Polskie Radio
Section05
Lasy Państwowe

Susza i pożary lasów idą w parze. Na szczęście są środki na zapobieganie i zwalczanie żywiołu

Na zapobieganie pożarom lasów i łąk – a gdy te już wystąpią, na sprawną akcję gaśniczą – Lasy Państwowe dostały z funduszy unijnych 50 mln zł, a strażacy 185 mln zł. Przy wsparciu ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko realizowany jest od maja 2016 kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu.
Zobacz więcej na temat:  Lasy Państwowe susza straż pożarna

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym nie ustępuje. Rząd przekaże 600 tys. zł

- Rząd przekaże dodatkowe 600 tysięcy złotych na walkę z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie działań prowadzonych na miejscu przez służby, w tym państwową i ochotniczą straż pożarną oraz Wojska Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  pożar podlaskie parki narodowe las środowisko straż pożarna Lasy Państwowe regiony służby i bezpieczeństwo ministerstwo środowiska POLSKA

Pół miliona zł na ratunek Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest deklaracja ministra środowiska

Ministerstwo Środowiska zapewnia, że w pełni sfinansuje koszt ratowania palącego się od niedzieli Biebrzańskiego Parku Narodowego na Podlasiu. Spłonęło ok. 4 tys. z prawie 60 tys. hektarów parku. Jak informuje resort, przyczyną pożarów było nielegalne wypalanie traw i nieumyślne zaprószenie ognia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pożar podlaskie parki narodowe Michał Woś regiony straż pożarna las Lasy Państwowe środowisko ministerstwo środowiska

Biebrzański Park Narodowy wciąż płonie. MON: wysyłamy wsparcie do walki z żywiołem

"Wojskowy samolot Bryza oraz śmigłowce polecą nad Biebrzański Park Narodowy, by wspierać walkę z pożarem" - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Obszar objęty pożarem w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego obejmuje już blisko 4 tys. hektarów.
Zobacz więcej na temat:  pożar podlaskie Lasy Państwowe środowisko straż pożarna las parki narodowe służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak MON Ministerstwo Obrony Narodowej Wojska Obrony Terytorialnej POLSKA infografika

Rzecznik Lasów Państwowych: na ochronę przeciwpożarową przeznaczamy co roku 100 mln zł

- Pod względem liczby pożarów Polska jest na trzecim miejscu w Europie po Hiszpanii i Portugalii. Jednak dzięki naszemu systemowi przeciwpożarowemu możemy je ugasić już w zarodku - powiedziała Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych. - W tym roku mieliśmy już ponad 4 tys. pożarów na terenie polskich lasów - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA regiony Lasy Państwowe las pożar przyroda

Rzecznik Lasów Państwowych: nasz pracownik chory na koronawirusa jest hospitalizowany

- Pracownik Lasów Państwowych, u którego wykryto obecność koroanwirusa, miał początkowo objawy typowo przeziębieniowe. W tej chwili jest hospitalizowany w domu i czuje się w miarę dobrze. Nie miał on objawów choroby, gdy kontaktował się z ministrem Wosiem- powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce Lasy Państwowe choroba choroby zakaźne wirus wirusy Mateusz Drozda Michał Woś

Prośby i apele nie wystarczyły. Jest zakaz wstępu do lasów

W związku ze stanem epidemii, od 3 do 11 kwietnia br. Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformował w piątek w komunikacie resort środowiska. Ministerstwo tłumaczy, że decyzja wynika z faktu, że wiele osób mimo zagrożenia epidemią gromadziło się na terenach zarządzanych przez LP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ministerstwo środowiska las Lasy Państwowe Koronawirus w Polsce