Polskie Radio
Section05
Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawa #dziedzictwo i jej znaczenie dla polskiej tożsamości

Ponad 650 różnorodnych obiektów sztuki z czterech kategorii: geografia, język, obywatele i obyczaj. Od 23 czerwca 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie można podziwiać niezwykłą wystawę #dziedzictwo. Na temat jej roli dla umocnienia polskości oraz wrażeniu, jakie robi na oglądających, mówił w audycji Utracone, Odzyskane dr hab. Andrzej Szczerski, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie odzyskanie niepodległości

Zrabowany przez Niemców obraz Gierymskiego odzyskany

Obraz "Zima w małym miasteczku" Maksymiliana Gierymskiego odnaleziony. Przed wojną był własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, które oficjalnie kupiło go w 1938 roku. W 1939 roku został zrabowany z muzeum przez Niemców i umieszczony w gabinecie jednego z niemieckich oficerów w siedzibie rządu Generalnego Gubernatorstwa.Tuż po wojnie zaginął. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków II wojna światowa Niemcy Muzeum Narodowe w Krakowie Maksymilian Gierymski dzieła sztuki

"Polaków portret własny". Legendarna wystawa o polskości

W piątkowy wieczór przypomneliśmy wystawę, która stała się inspiracją dla Jedynkowej audycji. To pokazana 38 lat temu ekspozycja pt. "Polaków portret własny". - Było to zakwestionowanie tezy, jakoby Polska narodziła się w 1945 roku - mówi dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa PRL Kraków Maciej Zdziarski malarstwo muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie KULTURA SZTUKA

Polskie dziedzictwo ukryte w dziełach sztuki

Co w naszym kraju kryje się pod pojęciem dziedzictwo? Z czym jest przez Polaków utożsamiane? Jakie wartości są w nim najistotniejsze? Odpowiedzi na te pytania niesie wystawa #Dziedzictwo, która została uroczyście zainaugurowana 22 czerwca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na temat ekspozycji, a także polskiego dziedzictwa narodowego mówili goście audycji „Rozpruwacz kulturalny”.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa

Cenne dzieła wróciły do Polski. "Melduję wykonanie zadania"

"Melduję wykonanie zadania - ku chwale Ojczyzny! Jestem dumna, że po 2 latach mojej ciężkiej pracy 3 zrabowane obiekty powróciły do Polski" - napisała na Twitterze Magdalena Ogórek. Autorka audycji "Utracone, odzyskane" w Polskim Radiu 24 opowiada o dziełach sztuki utraconych przez nasz kraj m.in. w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek dzieła sztuki Muzeum Narodowe w Krakowie II wojna światowa