Polskie Radio
Section05

Kościół

I Światowy Dzień Ubogich

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił go na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i zaznaczył też, będzie on obchodzony w każdą XXXIII Niedzielę Zwykłą – tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla. Swoje orędzie na I Światowy Dzień Ubogich Ojciec Święty opatrzył hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, zaczerpniętym z 1 Listu św. Jana.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm ekumenizm

IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Już po raz dziewiąty w drugą niedzielę listopada w Kościele w Polsce obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tegoroczna odsłona wydarzenia przebiega pod hasłem „Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie”. Dzień ten organizuje od 2009 r. Polska Sekcja Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Kościół katolicki Episkopat Polski chrześcijaństwo

"Boża pasja". Czy nawrócenie oznacza sukces?

– W ostatnim czasie możemy usłyszeć coraz więcej świadectw wiary osób nawróconych. To bardzo dobrze, bo są one potrzebne – powiedziała Natalia Podosek-Rakoczy, autorka książki "Boża pasja". Kościół polski obfituje w dużą liczbę świadectw wiary. O tym, jakie znaczenie mają one w życiu osób identyfikujących się z religią chrześcijańska mówiliśmy w audycji "Życie z duszą, czy bez?".
Zobacz więcej na temat:  wiara religia Kościół katolicki

Znaki naszej wiary

Spotykamy je wszędzie: na skrajach wsi, pośród ciszy leśnych duktów. Otoczone falującym zbożem na polach, w przydomowych ogrodach, czy nad strumieniami stanowią stały element polskiego krajobrazu. Przede wszystkim są jednak znakiem wiary naszych przodków. Czym są polskie kapliczki, krzyże i figury przydrożne? Jaka jest ich historia i czy tradycja budowania kapliczek i przydrożnych krzyży powraca?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm ekumenizm

Gietrzwałd - miejsce objawień maryjnych sprzed 140 lat

Gietrzwałd to jedyne w Polsce uznane przez Kościół miejsce objawień Maryi. Objawiła się Ona dwóm dziewczynkom: 13-letniej Justynie Szafryńskiej oraz 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Historycy Kościoła oceniają, że te wydarzenia dały wówczas impuls do odrodzenia się polskości na Warmii. Objawienia rozpoczęły się 27 czerwca, a zakończyły 16 września 1877 roku. Matka Boska miała się objawić w sumie 160 razy. O objawieniach w Gietrzwałdzie mówił w audycji Wszystko Jest Historią brat Grzegorz Filipiuk (rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów).
Zobacz więcej na temat:  historie historia Polski katolicyzm chrześcijaństwo