Polskie Radio
Section05

Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Marsz Pamięci 2025. Tym, którzy swoją muzyką dawali zapomnienie od koszmaru getta

- Co roku Marsz Pamięci jest poświęcony jakiejś określonej grupie mieszkańców getta warszawskiego albo nawet i konkretnym postaciom. Muzycy, którzy tam żyli albo tworzyli, dotychczas nie byli upamiętnieni, a było to bardzo znaczące i liczne środowisko zawodowe - mówiła w Dwójce Zuzanna Schnepf-Kołacz, zastępczyni dyrektora ds. programowych Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Żydowski Instytut Historyczny Dwójka MUZYKA Marsz Pamięci Warszawa Zuzanna Schnepf-Kołacz rocznica

Marsz Pamięci. 22 lipca Warszawa upamiętnia ofiary getta

22 lipca 1942 roku rozpoczęła się wielka akcja eksterminacji mieszkańców getta warszawskiego. Trwała do 21 września 1942 roku. Zginęło około 300 tysięcy Żydów i Żydówek, wywiezionych z Umschlagplatz przy ulicy Stawki i zamordowanych w Treblince. Imiona wielu ofiar pozostają nieznane. Aby przywrócić pamięć o nich, od lat organizowany jest Marsz Pamięci, który co roku 22 lipca przechodzi ulicami Warszawy - od pomnika Umschlagplatz do miejsc związanych z historią getta.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie

Pisarz w transie. Spirytystyczne źródła grozy Reymonta

Po swoich największych dokonaniach powieściowych, napisanych w nurcie realistycznym - świetnie do dziś pamiętanej "Ziemi obiecanej", ale też "Komediantce", "Fermentach" czy wreszcie "Chłopach", którzy przynieśli mu w kolejnej dekadzie Literacką Nagrodę Nobla, w 1911 roku 44-letni Władysław Stanisław Reymont opublikował modernistyczną powieść "Wampir", którą śmiało można by nazwać romansem grozy.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont literatura magia KULTURA Dwójka wampir Przemysław Czapliński

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Zaproszenie do odmiennego świata

- Karnawał jest pewnym odwróceniem porządków. Jest świętem, w czasie którego można pozwolić sobie na więcej, oderwać się od codzienności i dać się porwać zabawie. Te idee przyświecają nam mocno w realizacji festiwalu. Zapraszamy widzów do odmiennego świata, w którym mogą dowiedzieć się też więcej o sobie, pozwalając sobie na więcej - mówiła w Dwójce Iwona Kornet, dyrektorka Carnavalu Sztukmistrzów.
Zobacz więcej na temat:  Carnaval Sztukmistrzów Lublin Iwona Kornet cyrk Dwójka KULTURA

"Dzieci z Favoriten". Dokument o tym, jak szkoła może budować wspólnotę

W świecie, gdzie szkolne problemy urastają do rangi dramatów społecznych, a migracyjne doświadczenia dzieci bywają spychane na margines, austriacka dokumentalistka Ruth Beckermann znajduje bohaterkę codziennego frontu: nauczycielkę z największej podstawówki w Wiedniu. Portretuje ją w poruszającym dokumencie "Dzieci z Favoriten", który trafia właśnie na kinowe ekrany.
Zobacz więcej na temat:  Ruth Beckermann edukacja kino film dokumentalny KULTURA szkoła Wiedeń Millennium Docs Against Gravity Wojciech Diduszko emigracja

Sztuka między traumą a oczyszczeniem. Wystawa "Po deszczu"

W tym roku na 11. Festiwalu Góry Literatury w paśmie sztuki prezentowana była wystawa zatytułowana "Po deszczu". Projekt artystyczny został zainicjowany przez Jagę Hupało, a stworzony wraz z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych w Warszawie. Prace kilkudziesięciu artystów i artystek ukazują dwoistość doświadczeń związanych z obecnością wody w naszej bliskości: od traumy i bezradności po radość, kontemplację i uzdrowienie.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Góry Literatury Dwójka natura deszcz

Znana i nieznana Pawlikowska-Jasnorzewska na wystawie w Łazienkach Królewskich

Poetka, dramatopisarka i malarka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była wszechstronnie uzdolniona. Poświęcona jej wystawa, zatytułowana "Lilka", przybliża sylwetkę artystki, bazując głównie na fotografii, cytatach, wspomnieniach oraz fragmentach analiz jej twórczości. Te zostały przygotowane i wybrane przez autorów biografii i opracowań dotyczących poetki. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura KULTURA Łazienki Królewskie muzeum wystawa

Radiowa sztuka w najlepszym wydaniu. Dwójka na festiwalu "Dwa Teatry"

"Dwa Teatry" to Festiwal Polskiego Radia, pełen słuchowisk na żywo, wideoprojekcji, premierowych spektakli z gwiazdami i cyfrowych wizualizacji – prawdziwa uczta dla fanów teatru! Do świętowania tego wyjątkowego wydarzenia dołączył też Program 2 Polskiego Radia, który relacjonował festiwalowe emocje w specjalnej audycji "Dwójka na miejscu".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Małgorzata Szymankiewicz Dwójka KULTURA

