Polskie Radio
Section05
Magdalena Skajewska

"Biały Dom chce utrzymać presję na kongresmenów". Gotkowska o pomocy USA dla Ukrainy

Lloyd Austin zadeklarował, że USA nie pozwolą Ukrainie upaść. W Kongresie trwa jednak międzypartyjny spór. - Nie wiadomo, jak ta sytuacja ostatecznie się rozwiąże i czy ten wojskowy pakiet wsparcia dla Ukrainy przejdzie, czy nie przejdzie przez Kongres - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Gotkowska, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Katarzyna Semaan Ramstein Ukraina USA Lloyd Austin Justyna Gotkowska Agnieszka Bryc Jakub Pieńkowski Michał Strzałkowski

25 lat Polski w NATO. Ekspert: rola naszego kraju gigantycznie wzrosła

Andrzej Kiński, redaktor naczelny magazynu Wojsko i Technika powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że nasz kraj "zdobywał w Sojuszu kompatybilność przez ładnych parę lat". Dziś, po 25 latach obecności w NATO, Polska pełni kluczową rolę, m.in. w związku z pomocą dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Andrzej Kiński NATO Michał Baranowski Karol Darmoros Karol Surówka Katarzyna Semaan Piotr Piętka Paweł Kurek Jan Pachlowski

Francja chce wysłać wojska na Ukrainę? "Nie są na to gotowi"

Według doniesień portalu "Politico" Francja buduje sojusz państw, które byłyby otwarte na potencjalne wysłanie zachodnich wojsk do Ukrainy. Pomysłowi sprzeciwia się m.in. Berlin. Zdaniem dr Łukasza Maślanki słowa Macrona są odpowiedzią na rosyjski imperializm i nie oznaczają wcale, że Polska miałaby wysyłać swoich żołnierzy na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina papież Franciszek NATO Szwecja Czechy

Rocznica śmierci Jana Kuciaka. Komu naraził się dziennikarz?

Jan Kuciak był dziennikarzem śledczym, a bohaterami jego tekstów byli politycy, w tym rządzący wówczas premier Robert Fico, który po kilkuletniej przerwie powrócił na stanowisko. 21 lutego 2018 został zamordowany wraz ze swoją narzeczoną Martiną Kusznirovą. W związku z szóstą rocznicą na ulicach słowackich miast odbywają się demonstracje. 
Zobacz więcej na temat:  demokratyczna republika konga Rosja Ukraina złoto Robert Fico Słowacja Jan Kuciak

Śmierć Nawalnego. Co zrobi UE? Ekspert o sankcjach na Rosję

- Władimir Putin i jego reżim zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za śmierć Aleksieja Nawalnego - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu z wdową po liderze rosyjskiej opozycji. Czy za tymi słowami pójdą czyny? - Te słowa oburzenia słyszę co chwilę. (...) Nie mam wrażenia, by jakiekolwiek sankcje miały charakter ostateczny, jaki Rosja popamięta - komentuje dr Adam Eberhardt, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Unia Europejska Aleksiej Nawalny Europa ŚWIAT

Prabowo Subianto zostanie prezydentem Indonezji? "Zapowiedział kontynuację polityki swojego poprzednika"

Wszystko wskazuje na to, że były minister obrony Indonezji, generał w stanie spoczynku, Prabowo Subianto będzie kolejnym prezydentem tego kraju. Według wstępnych wyników pokonał w pierwszej turze wyborów byłego ministra edukacji i gubernatora Dżakarty Aniesa Baswedana oraz byłego gubernatora Jawy Środkowej Ganjara Pranowo.
Zobacz więcej na temat:  Indonezja Azja wybory prezydenckie Prabowo Subianto Azja Wschodnia

Protesty w Argentynie. "To, co proponuje rząd, jest eksperymentem gospodarczym"

Argentyński parlament proceduje radykalne reformy nowego prezydenta Javiera Milei. Znalazły się w nich m.in. cięcia świadczeń socjalnych oraz likwidacja dopłat do transportu i energii. Zapowiedzi zmian doprowadziły do protestów i starć demonstrantów z policją. - To, co proponuje rząd, jest eksperymentem gospodarczym. Pewnie potrzebnym, ale nie wiem, czy w tym kształcie - komentuje dr Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Argentyna Javier Milei Ameryka Południowa protest

UE przyjęła pakiet pomocy dla Ukrainy. Poparły go też Węgry. "Orban wiele uzyskał"

Przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się ws. pomocy finansowej dla Ukrainy. Chodzi o 50 mld euro, które do 2027 roku otrzyma Kijów. Oznacza to, że do zmiany stanowiska udało się przekonać premiera Węgier Viktora Orbana, który blokował decyzję od grudnia ub. roku. - Myślę, że większość obserwatorów i przedstawicieli państw członkowskich jednak przypuszczała, że w ten sposób to się skończy - ocenia Melchior Szczepanik, szef brukselskiego oddziału Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Węgry Bruksela wojna na Ukrainie

Donald Trump coraz bliżej nominacji. "On chciałby ten temat jak najszybciej rozstrzygnąć"

Donald Trump - zgodnie z przewidywaniami - wygrał prawybory w stanie New Hampshire. Mimo porażki Nikki Haley zapowiedziała, że nadal będzie walczyć o nominację Partii Republikańskiej. - To wyraźnie zirytowało Trumpa, on chciałby ten temat jak najszybciej rozstrzygnąć - powiedział w radiowej Jedynce dr Maciej Turek, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump wybory prezydenckie w USA Partia Republikańska