Polskie Radio
Section05
Mateusz Morawiecki

CETA szansą czy zagrożeniem dla UE?

CETA ma znieść cła, otworzyć rynki finansowe i ułatwiać wymianę handlową. Umowa w wielu krajach budzi spore kontrowersje. W imieniu Polski poparł ją wicepremier Mateusz Morawiecki. Rada Unii Europejskiej ma podpisać porozumienie z Kanadą w październiku.  Aby CETA weszła w życie, muszą ją ratyfikować wszystkie państwa członkowskie. O umowie mówił w Polskim Radiu 24 Bogumił Kolmasiak (Akcja Demokracja).
Zobacz więcej na temat:  CETA Kanada TTIP Unia Europejska GOSPODARKA Mateusz Morawiecki

Zmiany w rządzie – czy skupienie władzy w jednym ręku przyniesie korzyści gospodarce?

Beata Szydło poinformowała w środę o zmianach w rządzie. Wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki będzie również kierował Ministerstwem Finansów. Stanie również na czele nowo utworzonego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, który będzie koordynował pracę resortów gospodarczych. – Z punktu widzenia optymalnych rozwiązań to nie jest dobre, że władza jest skupiona w jednym ręku, bo nie ma tego mechanizmu kontroli, szukania i korekty błędów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński ( Instytut Studiów Politycznych PAN).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Kamiński rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło Mateusz Morawiecki GOSPODARKA Ministerstwo Finansów

O energetyce w Planie Morawieckiego

Najważniejsze wyzwania, zapisane w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to: zapewnienie stabilnych dostaw jak najtańszej energii, energooszczędność oraz dostosowanie do unijnych wymogów przeciwdziałania zmianom klimatycznym i przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną. To jednocześnie mniejsze wsparcie dla energii z wiatru i słońca, większe dla biogazowni i kontrowersyjnego współspalania biomasy z węglem. O wyzwaniach energetyki mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wiśniewski (prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej).
Zobacz więcej na temat:  energetyka Mateusz Morawiecki GOSPODARKA Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju

Prof. Ewa Marciniak: pojawia się pytanie o miejsce pani premier

- W obliczu dużej samodzielności kluczowych ministerstw, a zwłaszcza osób stojących na ich czele, pojawia się pytanie o miejsce pani premier – powiedziała w programie Punkt widzenia prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski). Prof. Marciniak odniosła się w ten sposób do rekonstrukcji rządu, a także ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki polityka rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło

Zmiany na czele resortów kluczowych dla gospodarki

Ministerstwo finansów, rozwoju i skarbu państwa to resorty kluczowe dla działania państwa. O tym, jaki wpływ na gospodarkę będą miały ostatnie zmiany w rządzie rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Ignacy Morawski (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych) i Piotr Soroczyński (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rząd Beaty Szydło Ministerstwo Finansów budżet Polski Mateusz Morawiecki Paweł Szałamacha Ignacy Morawski

Krzysztof Brejza o rekonstrukcji rządu: brakuje odważnych decyzji

- Jeżeli zapowiada się rekonstrukcję, bardzo ważne wydarzenie strategiczne, to powinno dojść do rekonstrukcji, a nie do face liftingu – powiedział w programie 24 Pytania Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej. Gość odniósł się także do decyzji premier dotyczącej wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który został ministrem finansów i rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  afera taśmowa Mateusz Morawiecki Ministerstwo Finansów Ministerstwo Rozwoju Regionalnego PiS Platforma Obywatelska rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło

Wyzwania stojące przed „superministrem” Morawieckim

O wyzwaniach, jakie stoją przed wicepremierem Mateuszem Morawieckim – nowym ministrem finansów i rozwoju oraz o tym, czy rzeczywiście uda mu się zrealizować ambitny program gospodarczy – w Debacie Dnia rozmawiali goście Grzegorza Osieckiego: dr Jakub Borowski z Credit Agricole i Szkoły Głównej Handlowej oraz red. Andrzej Stankiewicz z Onet.pl.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Stankiewicz Mateusz Morawiecki Paweł Szałamacha rząd Beaty Szydło

Publicysta Kazimierz Krupa o superministerstwie

Wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki będzie kierował Ministerstwem Finansów - poinformowała premier Beata Szydło. Szefowa rządu odwołała dotychczasowego ministra finansów, Pawła Szałamachę. Wicepremier Morawiecki stanie również na czele nowo utworzonego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, który będzie koordynował pracę resortów gospodarczych. – Na pewno jest to skupienie ogromnych uprawnień w jednych rękach – mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Krupa (publicysta ekonomiczny).
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Mateusz Morawiecki Ministerstwo Finansów Paweł Szałamacha rząd Beaty Szydło

Agnieszka Ścigaj z Kukiz’15 o zmianach w rządzie

Beata Szydło przedstawiła w środę zmiany w rządzie. Przekazała między innymi  wicepremierowi ministrowi rozwoju Mateuszowi Morawieckiemu stanowisko ministra finansów. – Tutaj chyba nikt już nie ma wątpliwości, że pani Beata Szydło nie będzie miała zbyt dużego wpływu, jaką politykę będzie prowadził Mateusz Morawiecki – mówiła Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Kukiz'15 Mateusz Morawiecki Ministerstwo Finansów rząd Beaty Szydło

Politolog Piotr Wawrzyk o rekonstrukcji rządu

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki stanie na czele superresortu gospodarczego. Będzie również szefem nowo utworzonego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. – Wygląda na to, że mamy realizację tego scenariusza, który nakreślił kilka miesięcy temu prezes Kaczyński, żeby porzucić plan Balcerowicza, a postawić na plan Morawieckiego. Pytanie czy on mając taką władzę będzie w stanie to wykonać – mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Wawrzyk  (politolog, Uniwersytet Warszawski)
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Ministerstwo Finansów Piotr Wawrzyk rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło