Polskie Radio
Section05

KulturaPR24

"Próby odzyskania dzieł sztuki są drogą przez mękę"

W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne dzieła sztuki Niemcy II wojna światowa Magdalena Ogórek

Zbliża się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

- Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest absolutnie świętem dla środowiska filmowego. To najważniejsza impreza w roku, do której przygotowania trwają już od początku lipca – powiedziała w audycji Trendy Kultury rzeczniczka festiwalu Anna Wróblewska. O wydarzeniu opowiadali także dyrektor festiwalu Leszek Kopeć i przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Wojciech Marczewski.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski festiwal filmowy w Gdyni

Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cud w rocznicę urodzin

70 lat temu urodził się duszpasterz ludzi pracy i legendarny kapelan "Solidarności" bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Kim jest dla współczesnych i co nowego wiemy o nim dziś? Gościem Polskiego Radia 24 był Tomasz Wiścicki, współautor najnowszej książki o bł. ks. Jerzym: "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko Solidarność PRL

Matka z syndromem pustego gniazda

Zbliżający się październik to dla wielu młodych ludzi początek studiów, często poza domem, a dla rodziców konieczność poradzenia sobie z "syndromem opuszczonego gniazda". O trudnych rozstaniach z dziećmi i sposobach na samotność opowiedziała w audycji Kultura nie całkiem osobista pisarka Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka popularnej serii powieści „Cukierni Pod Amorem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo

"Scenariuszy pisanych przez życie się nie wymyśli"

Muzyczna Agencja Polskiego Radia z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Anny Treter wydała dwupłytowy album jubileuszowy "To ja". Anna Treter to wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, solistka legendarnego zespołu "Pod Budą". Od 15 lat równolegle i z powodzeniem prowadzi swoją solową karierę, która zaowocowała pięcioma autorskimi płytami i ponad tysiącem zagranych koncertów. Artystka była gościem audycji Rozmowa Kulturalna w PR24.
Zobacz więcej na temat:  piosenka płyta Anna Treter

O poszukiwaniu siebie w powieści "Stancje"

"Stancje" to nowa powieść Wioletty Grzegorzewskiej. Jej bohaterka – Wiolka, po maturze z rodzinnej wsi przyjeżdża do Częstochowy na studia polonistyczne. Życie w dużym mieście to dla dziewczyny wiele nowych wyzwań. Książka jest subtelną historią o dojrzewaniu, młodzieńczym zagubieniu, poszukiwaniu i poznawaniu samego siebie. Jej autorka była gościem audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki literatura

Utracone, Odzyskane. Historia "Pokoju chocimskiego"

"Pokój chocimski" pędzla Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta, przedstawia historyczną scenę zawarcia traktatu pokojowego między Polską a Imperium Osmańskim w Chocimiu 9 listopada 1621 roku. Obiekt wymaga kompleksowych prac konserwatorskich, które mają powstrzymać procesy niszczenia, a także wydobyć wszystkie jego walory artystyczne, historyczne i estetyczne. O „Pokoju chocimskim” mówił w audycji Utracone, Odzyskane Ziemowit Koźmiński, zastępca dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Muzeum Narodowe w Warszawie Turcja Magdalena Ogórek Zamek Królewski

Medycyna ludowa inspiruje artystów

W Supraślu trwa Podlasie Slow Fest. Głównymi punktami programu są projekcje filmów i spektakli, ale organizatorzy zaproponowali także cykl spotkań, podczas których mówiono o tradycyjnych uzdrowicielach ludowych z Podlasia tzw. szeptuchach. W Trendach Kultury zapraszamy na rozmowę z antropologiem kulturowym Małgorzatą Anną Charyton, która bada to środowisko od blisko 10 lat.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski literatura Podlasie antropologia

Stanisław Wyspiański – czwarty wieszcz

20 listopada 1900 roku w Kościele Mariackim w Krakowie odbył się ślub Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Po ślubie orszak weselny udał się do Bronowic, gdzie zaproszony został Stanisław Wyspiański. To na kanwie tego wydarzenia powstało "Wesele". O życiu i twórczości  artysty mówiła w audycji Między Kropkami Monik Śliwińska, autorka biografii "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2017

"Dwoje" - powieść o miłości autorstwa dwóch tłumaczy

Ona prowadzi antykwariat – żyje wspomnieniem swej dawnej miłości i historiami, które kryją się w antykwarycznych eksponatach. On - mężczyzna po przejściach, który niczego już nie oczekuje, zauważa ją przez szybę witryny i nie potrafi już zapomnieć. O książce "Dwoje" w audycji Warto Czytać opowiadali jej autorzy, przyjaciele od dwudziestu lat - Anna Górecka i Andrzej Kopacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura czytelnictwo książki miłość

Narodowe Czytanie. Cała Polska czyta "Wesele"

- Narodowe Czytanie to nie jest odgórne przedsięwzięcie, wyzywala obywatelską aktywność i oddolną spontaniczność. Nie byłoby jej gdyby nie setki instytucji i tysiące ludzi, którzy zgłaszają swój udział na stronie prezydent.pl - powiedział w Polskim Radiu 24 minister Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest "Wesele" – dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Finał wydarzenia już sobotę 2 września.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie prezydent Stanisław Wyspiański czytelnictwo literatura Narodowe Czytanie 2017

Konstancja Ford: wyjazd z kraju był dla ojca bardzo trudny

- W 1969 roku, w wyniku antysemickiej nagonki ze strony władz komunistycznych, mój tata został zmuszony do wyjazdu z Polski. Pamiętam nasz wyjazd z kraju. To był dla niego bardzo trudny moment. Musiał oddać paszport. Był na wygnaniu – wspominała w audycji Trendy Kultury Konstancja Ford, córka Aleksandra Forda, polskiego reżysera pochodzenia żydowskiego, twórcy m.in. "Krzyżaków". O reżyserze opowiadała także historyk filmu Katarzyna Wajda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski Krzyżacy marzec 1968 reżyser kino