Polskie Radio
Section05
Maciej Jastrzębski

Salome Zurabiszwili prezydentem Gruzji, protesty opozycji

- Przed chwilą odbył się wiec wyborczy zorganizowany przez Grigola Waszadze, kontrkandydata Salome Zurabiszwili, na którym oświadczył on w imieniu całej opozycji, że nie uznaje ona wyników wyborów, wzywa do protestów, do przeprowadzenia ponownego głosowania i przedterminowych wyborów parlamentarnych - mówił w Dwójce Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Pogorzelski Gruzja ŚWIAT Maciej Jastrzębski

Ekspert: Donald Trump jest za większymi wydatkami na armię

- Przez wiele lat Amerykanie tak naprawdę cięli wydatki na zbrojenia i wszystkie rodzaje sił zbrojnych i mówili, że są na krawędzi swoich możliwości operacyjnych - powiedział na antenie Jedynki Juliusz Sabak. Ekspert portalu Defence24 mówił o uchwale senatu USA, który zatwierdził rekordowo wysoki budżet Pentagonu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Agata Kasprolewicz Maciej Jastrzębski Aleksander Sołżenicyn Rosja USA armia Pentagon Zimbabwe Afryka

Sprawa otrucia Skripala. UE wycofuje ambasadora z Rosji

Unia Europejska solidarna z Wielką Brytanią, wycofuje ambasadora w Moskwie na konsultacje. Z informacji Polskiego Radia wynika, że kilkanaście krajów, w tym Polska, konsultuje też możliwość usunięcia rosyjskich dyplomatów ze swojego terytorium. To ustalenia pierwszego dnia unijnego szczytu w Brukseli w reakcji na atak chemiczny w Salisbury. O wycofaniu unijnego dyplomaty z Rosji mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Rosja Moskwa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Maciej Jastrzębski

Debata w PR24 Władimir Putin prezydentem Rosji

Wybory prezydenckie w Rosji, według danych exit poll, wygrał urzędujący prezydent Władimir Putin, którego poparło, według różnych sondażowni, od 73,9 do 77 procent głosujących. W Polskim Radiu 24 debata ekspertów, którzy podsumowali przebieg głosowania oraz zastanowili się, jakie skutki niedzielne wybory będą miały dla przyszłości Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja wybory w Rosji wybory prezydenckie Władimir Putin Grzegorz Ślubowski Jarosław Guzy Piotr Skwieciński Maciej Jastrzębski Piotr Pogorzelski Ernest Zozuń

Moskwianie oddali hołd zamordowanemu Borysowi Niemcowowi

Tysiące osób zebrało się w centrum Moskwy, aby uczcić pamięć lidera opozycji Borysa Niemcowa. Polityk został zastrzelony 27 lutego 2015 roku w centrum stolicy Rosji. „Marsz pamięci” w Moskwie ma również charakter demonstracji antyputinowskiej. O uroczystościach upamiętniających Borysa Niemcowa mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Borys Niemcow Rosja Moskwa protest Władimir Putin Maciej Jastrzębski

Rosjanie oskarżeni o ingerencję w wybory USA. Będzie proces?

– 13 Rosjan, w tym 12 pracowników firmy Internet Research Agency z Petersburga już od 2014 roku prowadziło kampanię, która miała uderzać w amerykański system polityczny, a później osłabić pozycję Hilary Clinton – mówił z Waszyngtonu Marek Wałkuski odnosząc się do aktu oskarżenia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Państwo Islamskie Dariusz Rosiak Maciej Jastrzębski Marek Wałkuski USA Donald Trump Wojciech Jagielski Angela Merkel Martin Schulz Niemcy RPA Benjamin Netanjahu Izrael

Moskwa oddaje hołd ofiarom represji politycznych

W Moskwie trwa akcja „przywracania imion”, poświęcona pamięci ofiar stalinowskich represji. Zorganizowana został w przeddzień obchodzonego w Rosji Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Jej inicjatorami są stowarzyszenie „Memoriał” i organizacje broniące praw człowieka i wolności obywatelskich. Na temat wydarzenia mówił w magazynie „Świat w Powiększeniu” Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Moskwa prawa człowieka Maciej Jastrzębski stalinizm Aleksander Sołżenicyn

Demonstracje opozycji w Rosji. Zatrzymano ponad 250 osób

W 27 miastach Federacji Rosyjskiej demonstrowała opozycja. Łącznie w protestach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. – Były to demonstracje solidarności z programem wyborczym Aleksieja Nawalnego i samym Nawalnym, który od kilku dni przebywa w moskiewskim areszcie – mówił w PR24 korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Moskwa Rosja opozycja protest Aleksiej Nawalny Maciej Jastrzębski

Trump w Polsce. "Polska pokazała, że jest przyjacielem"

Polska znalazła się w cywartek w centrum uwagi Amerykanów. To za sprawą wizyty w Warszawie Donalda Trumpa, która była szeroko relacjonowana w mediach w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie stacje telewizyjne eksponowały owacyjne przyjęcie przywódcy USA, jego deklaracje w sprawie NATO i Rosji oraz słynny już uścisk dłoni pierwszych dam.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Jan Pachlowski Maciej Jastrzębski Rosja Wojciech Cegielski