Polskie Radio
Section05
Muzeum Narodowe w Krakowie

"Złote runo. Sztuka Gruzji". Legendarne skarby Kolchidy w Krakowie

"Złote runo. Sztuka Gruzji" to pierwsza w Polsce, ale też w Europie, tak wszechstronna, panoramiczna i obszerna wystawa sztuki gruzińskiej. - Podziwiając skarby Kolchidy w Muzeum Narodowym w Tbilisi, marzyłem o tym, abyśmy mogli je przenieść do Krakowa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mirosław Kruk, historyk sztuki i kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Gruzja Kolchida Mirosław Kruk Muzeum Narodowe w Krakowie Marzena Ożarek-Szilke

"Złote runo. Sztuka Gruzji" w Krakowie. Pierwsza taka wystawa w Europie

- Zapominamy o tym, że jest to jeden z najstarszych krajów europejskich, który leży na granicy geograficznej, a przede wszystkim kulturowej, Europy i Azji; który wytworzył fenomenalną kulturę, zupełnie unikalną w skali Starego Kontynentu - tak o Gruzji mówił Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Instytucja ta zaprasza na wystawę "Złote runo. Sztuka Gruzji".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa Gruzja Jakub Kukla Dwójka

"Memento vitae". Kuratorka wystawy: dzienniki Józefa Czapskiego wciąż nas inspirują

- Józef Czapski zanotował te kilka słów i ten kontekst w jednym z ostatnich swoich dzienników. 91-letni artysta tak właśnie pisał o swoim życiu: nieważne, czy czeka mnie jeszcze jeden dzień, czy kilka lat, memento vitae! - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Kosińska, kuratorka wystawy, na której będzie prezentowane malarstwo Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski malarstwo wystawa Muzeum Narodowe w Krakowie KULTURA Jakub Kukla Dwójka Agnieszka Kosińska SZTUKA

"Dama z gronostajem" przebadana w laboratorium. "Wciąż zmienia się technologia badań"

- Udaje się nam przenalizować 200-300 obiektów rocznie, a laboratorium powstało w 2004 roku. Za rok będziemy świętować dwudziestolecie działalności - mówił w Dwójce dr Julio del Hoyo-Meléndez, kierownik Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie. - Przez ten czas zmieniła się technologia i nastąpił rozwój komputerów - podkreśliła Anna Ryguła. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie dzieła sztuki chemia badania malarstwo Leonardo da Vinci

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego: niezwykła kolekcja w niezwykłym miejscu

O ile Kraków można bez przesady nazwać miastem niezwykłym, to Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego jest bez wątpienia miejscem niezwykłym, nawet jak na to miasto. Zgromadzone i prezentowane w nim zbiory są najcenniejszą kolekcją polskich monet i medali. To prawdziwy skarbiec narodowy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA numizmatyka muzeum Kraków kolekcja II wojna światowa Muzeum Narodowe w Krakowie Tomasz Miara Trójka pieniądze

Wystawa numizmatów w MNK Czapscy w Krakowie. "Tego jeszcze nie było"

- To są bardzo różnego rodzaju obiekty, które budują niezwykłą, fenomenalną opowieść o tym, jak złoto funkcjonowało symbolicznie, a także jako bardzo cenny kruszec od starożytności po XIX wiek - tak dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski zaprasza na wystawę "Blask złota. Z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego" w MNW Czapscy.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Dwójka Paweł Siwek złoto wystawa muzeum

Jak wyglądało stworzenie świata? Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie o biblijnych ilustratorach

Wystawa "Sześć dni stworzenia" w oddziale Czapskich Muzeum Narodowego w Krakowie to opowieść o wielkiej fascynacji światem i zapis głębokiego namysłu nad próbami zrozumienia Wszechświata. Podejmowali je nasi przodkowie z XV i XVI wieku. Jak dawni ilustratorzy Biblii wyobrażali sobie stworzenie świata?
Zobacz więcej na temat:  wystawa Kraków Jakub Domoradzki Muzeum Narodowe w Krakowie Bóg stworzenie świata Biblia Agnieszka Perzanowska

Jan Matejko. Wystawa twórczości wybitnego malarza w Muzeum Narodowym w Krakowie

Nie ma chyba w naszym kraju bardziej znanego malarza niż Jan Matejko. Jego obrazy nie tylko towarzyszą kolejnym pokoleniom Polaków, ale również kształtują ich spojrzenie na historię. W tym roku obchodzimy w Polsce Rok Jana Matejki ustanowiony przez Senat RP na wniosek Muzeum Narodowego w Krakowie. I właśnie tam można zobaczyć wystawę "Matejko. Malarz i historia", honorującą 185. rocznicę urodzin oraz 130. rocznicę śmierci artysty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo wystawa Jan Matejko Muzeum Narodowe w Krakowie Rok Jana Matejki Michał Żołądkowski Trójka

Pióro Woltera, krzesło Szekspira czy pamiątki po Chopinie. 1800 eksponatów w gablotach Klasztorka

Około 1800 przedmiotów zgromadzono w Klasztorku, ostatniej z udostępnianych publiczności części Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Wśród cennych eksponatów znalazły się m.in.: pióro Woltera, krzesło Szekspira, pamiątki po Chopinie czy księżnej Marcelinie z Radziwiłłów. Za nami uroczysty wernisaż wystawy stałej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Muzeum Narodowe w Krakowie Kraków

Kasper Straube i inni. O początkach druku na ziemiach polskich

- W latach 70. XV wieku głównym ośrodkiem działalności drukarzy na ziemiach polskich stał się Kraków. Znajdowały się tu uczelnie, siedzibę miała tutaj władza królewska, wreszcie w Krakowie była również diecezja. To wszystko zapewniało rynki zbytu - mówił w "Wybieram Dwójkę" dr Paweł Wierzbicki, kurator wystawy "Początki druku na ziemiach polskich" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa druk Jakub Kukla Dwójka Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Czartoryskich

Jedno miasto – wiele opowieści. Artystyczna historia Wilna na wystawie w Krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie do 4 września można podziwiać wystawę "Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści"  Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie z okazji 700-lecia Wilna; prezentuje prace wileńskich artystów przechowywane w polskich i litewskich instytucjach dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara Muzeum Narodowe w Krakowie Wilno muzeum wystawa Kraków

Jerzy Nowosielski wielowątkowo w Muzeum Narodowym w Krakowie

- Nie miałam łatwego zadania, bo twórczość tego artysty jest dość dobrze znana. Ograniczyłam się tak naprawdę do prezentacji naszej kolekcji. Wiele prac pozostawało w naszych przepastnych magazynach i stąd też pomyślałam sobie, że warto się temu przyjrzeć i zastanowić się jak stworzyć narrację, która będzie ciekawa dla odbiorców - mówiła "Poranku Dwójki" Anna Budzałek, kurator wystawy "Nowosielski. W setną rocznicę urodzin".
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa Dwójka Muzeum Narodowe w Krakowie SZTUKA