Polskie Radio
Section05
Magdalena Skajewska

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Dr Karolina Kania: to miała być "Francja Południa"

- Wśród osób, które są za odłączeniem od Francji, są nie tylko Kanakowie, co pokazały wyniki referendów. Nie tylko autochtoni dążą do uniezależnienia się od Francji, podobnie jak są wśród nich osoby, które chciałyby by Nowa Kaledonia pozostała jej częścią. Zależności etniczne na Nowej Kaledonii są bardzo złożone - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Karolina Kania, etnolożka, autorka bloga EthnoPassion (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2024 ŚWIAT Francja nowa kaledonia

Kasparow: wojna się nie skończy, póki Putin rządzi Rosją

Z rakiem się nie negocjuje, raka się wycina - tak o konieczności zdecydowanych działań Zachodu wobec Rosji mówił w Programie 1 Polskiego Radia Garri Kasparow, były mistrz świata w szachach, polityczny aktywista i krytyk Władimira Putina. Gość Jedynki powiedział wprost, że Putin uważa, iż toczy właśnie czwartą wojnę światową.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Paweł Lekki Garri Kasparow Władimir Putin Rosja Jan Pachlowski Piotr Skarżyński

Masowe protesty w Gruzji. Czy ustawa o "zagranicznych agentach" wejdzie w życie?

W Gruzji od połowy kwietnia trwają masowe protesty. Sobotni "Marsz Europejski" trwał wiele godzin i zgromadził łącznie ponad 300 tysięcy osób, a w poniedziałek (13 maja) od rana tłum otacza budynek parlamentu w centrum Tbilisi. Część demonstrantów spędziła w tym miejscu całą noc. Ma to związek z projektem ustawy ograniczającej działalność organizacji pozarządowych i mediów.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Micheil Saakaszwili protest

20 lat Polski w UE. Serafin wskazał kluczowe korzyści

Wzrost gospodarczy oraz zamożności i otwarte możliwości rozwoju dla Polaków - tak przedstawiciel Polski przy Unii Piotr Serafin podsumowuje korzyści 20-lecia członkostwa we Wspólnocie. Serafin, w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką, podkreślił, że rozwój kraju to nie tylko zasługa napływu unijnych funduszy, ale też możliwość ekspansji handlu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Płomecka polityka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

POLSKIE RADIO 24 Bezpieczeństwo Igrzysk w Paryżu. Ekspert wskazuje na Rosję

- Dziesięć lat rządów Emmanuela Macrona będzie się zamykało w ramach Igrzysk Olimpijskich, dlatego Paryż robi wszystko, by być przygotowanym - zarówno od strony sportowej, jak i turystycznej i od strony bezpieczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Olech z Defence24. - Nie będą dziwiły w najbliższych informacje dotyczące relacji Moskwa-Paryż, bo od tego zależeć będzie decyzja Francji, czy skupić się na kwestiach wewnętrznych, czy zewnętrznych, na czele z Ukrainą - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Francja igrzyska olimpijskie terroryzm

Śmierć Strażników Rewolucji. Iran grozi Izraelowi odwetem

W nalocie na irański konsulat w Damaszku zginęło siedmiu wysokich rangą Strażników Rewolucji. Ze strony Iranu i Hezbollahu padają groźby odwetu. Czego w takiej sytuacji może spodziewać się Izrael? - Scenariusze są bardzo różne - mówił w Jedynce Marcin Krzyżanowski (UJ). Zaznaczył jednocześnie, że Iran stara się trzymać konflikt z dala od swojego terytorium i unika eskalacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran Izrael Słowacja Meksyk