Polskie Radio
Section05
KulturaPR24

Na scenie: Emigracja według Sławomira Mrożka i Piotra Cyrwusa

Emigracja od kilku stuleci wpisana jest w historię naszego kraju, również tę najnowszą. Na przestrzeni lat zmieniają się jedynie powody i formy opuszczania ojczyzny. Zjawiska emigracji dotyka dramat Sławomira Mrożka „Emigranci”. Na jego podstawie teatralną formę dzieła stworzył m.in. Piotr Cyrwus, który w audycji „Na scenie” opowiedział o przesłaniu spektaklu i ponadczasowej twórczości Mrożka.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Cyrwus TEATR emigracja Sławomir Mrożek

Rozpruwacz kulturalny: narodziny dyktatora

Ogromna inteligencja, wyczucie słabości przeciwników i umiejętność manipulowania otoczeniem. Oto jedne z cech, które predestynują do bycia dyktatorem. O tym, jak ktoś taki może dorastać i kształtować swoją osobowość, pokazuje film „Dzieciństwo wodza”. Przy okazji polskiej premiery dzieła Brady’ego Corbeta w audycji „Rozpruwacz kulturalny” zastanawialiśmy się czym był faszyzm i czy ta ideologia może dziś powrócić.
Zobacz więcej na temat:  faszyzm hitlerowskie obozy koncentracyjne stalinizm IPN Józef Stalin Francja FILM

Maria Dąbrowska jakiej nie znamy

Przekonania polityczne, stosunek do trudnych wydarzeń historycznych, sympatie i niespodziewane emocje. Mało znane wątki z życia Marii Dąbrowskiej ujęte w książce "Dąbrowska (nie)znana. Szkice". Jej autorka, prof. Ewa Głębicka, była gościem audycji „Między Kropkami”, w której podzieliła się ze słuchaczami tym, co tajemnicze i zaskakujące w życiorysie jednej z najważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  książki pisarz Maria Dąbrowska literatura Ewa Głębicka