodziły listy z nazwiskami różnych, w danej chwili ważnych polityków różnych opcji, i informacja dla nas: "No, tych to nie pokonacie!" - opowiada Artur Andrus, od lat dyrektor artystyczny "Turnieju Łgarzy. Ogólnopolskiego Turnieju Małych Form Satyrycznych" w Bogatyni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Artur Andrus Katarzyna Borowiecka Mateusz Adamczyk Michał Margański satyra humor Zobacz także

Znana atrakcja Paryża zostanie zamknięta na 5 lat

Centrum Pompidou zostanie gruntownie przebudowany. Kosztem ponad 400 milionów euro, za pięć lat charakterystyczny kolorowy budynek stanie się nie tylko bardziej ekologiczny, ale też zyska nowe funkcje - informuje CNN. Wszystko w zgodzie z nurtem wolnego, analogowego życia, w trosce o młode pokolenia i odbudowę więzi społecznych w cyfrowym świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Francja SZTUKA architektura sztuka współczesna

"Magdalena Abakanowicz. Prolog". Dzieła artystki powracają do Kordegardy

"Magdalena Abakanowicz. Prolog" to ekspozycja prac Magdaleny Abakanowicz w Kordegardzie - galerii Narodowego Centrum Kultury. Jest ona próbą przywołania pierwszej indywidualnej wystawy, która odbyła się właśnie w tej przestrzeni w 1960 r. To także próba przyjrzenia się międzynarodowym sukcesom i kontekstom sztuki poprzez pierwsze artystyczne gesty Magdaleny Abakanowicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także wystawa Kordegarda Magdalena Abakanowicz Katarzyna Sanocka

Orły 2025. "Biała odwaga" z największą liczbą nominacji

10 marca odbędzie się uroczysta gala, podczas której poznamy laureatów Orłów w poszczególnych kategoriach. Teraz poznaliśmy nominowanych do "polskich Oskarów". Największą liczbą nominacji może pochwalić się film "Biała odwaga" w reżyserii Marcina Koszałka. Obraz został nominowany także w głównej kategorii - najlepszego filmu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także kino film polski Małgorzata Wosiek FILM

Wojciech Jerzy Has - człowiek, który odkrył kino

W tym roku mija 100. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych twórców filmowych naszych czasów, Wojciecha Jerzego Hasa. Filmowiec, scenarzysta, rysownik oraz wieloletni wykładowca. Jego imponujący dorobek znany jest miłośnikom kina na całym świecie. Jakie były początki jego filmowej drogi?
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Hass kino Marcin Pesta Tadeusz Lubelski film polski Wojciech Jerzy Has Dwójka Gustaw Holoubek FILM Zobacz także