Polskie Radio
Section05
Muzeum Narodowe w Krakowie

Co można wyczytać z pejzażu polskiego?

Czy w pejzażu ukrywa się jakaś cząstka „prawdy” o jakimś kraju? A jeśli, tak to jak określić ten element? Co go determinuje – charakter natury czy charakter narodu? Historia czy biologia? Czy jest coś, co daje się określić mianem ducha krajobrazu? Z jakimi widokami kojarzy się „polskość”? O pejzażu w wydaniu polskim mówił w audycji Kwadratura Kultury historyk sztuki Łukasz Kossowski, kurator Muzeum Literatury w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo Muzeum Narodowe w Krakowie Zamek Królewski

Sukces wystawy "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać ekspozycję „Wyspiański”. Jak mówił w audycji Utracone, Odzyskane Andrzej Betlej, dyrektor placówki, wystawa odniosła sukces frekwencyjny. – Mogę to powiedzieć to z dumą. To trafiona wystawa, dotychczas została odwiedzona przez 32 tysiące osób – relacjonował gość PR24. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Magdalena Ogórek

"Zima w małym miasteczku" - odzyskany obraz M. Gierymskiego

Dzięki współpracy małopolskiej policji i resortu kultury został odnaleziony obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku". Muzeum Narodowe w krakowskich Sukiennicach zaprezentowało go 8 stycznia. O losach utraconego podczas II Wojny Światowej dzieła, mówiła w audycji Utracone Odzyskane dr Aleksandra Krypczyk-De Barra, kuratorka Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maksymilian Gierymski II wojna światowa malarstwo Muzeum Narodowe w Krakowie Magdalena Ogórek Kraków

Wystawa "#Dziedzictwo" w krakowskim Muzeum Narodowym

Jak można je zdefiniować i opisać a przede wszystkim pokazać? Już tylko do  14 stycznia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać głośną wystawę "#dziedzictwo". Opowiedział o niej prof. Andrzej Betlej -  dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i prof. Andrzej Szczerski - zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Narodowe w Krakowie niepodległość wystawa

Wystawa #dziedzictwo i jej znaczenie dla polskiej tożsamości

Ponad 650 różnorodnych obiektów sztuki z czterech kategorii: geografia, język, obywatele i obyczaj. Od 23 czerwca 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie można podziwiać niezwykłą wystawę #dziedzictwo. Na temat jej roli dla umocnienia polskości oraz wrażeniu, jakie robi na oglądających, mówił w audycji Utracone, Odzyskane dr hab. Andrzej Szczerski, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie odzyskanie niepodległości

Zrabowany przez Niemców obraz Gierymskiego odzyskany

Obraz "Zima w małym miasteczku" Maksymiliana Gierymskiego odnaleziony. Przed wojną był własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, które oficjalnie kupiło go w 1938 roku. W 1939 roku został zrabowany z muzeum przez Niemców i umieszczony w gabinecie jednego z niemieckich oficerów w siedzibie rządu Generalnego Gubernatorstwa.Tuż po wojnie zaginął. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków II wojna światowa Niemcy Muzeum Narodowe w Krakowie Maksymilian Gierymski dzieła sztuki

"Polaków portret własny". Legendarna wystawa o polskości

W piątkowy wieczór przypomneliśmy wystawę, która stała się inspiracją dla Jedynkowej audycji. To pokazana 38 lat temu ekspozycja pt. "Polaków portret własny". - Było to zakwestionowanie tezy, jakoby Polska narodziła się w 1945 roku - mówi dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa PRL Kraków Maciej Zdziarski malarstwo muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie KULTURA SZTUKA

Polskie dziedzictwo ukryte w dziełach sztuki

Co w naszym kraju kryje się pod pojęciem dziedzictwo? Z czym jest przez Polaków utożsamiane? Jakie wartości są w nim najistotniejsze? Odpowiedzi na te pytania niesie wystawa #Dziedzictwo, która została uroczyście zainaugurowana 22 czerwca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na temat ekspozycji, a także polskiego dziedzictwa narodowego mówili goście audycji „Rozpruwacz kulturalny”.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa