Polskie Radio
Section05
Monte Cassino

Piekło Monte Cassino. "Stalingrad frontu zachodniego"

- Nie należy eksponować dyskredydowania polskiego wkładu. Wręcz przeciwnie. Nie ulega wątpliwości, że czwarte stracie w cyklu walk o przełamanie linii  Gustawa została wygrana dzięki udziałowi 2. Korpusu Polskiego, najmniejszej z 10 armii, które walczyły w piekle pod Monte Cassino - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Monte Cassino II wojna światowa Władysław Anders

Jan Józef Kasprzyk: bitwa o Monte Cassino była przełamaniem

- Dzisiaj na Monte Cassino wspólnie z weteranami ze wszystkich zakątków Polski i świata będziemy oddawać hołd tym, którzy walczyli nie tylko o niepodległość Rzeczypospolitej, ale również o przywrócenie świata wartości - mówił w "Sygnałach dnia" Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Grzesiowski Monte Cassino II wojna światowa

Weterani Armii Andersa wrócili do Piedimonte San Germano

Weterani Armii Andersa wraz z polską delegacją uczestniczyli w uroczystości w Piedimonte San Germano. Znajduje się tam pomnik 6. Pułku Pancernego Dzieci Lwowskich. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że we Włoszech z armii niewolników żołnierze 2. Korpusu Polskiego stali się armią zwycięską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Monte Cassino Włochy Europa II wojna światowa