Polskie Radio
Section05

Kościół

Wszystkich Świętych i Zaduszki. Źródła uroczystości

– Istotą tych dni jest przeżywanie łączności ze zmarłymi – podkreślał w Rozmowie PR24 Robert Tekieli, wicedyrektor Polskiego Radia 24, w przededniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Na naszej antenie o historycznym i współczesnym znaczeniu świąt związanych ze wspominaniem zmarłych mówił również Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Zaduszki wiara religia

95 tez Marcina Lutra. Wpływ reformacji na historię Europy

31 października 1517 roku Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Były one wezwaniem do dyskusji na temat ówczesnego stanu Kościoła i propozycją odnowy jego oblicza. Wydarzenie stało się początkiem reformacji. O tym jak reformacja wpłynęła na historię Europy mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Paweł Lisicki (redaktor naczelny „Do Rzeczy” i autor książki „Luter. Ciemna strona rewolucji”) i Łukasz Kobeszko (portal Aleteia).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Luter Niemcy protestantyzm Paweł Lisicki

"Oficjalnym wyznaniem Francji jest ateizm"

- Podstawowym problemem Francji jest to, że oficjalnym wyznaniem tego kraju jest ateizm. Laickość i liwidacja wszystkich symboli religijnych jest wyrazem tego ateizmu, będącego swego rodzaju koncesją państwową  - powiedział prof. Adam Wielomski, politolog, historyk idei i znawca Francji. Odniósł się w ten sposób do planowanego usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II, który stoi we francuskiej miejscowości Ploermel w Bretanii. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Jan Paweł II pomniki ateizm ŚWIAT

Marcin Luter – rewolucjonista czy reformator?

31 października 1517 roku niemiecki teolog Marcin Luter wywiesił na drzwiach katedry w Wittenberdze 95 tez podważających wiele aspektów nauczania Kościoła. Luter sprzeciwiał się w nich sprzedaży odpustów, a także nadużyciom występującym w Kościele. Swoim wystąpieniem rozpoczął wielką dyskusję na temat Kościoła oraz zapoczątkował okres zwany Reformacją. O postaci Marcina Lutra mówili w audycji Nos Kleopatry Tomasz Terlikowski (TV Republika) i Paweł Łepkowski (red. nacz. Uważam Rze Historia).
Zobacz więcej na temat:  Marcin Luter Kościół katolicki wiara religia protestantyzm

500-lecie reformacji. W jaki sposób wpłynęła na chrześcijaństwo?

– Bez wątpienia w Kościele dochodziło do wielu nadużyć. Luter chciał to jedynie powstrzymać – powiedział dr Sebastian Duda, teolog, filozof i eseista. W tym roku przypada 500-lecie reformacji, której początek datuje się na rok 1517 i ówczesną działalność Marcina Lutra. Przy tej okazji w audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o źródłach i skutkach tego religijno-polityczno-społecznego ruchu.
Zobacz więcej na temat:  religia chrześcijaństwo Marcin Luter

"Tworzy się bardzo pozytywny obraz Lutra”

Zbliża się 31 października. To dzień, w którym minie 500 lat od przybicia przez Marcina Lutra 95 tez do drzwi katedry w Wittenberdze. Rocznicę tę będą świętować luteranie, inne wyznania protestanckie, ale także Kościół Katolicki. O tym, dlaczego Katolicy świętują rocznicę wydarzenia, które zapoczątkowało rozłam w łonie chrześcijaństwa, mówił w audycji "Życie z duszą, czy bez" Paweł Lisicki z tygodnika Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Luter chrześcijaństwo protestantyzm Paweł Lisicki