Polskie Radio
Section05
Magdalena Skajewska

Kryzys humanitarny w Afganistanie. Jakub Gajda: rozmowy z talibami są konieczne

Przywódcy krajów G20 zobowiązali się do pomocy Afganistanowi w walce z kryzysem humanitarnym, po tym, jak władze w Kabulu przejęli talibowie. Nadzwyczajna wideokonferencja pod przewodnictwem włoskiego premiera Mario Draghiego dotyczyła zarówno wyzwań humanitarnych, jak i zagrożeń terroryzmem, sytuacji gospodarczej i zdrowotnej w tym kraju. 
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Włochy kryzys Unia Europejska Magdalena Skajewska talibowie terroryzm

"Najdłuższy lockdown na świecie". Mieszkańcy Melbourne zamknięci przez 267 dni

Sydney, czyli największe miasto Australii, zakończyło ponad studniowy lockdown. Z kolei inne duże miasto tego kraju, Melbourne, pobiło rekord najdłuższego lockdownu na świecie. - To na pewno nie jest rekord, do którego dążyliśmy, ani taki, który świętujemy - mówi Sally Capp, burmistrz Melbourne. Jak covidowe obostrzenia wyglądają w Australii?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska ŚWIAT koronawirus szczepienia Australia Sydney Melbourne

Dr Wojciech Wilk: talibowie cały czas są uznawani za organizację terrorystyczną

22 tysiące Afgańczyków zostało ewakuowanych przez państwa unijne od momentu przejęcia władzy przez talibów, zaś lista chętnych do ucieczki z Afganistanu nadal jest bardzo długa. Rządy talibów pogłębiają również kryzys humanitarny. - Wykluczone jest, żeby jakiekolwiek kraje zachodnie przekazywały fundusze do rządu prowadzonego przez talibów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i ekspert ONZ ds. rozwiązywania kryzysów humanitarnych.
Zobacz więcej na temat:  polityka Magdalena Skajewska Afganistan talibowie ŚWIAT

"Babisz będzie kreował się na ofiarę". Ekspert OSW o aferze Pandora Papers

Czy afera Pandora Papers odbije się na wynikach wyborów w Czechach? Premier Andrej Babisz miał kupić w tajemnicy 12 lat temu, jeszcze jako biznesmen, warty 22 mln dolarów zamek wraz z wielką posiadłością na południu Francji. - Ta sprawa stała się przede wszystkim kolejnym argumentem do krytyki premiera ze strony opozycji i politycznych rywali - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Martyna Wasiuta z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  polityka Magdalena Skajewska Andrej Babisz Czechy

Prof. Sebastian Płóciennik: Niemcy wybrali zmianę, ale kontrolowaną

SPD z niewielką przewagą wygrywa wybory w Niemczech, ale chadecy z CDU/CSU także są gotowi do stworzenia rządu. - Niemcy potrzebują nowego otwarcia i to we wszystkich dziedzinach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej. - Niemcy chcą zmiany i dlatego wybrali SPD - dodaje prof. Sebastian Płóciennik z Ośrodka Studiów Wschodnich i Uczelni Vistula.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel polityka Magdalena Skajewska wybory w Niemczech

Europa chce być samowystarczalna w zakresie ochrony zdrowia

Sukces szczepień przeciw COVID-19, potępienie Białorusi za podsycanie kryzysu migracyjnego, uniezależnienie technologiczne od Azji i praworządność - te wątki poruszyła przewodnicząca Komisji Europejskiej w Strasburgu. Doroczne orędzie o stanie Unii Ursula von der Leyen wygłosiła na sesji plenarnej Europarlamentu.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Unia Europejska Ursula von der Leyen polityka Komisja Europejska Strasburg pandemia szczepienia

Ojciec Święty odwiedził Węgry. "Druga pielgrzymka papieża od czasu pandemii"

Papież Franciszek odwiedził stolicę Węgier, gdzie na placu Bohaterów odprawił uroczystą mszę św. - Wbity w ziemię Krzyż nie tylko zachęca nas, abyśmy się zakorzenili, ale także wznosi i wyciąga swoje ramiona ku wszystkim - mówił Franciszek. O co poprosił papieża premier Węgier Viktor Orban?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska papież Franciszek Węgry Viktor Orban Michał Strzałkowski Kościół

"Scholz ma wszystkie karty w rękach". Frymark o wyborach w Niemczech

Dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech główni kandydaci na kanclerza - Annalena Baerbock, Armin Laschet i Olaf Scholz - po raz drugi spotkali się w debacie telewizyjnej. - W tej chwili wydaje się, że Scholz ma z SPD wszystkie karty w rękach, żeby te wybory zakończyły się dla niego bardzo dobrym wynikiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel Francja Emmanuel Macron polityka Magdalena Skajewska

Wpływ sytuacji w Afganistanie na 20. rocznicę zamachu na WTC

- Niewątpliwie sytuacja z Afganistanu bardzo wpływa na atmosferę tych uroczystości. Zarówno Afgańczycy mieszkający w Stanach Zjednoczonych, jak i weterani z Afganistanu nie kryją rozgoryczenia tym, co się stało i tym, że po 20 latach talibowie wrócili do władzy - powiedział w audycji "W samo południe" specjalny wysłannik Polskiego Radia do Nowego Jorku, Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone WTC rocznica terroryzm atak terrorystyczny Wojciech Cegielski Magdalena Skajewska

Górka-Winter: Afganistan pokazał, że państwa Unii po raz kolejny były zależne od USA

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas spotkania z ministrami spraw zagranicznych członkowskich Unii Europejskiej ocenił, że kraje członkowskie powinny mieć więcej do powiedzenia w świecie, by bronić swoich interesów i wartości oraz bronić obywateli. Uznał, że Unia powinna mieć swoje siły szybkiego reagowania. - Afganistan jest kolejnym elementem otrzeźwiającym - ocenia Beata Górka-Winter z UW.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Unia Europejska NATO Magdalena Skajewska

"Ryzyko dla całego regionu". Legieć o przejęciu władzy przez talibów

Po tym, jak talibowie zajęli Kabul, około półtora tysiąca afgańskich uchodźców uciekło do Uzbekistanu. - Sąsiednie państwa od samego początku monitorują sytuację w Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak państwa Azji Centralnej patrzą na to, co dzieje się tuż obok nich?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Afganistan talibowie Azja Centralna

"Europa czuje się zdradzona przez Amerykanów". Dr Bonikowska o decyzji Bidena ws. Afganistanu

Państwa europejskie z dużym niepokojem patrzą na wydarzenia w Afganistanie w związku z wycofaniem się wojsk amerykańskich. - Europie towarzyszy poczucie ogromnego rozczarowania Amerykanami. Sytuacja w Afganistanie będzie miała wpływ na relacje unijno-amerykańskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Afganistan talibowie USA

Michał Baranowski o wycofywaniu się USA z Afganistanu

Talibowie mają pod kontrolą już ponad połowę Afganistanu. Tysiące Afgańczyków ucieka z domów, a Zachód w pośpiechu ewakuuje swoich dyplomatów. Dlaczego Stany Zjednoczone wycofują się z Afganistanu? - Jest to próba znalezienia skupienia na wymiarze chińskim, a nie zajmowania się mniejszymi problemami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Michał Baranowski Afganistan talibowie USA