Jak powstaje dobre słuchowisko? Dwójka na Festiwalu "Dwa Teatry" 2025

Aby powstało dobre słuchowisko, konieczne jest treściwe, zrozumiałe słowo - ponieważ to na nim opiera się teatr radiowy. Najlepiej, jeśli ułożone we wciągającą historię. W realizowanej na żywo z Sopotu "Strefie literatury" rozmawialiśmy z wielokrotnie nagradzanymi mistrzami pisania radiowych dramatów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Sopot Aleksandra Głogowska Monika Malec Tomasz Man Dwa Teatry Dwa Teatry 2025 Festiwal Dwa Teatry literatura KULTURA TEATR Teatr Polskiego Radia

Dwa Teatry 2025. Mateusz Pakuła: to niesamowite, jaką drogę przeszła ta historia

- Na początku była książka, którą przeczytało kilka-kilkanaście tysięcy osób. Potem spektakl, z którym przez ostatnie 2 lata zjeździliśmy chyba wszystkie polskie festiwale, obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wreszcie, dzięki telewizji i VOD, tych widzów zrobiło się może nawet milion - mówił w plenerowym studiu Dwójki na Festiwalu "Dwa Teatry" Mateusz Pakuła, reżyser spektaklu "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Pakuła Dwa Teatry Dwa Teatry 2025 Festiwal Dwa Teatry TEATR KULTURA Dwójka eutanazja Teatr Telewizji

Gombrowicz niedoczytany. Co znika z oczu nam, czytelnikom?

Rok 2024 upłynął pod literackim patronatem m.in. Witolda Gombrowicza. Jeśli jednak komuś wydaje się, że przy okazji na jakiś czas wyczerpano możliwości interpretacyjne jego twórczości, myli się, czego dowodzi najnowszy zbiór esejów prof. Włodzimierza Boleckiego, zatytułowany prowokacyjnie pytaniem "Czy Gombrowicz miał oczy?". Autor był gościem "Rozmów po zmroku". 
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Włodzimierz Bolecki eseistyka literatura

"Widok z Koziej". Felietony Jacka Kopcińskiego niczym pamiętnik widza i krytyka

- Przez 18 lat na ul. Koziej, z widokiem na Teatr Wielki, pracowałem na rzecz ważnego polskiego czasopisma teatralnego. Pisałem m.in. co miesiąc felieton, który traktowałem jak pamiętnik widza i krytyka. Część z tych felietonów wybrałem i ukazały się one w zbiorze "Widok z Koziej". Taki też był tytuł mojej rubryki w miesięczniku "Teatr" - mówił w Dwójce Jacek Kopciński.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kopciński TEATR Dwójka felieton Jan Englert aktorzy aktorstwo

"Skowyt" Ginsberga w Teatrze Żydowskim. W połowie oryginał, w połowie adaptacja

- Przygotowując się do pracy nad tym spektaklem, czytałem jego listy i zauważyłem, że sytuacja, z którą się spotykał, jest bardzo podobna do tej obecnej. Radykalizujący się rząd prawicy, ruchy neofaszystowskie, wojny... Wszystkie te rzeczy działy się w momencie, gdy Allen Ginsberg stawał się twarzą ruchu bitnickiego/ hipisowskiego - mówił w Dwójce Kamil Białaszek, reżyser spektaklu "Skowyt".
Zobacz więcej na temat:  Allen Ginsberg TEATR KULTURA Dwójka Teatr Żydowski spektakl Dominik Strycharski Kamil Białaszek kontrkultura

Anne Carson: poszłam do centrum handlowego i to była pułapka

- W mieście, gdzie się wychowywałam, w weekendy nie było absolutnie nic do roboty oprócz chodzenia po galerii handlowej. Zwykle są w nich banalne sklepy, ale tam z jakichś powodów była księgarnia, a w niej dwujęzyczne wydanie wierszy Safony. Po otwarciu książki, po jednej stronie był angielski przekład, a po drugiej śmieszne małe znaczki alfabetu, którego nie umiałam odcyfrować. To chyba była pułapka zastawiona na ciekawość - mówiła poetka Anne Carson podczas wizyty w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta Anne Carson Dwójka Krystyna Dąbrowska KULTURA literatura

Anne Carson i Zbigniew Herbert. Spowinowaceni poprzez antyk

- Mamy w kulturze światowej jakieś ogólne wyobrażenie, pewne klisze o starożytnych Grekach, Rzymianach i tradycji klasycznej. To kształtuje nasze nastawienie do historii, ale dopiero gdy zaczynamy studiować te śmieszne znaczki tworzące alfabet języka Safony, zostajemy wciągnięci pod powierzchnię i uczymy się skupiać na wszystkim na mikropoziomie - mówiła w Dwójce Anne Carson, laureatka Nagrody im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta Anne Carson Dwójka KULTURA