Polskie Radio
Section05

KulturaPR24

„Tymem do przodu” – nowa wystawa w Muzeum Karykatury

W Muzeum Karykatury w Warszawie otwarta zostanie 28 września wystawa „Tymem do przodu. Retrospektywa Stanisława Tyma”. Na ekspozycji zobaczyć będzie można żarty drukowane w „Tygodniku Kulturalnym”, gdzie jako rysownik zadebiutował w 1986 roku, oraz w „Rzeczpospolitej” (2001-2005). Prace reprezentują satyrę zaangażowaną, dotykają tematów społecznych i politycznych. O satyrze w audycji Kwadratura Kultury mówili Elżbieta Laskowska (dyrektor Muzeum Karykatury) oraz Edward Lutczyn (satyryk, rysownik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Tym Edward Lutczyn satyra Warszawa

Nowości w Teatrze Powszechnym w Łodzi, "teatrze blisko ludzi"

Nowy sezon w Teatrze Powszechnym w Łodzi będzie wypełniony po brzegi wydarzeniami kulturalnymi i nie tylko. Odbędą się m.in.: prapremiera sztuki Juliusza Machulskiego, spektakle w reżyserii Pawła Szkotaka, Giovanniego Castellanosa, XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, a także będą miały miejsce dalsze etapy modernizacji siedziby placówki. O repertuarze Teatru Powszechnego w Łodzi mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna dyrektorka placówki Ewa Pilawska.
Zobacz więcej na temat:  Łódź

Historia intryg w królewskim rodzie Piastów

"Płomienna korona" to trzeci i ostatni tom "Odrodzonego Królestwa", który niedawno ukazał się staraniem wydawnictwa Zysk i s-ka. Elżbieta Cherezińska tym razem zabrała czytelników w czasy średniowiecza i przywołała takie postaci jak król Władysław Łokietek czy jego żona Jadwiga. O "Płomiennej koronie" mówiła w Polskim Radiu 24 autorka Elżbieta Cherezińska.
Zobacz więcej na temat:  królowie Polski książki czytelnictwo historia Polski literatura polska literatura

Festiwal Kultury Bez Barier. "Nie bój się chcieć"

Zrealizowanie ponad 265 wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami w 19 miastach to plan na 5. edycję Festiwalu Kultury Bez Barier. Impreza, której misją jest zniesienie wszelkich przeszkód uniemożliwiających swobodny dostęp do wydarzeń i miejsc kultury, rozpocznie się 29 września i potrwa do 15 października. O szczegółach opowiedział Robert Więckowski, wiceprezes Fundacji "Kultura Bez Barier".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepełnosprawni

Powieść o kraju na granicy jawy i snu

W XII wieku kapłani Światowida uciekli przed chrześcijańskimi krzyżami na wschód. Schronili się nad Świtezią i tak pogańskie wierzenie pomieszało się z chrześcijańskim i miesza się do dziś. Miesza się też to, co było, z tym, co jest. Świętą wodę dowożą w cysternach, szeptuchy, chociaż używają telefonów komórkowych, od setek lat leczą tymi samymi metodami. Prosty człowiek na równi z mińskim intelektualistą zdają się żyć na pograniczu świata baśni, niewidocznych sił i namacalnej rzeczywistości. Obok tego, gdzieś po drodze działa się historia. O białoruskiej rzeczywistości w audycji Między Kropkami mówił Mateusz Marczewski, autor książki „Koliste jeziora Białorusi”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska Białoruś

„Najlepszy” Łukasza Palkowskiego – „połączenie »Trainspottingu« i »Rocky’ego«”

Trwa 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 17 filmów, w tym 8 autorstwa debiutantów oraz m.in. nowe produkcje Łukasza Palkowskiego, Agnieszki Holland i Roberta Glińskiego, powalczy o Złote Lwy w Konkursie Głównym. Festiwal potrwa do 23 września. Gośćmi audycji Trendy Kultury z festiwalu w Gdyni byli reżyser filmu „Najlepszy” Łukasz Palkowski i aktorka Kamila Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski Gdynia festiwal filmowy Jerzy Gruza

48 Hour Film Project – zrób film w 2 dni

48 Hour Film Project to międzynarodowy konkurs i festiwal filmowy, który co roku odbywa się w ponad 130 miastach na 6 kontynentach. Przez 13 lat wzięło w nim udział 25 000 ekip, czyli około 325 000 filmowców z całego świata. Wśród nich są również ekipy z edycji polskiej, które już czwarty raz  wezmą udział w tym filmowym szaleństwie rozpoczynającym się 26 września. O wydarzeniu mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna Anna Karczewska z 48 Hour Film Project.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski kino

Rusza IX edycja Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

27 września w Gdyni rusza IX edycja Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Tegorocznym mottem jest zdanie z manifestu Janusza Krupskiego „Wolna Polska w wolnym świecie”. Na widzów czekają pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży radiowych oraz dyskusje panelowe. O festiwalu w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania mówił jego dyrektor, Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci II wojna światowa film polski festiwal filmowy FILM

Włosy - ich znaczenie w polskiej kulturze

Dawniej kobiety w ciąży i w żałobie nie mogły się czesać, mężatki nosić długich warkoczy, zaś używanie grzebienia po zmarłym mogło przynieść nieszczęście. Jakie przesądy i wierzenia obecne w polskiej kulturze dotyczą włosów? Opowiedzieli o tym goście audycji Kultura nie całkiem osobista autorzy książki "Cięcie - włosy ludu polskiego" -  Joanna Ambroz oraz Paweł Ziegler.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo

Historia zabójcy ze Śląska. "Inspirował go Marchwicki"

Nazywano go "Wampirem z Bytomia" lub "Frankensteinem". Seryjny morderca, który z zimną krwią zabił pięć kobiet. Joachim Knychała był drugim, po Zdzisławie Marchwickim, "wampirem" działającym na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W umysł zabójcy spróbował wniknąć Przemysław Semczuk, autor książki "Kryptonim Frankenstein", ukazującej przerażającą historię człowieka, który zszedł na drogę zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura czytelnictwo zabójstwo

"Przetrwałam". O kobietach, które przeżyły wojnę

Książka „Przetrwałam” to 15 historii kobiet, które łączy fakt, że przeżyły piekło na ziemi. O tym, jak wyglądało życie kobiet, które przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce, a także o tym, czy zagoiła się ich pamięć o tych traumatycznych wydarzeniach, mówiły w Polskim Radiu 24 autorki książki – Katarzyna Madoń-Mitzner i Maria Buko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa książki literatura

"Stachurę interesowały odwieczne pytania ludzkości"

- Stachury nie interesowały problemy doraźne. Nie interesowało go Biuro Polityczne, system, wątki polityczne. Stachurę interesowały odwieczne pytania jakie ludzkość sobie zadaje. Pytania o sens, o pomysł jakim jest człowiek. To go dręczyło – powiedział w audycji Między Kropkami pisarz, autor biografii Edwarda Stachury "Buty Ikara" Marian Buchowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Edward Stachura literatura poezja