Polskie Radio
Section05
Mateusz Morawiecki

"Polacy powinni płacić niższe podatki"

– Polacy powinni płacić niższe podatki, bo płacą ich zbyt dużo. Mamy zbyt wysokie wydatki publiczne, zbyt wiele pieniędzy marnuje się w urzędach na projekty, które nie przynoszą korzyści dla społeczeństwa.  Opodatkowanie pracy jest tak duże, że większość młodych Polaków już wyjechała – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jakub Kulesza z Kukiz ’15.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kulesza Kukiz'15 kwota wolna od podatku Mateusz Morawiecki

Recepty na problemy przedsiębiorców

Wicepremier Mateusz Morawiecki na Kongresie 590 przedstawił założenia Konstytucji dla Biznesu. Jej filarem ma być ustawa Prawo przedsiębiorców. W Debacie Poranka o ułatwieniach legislacyjnych dla firm rozmawiali Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju, Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Marek Lewandowski z NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Konstytucja Biznesu Cezary Kaźmierczak rząd Beaty Szydło sądownictwo

Konstytucja dla biznesu. Eksperci: to jest dobry kierunek

Minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił w Rzeszowie konstytucję dla biznesu. Jej podstawowe zasady to m.in. domniemanie niewinności, jedna kontrola dla jednej sprawy czy zasada, że prawo nie działa wstecz. Wystąpienie wicepremiera i przedstawione przez niego założenia komentowali w Pulsie Gospodarki Bartek Godusławski (Puls Biznesu), Jakub Kurasz (PwC) i Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza).
Zobacz więcej na temat:  Konstytucja Biznesu Mateusz Morawiecki

Po co Platformie Obywatelskiej gabinet cieni?

– Ten gabinet absolutnie skierowany jest przeciwko Nowoczesnej – powiedział Mariusz Gierej. Co chce osiągnąć Platforma Obywatelska powołując gabinet cieni? W audycji "Wróżenie z faktów" do tematu dziennikarz portalu mpolska24.pl odniósł się razem z Agatonem Kozińskim z „Polska The Times”. Publicyści skomentowali również inne wydarzenia z polskiej sceny politycznej oraz zastanowili się nad ich skutkami w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Agaton Koziński Platforma Obywatelska Plan Morawieckiego Nowoczesna Grzegorz Schetyna Ryszard Petru Mateusz Morawiecki

"Kwota wolna nie dla tych, którzy zarabiają więcej"

Wicepremier, minister rozwoju i finansów uważa, że nasz degresywny system podatkowy trzeba zmieniać w kierunku progresywnego, ale biznes nie powinien się obawiać, że rząd chce go opodatkować tak, jak pracujących na etacie. Zapytany, czy jest możliwa likwidacja 19-proc. PIT-u dla przedsiębiorców, zapewnił: "Nie pracujemy nad takim wariantem, żeby likwidować podatek dla przedsiębiorców".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki

"Konstytucja Biznesu". Przełomowy dokument czy fikcja?

Zasada: "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", zasada pewności prawa gwarantująca, że raz przyjęta interpretacja prawa nie będzie przez urzędy zmieniana, "ulga na start" dla początkujących przedsiębiorców - to niektóre elementy "Konstytucji Biznesu" przedstawionej przez ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Goście "Śniadania w Trójce" zastanawiali się, czy dokument zmieni sytuację przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Beata Michniewicz biznes POLSKA GOSPODARKA Kongres 590 Mateusz Morawiecki

Prezydent ocenia "Konstytucję Biznesu"

- To nowy projekt, który proponuje rząd premier Beaty Szydło i myślę, że to ciekawe rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw potrzebom ludzi, prowadzącym małe i średnie przedsiębiorstwa. To oni są głównym adresatem tych rozwiązań, bo są absolutnie główną częścią naszej gospodarki - tak Andrzej Duda ocenił w TVP Info propozycje rządu dla przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Mateusz Morawiecki przedsiębiorca

"Nie wrzucać wszystkich do jednego worka"

Ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą, likwidacja numeru REGON czy odpowiedzialność urzędników za decyzje. To część zmian, które wprowadza Prawo Przedsiębiorców, przedstawione przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. O tzw. konstytucji dla biznesu mówili w Debacie Dnia prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski) i Marek Tatała (wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju).
Zobacz więcej na temat:  biznes Mateusz Morawiecki przedsiębiorstwo Robert Bogdański Witold Modzelewski

"Konstytucja dla biznesu" będzie przełomowym dokumentem?

Przedsiębiorcy i eksperci liczą, że tzw. Konstytucja dla biznesu będzie przełomowym dokumentem. Już samo podejście bardzo praktyczne do postulowanych od wielu lat przez przedsiębiorców zmian rodzi ogromne nadzieje, mówił uczestniczący w Kongresie 590, Michał Kanownik, prezes Producentów i Importerów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Cyfrowa Polska.
Zobacz więcej na temat:  Kongres 590 firma firmy Mateusz Morawiecki działalność gospodarcza Błażej Prośniewski