Polskie Radio
Section05
Kościół katolicki

Czesław Ryszka: ignorancja ludzi wierzących jest czymś przerażającym

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że bardzo dużo zależy od nas ludzi wierzących. Wielu katolików traktuje Kościół jako element folkloru. Ignorancja wierzących jest czymś przerażającym - powiedział w Polskim Radiu 24 Czesław Ryszka, dziennikarz, pisarz katolicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wiara chrześcijaństwo Kościół Kościół katolicki homoseksualizm rodzina społeczeństwo

"To była posługa niezwykła i przełamująca stereotypy". Abp Polak o pontyfikacie Jana Pawła II

W 100-lecie urodzin przypominamy nauczanie św. Jana Pawła II, w szczególności dziedzictwo myśli i czynu, aby pokazać aktualność oraz wpływ pontyfikatu papieża Polaka na współczesne życie chrześcijan. Przywołamy szczególną misję, którą była ewangelizacja świata realizowana poprzez liczne podróże i przesłanie do młodych ludzi, jak również duchowe dziedzictwo wiary i szeroką dokumentację stanowiącą świadectwo głoszenia wolności i poszanowania godności każdego człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Jan Paweł II Wojciech Polak wiara Kościół katolicki

"W Kościele osiągnął świętość, w świecie był autorytetem". Ks. Skrzypczak o Janie Pawle II

- W Kościele osiągnął maksimum. Została uznana jego jakość życia, jego geniusz, który osiąga się tylko dzięki Chrystusowi, czyli świętość. Natomiast w świecie cieszył się uznaniem jako autorytet duchowy – nie tylko dla katolików - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Robert Skrzypczak. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Jan Paweł II Kościół katolicki

Papież Franciszek: św. Jan Paweł II niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski

Niezwykły dar Boga dla Kościoła i dla Polski - tak papież Franciszek wspomina świętego Jana Pawła II. W przesłaniu do krakowskiej młodzieży z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, ojciec święty podkreślił, że różne trudności nie były przeszkodą na drodze do świętości dla papieża Polaka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jan Paweł II papież Franciszek aktualności katolickie religia Kościół katolicki

Dr Dariusz Karłowicz: Polacy mają przywilej innego rozumienia Jana Pawła II

- To jest trochę jak z rozumieniem Fryderyka Chopina. Można wyczytać z książek, że Chopin wykorzystywał polskie melodie ludowe, a nawet nauczyć się je rozpoznawać. Można je też po prostu słyszeć. Są takie melodie w dziele Jana Pawła II, które my po prostu słyszymy. To jest nadzwyczajny przywilej - mówił w Polskim Radiu 24 filozof dr Dariusz Karłowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła Kościół katolicki POLSKA religia społeczeństwo

"Zapominamy o przesłaniu Jana Pawła II". Publicyści o dziedzictwie papieża Polaka

- Jan Paweł II nie tylko wyprowadzał nas z komunizmu, ale również ostrzegał przed kapitalizmem - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego". Gościem byt również Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa). W poniedziałek obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła Kościół katolicki religia społeczeństwo POLSKA

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Krakowskie uroczystości z udziałem prezydenta i premiera

Z udziałem najwyższych władz państwowych, m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, w Krakowie odbyły się uroczystości setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. W godzinie narodzin Karola Wojtyły w sanktuarium świętego odprawiona została msza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Karol Wojtyła Jan Paweł II Mateusz Morawiecki religia Kościół katolicki społeczeństwo

"Pokazał, że Kościół to nie instytucja, a wspólnota". Metropolita lwowski o św. Janie Pawle II

- Jan Paweł II uczył nas miłości caritas, która niesie pomoc najbardziej potrzebującym, która jest solidarna i która szuka dróg pojednania i pokoju - powiedział były sekretarz papieża, a obecnie metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki. - Naśladując swoich poprzedników Jana XXIII i Pawła VI, Ojciec Święty wyszedł ze swoją posługą Piotra naszych czasów poza mury Watykanu - dodał abp Mokrzycki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki Jan Paweł II infografika

Ks. Bogdan Bartołd: w nauczaniu św. Jana Pawła II jest wiele słów dających nadzieję

- To Jan Paweł II powiedział, że "człowiek jest drogą Kościoła". Nauczanie papieskie, mimo że było głoszone w określonym czasie i sytuacjach, nie straciło na aktualności - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II Kościół Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo religia Bogdan Bartołd Mateusz Drozda

"Starał się być w dialogu ze względu na własną tożsamość". O. Michał Paluch o Janie Pawle II

- Św. Jan Paweł II starał się być w dialogu ze względu na własną tożsamość, a nie pomimo własnej tożsamości. Uczył nas, że to właśnie dlatego, że jesteśmy chrześcijanami, powinniśmy tworzyć ciepłe i otwarte miejsce dla człowieka, który nie do końca popiera nasze poglądy - powiedział w Polskim Radiu 24 o. Michał Paluch, dominikanin, filozof, profesor i rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II wiara Kościół religia chrześcijaństwo Kościół katolicki Filip Memches

Media: Jan Paweł II istotną postacią XX wieku. "Wtedy upadł komunizm, demokratyzowała się Polska"

Jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników Portugalii, “Diario de Noticias”, ocenia w sobotnim wydaniu, że św. Jan Paweł II był jedną z istotnych postaci XX w., zwłaszcza jego drugiej połowy, zakończonej upadkiem komunizmu w Europie i demokratyzacją Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Koronawirus w Polsce Stanisław Dziwisz Jan Paweł II infografika