Polskie Radio
Section05
Muzeum Narodowe w Krakowie

Moda sportowa: specjalnego przeznaczenia czy do noszenia na co dzień

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie "Moda i sport", która właśnie została otwarta, można zobaczyć kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej: dawnej, współczesnej i inspirowanej historią. Zaskakują nazwiska wybitnych polskich projektantów mody, których niewielu podejrzewa o aktywność w dziedzinie projektowania odzieży sportowej. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wystawa moda Muzeum Narodowe w Krakowie Michał Żołądkowski Trójka

Matejko w Krakowie. "To nie będzie zwykła monografia"

- To będzie synteza wystawy poświęconej pojedynczemu twórcy i zarazem pokazującej pewien problem, czyli dlaczego historia jest ważna i w jaki sposób ją przedstawiać tak, żeby była ważnym elementem także współcześnie - mówił w "Poranku Dwójki" o wystawie "Genius loci. Miejsce - ludzie - zbiory" w Muzeum Narodowym w Krakowie prof. Andrzej Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Rok Jana Matejki Paweł Siwek SZTUKA Jan Matejko malarstwo wystawa

Łukasz Gaweł: jestem przypadkiem dość dziwnym i szczególnym [ZOBACZ WIDEO]

- Przez lata pracowałem jako ekspert w różnego rodzaju instytucjach, ale głównie w muzeach. Profesjonalizacja muzeów, zespołów, kadry zarządzającej jest niesamowita, to jest olbrzymia zmiana. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy: muzea tworzą ludzie niezwykli. To jest najciekawsze i najtrudniejsze. Jeśli masz człowieka, który wie absolutnie wszystko o określonej części kolekcji, to to "absolutnie wszystko" jest ważniejsze niż wszystkie jego inne cechy - mówił w Dwójce Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Mazurek Muzeum Narodowe w Warszawie Kraków Warszawa Józef Tischner Jan Błoński muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie

"Tamara Łempicka cały czas pracowała nad swoim rozwojem"

- Obecny rok można nazwać rokiem Tamary Łempickiej, ponieważ otwarto aż trzy wystawy poświęcone malarce. Na naszej wystawie skupiliśmy się wyłącznie na malarstwie i jest to z założenia ekspozycja dająca możliwość bezpośredniego obcowania z obrazami. To mała monografia, gdzie mamy cały rozwój Tamary Łempickiej od lat 20. aż do 60. - mówił w Dwójce Światosław Lenartowicz, kurator wystawy "Łempicka", którą od 9 września możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Muzeum Narodowe w Krakowie Jakub Kukla KULTURA

Optymizm, dynamika, ekspresja: "Nowy początek. Modernizm w II RP"

Wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP", na którą składa się około pół tysiąca dzieł sztuki, przedmiotów codziennego użytku, książek, projektów i makiet, oglądać można od piątku 29 lipca w Muzeum Narodowym w Krakowie. – Po odzyskaniu niepodległości wszyscy rzucili się do budowania modernizmu, a szczególnie mocno zaangażowali się w to artyści. To jest bardzo ciekawe i ma przełożenie na optymizm, dynamikę i ekspresję tej wystawy – powiedziała w Trójce Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa modernizm Katarzyna Kobro Zofia Stryjeńska malarstwo SZTUKA

Pierwsza fala modernizmu w Polsce w okresie międzywojnia

- Modernizm to jest jedno z najpopularniejszych w tej chwili haseł i tendencji w ogóle w sztuce i architekturze, którą ceni już nie tylko specjalistyczna publiczność, ale bardzo szerokie grupy odbiorców - mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, które prezentuje wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP". 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Dwudziestolecie międzywojenne modernizm wystawa Dwójka Jakub Kukla

Odkryj na nowo polską rzeźbę nowoczesną w Muzeum Narodowym w Krakowie

- Prezentujemy prace mniej więcej od połowy XX wieku, bo wtedy w rzeźbie polskiej nastąpiły istotne zmiany. Bardzo ważne miejsce w teorii rzeźby nowoczesnej zajmuje wówczas pojęcie przestrzeni, przestrzenności - mówiła w radiowej Dwójce Agata Małodobry, kurator galerii stałej "XX + XXI. Rzeźba" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa rzeźba Michał Nowak Dwójka SZTUKA

Podróż na Wschód. Elżbieta i Krzysztof Czyżewscy gośćmi TPK

Tytuł dzieła laureata Nagrody Nobla (1946) Hermanna Hessego – "Podróż na Wschód" (1930) – przywołujemy w szczególnych okolicznościach. Podróż na Wschód stanowiła ideę przyświecającą grupie artystów i intelektualistów, poszukujących dla siebie "miejsca duchowego" w przełomowym dla Polski i Europy czasie, pod koniec lat 80. To miejsce odnaleźli na granicy Polski z Litwą i Białorusią, w Sejnach. Ich Wschód stał się miejscem realnym, choć jego symboliczny sens pozostał i towarzyszy ich działaniom.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Ukraina KULTURA Sejny Krzysztof Czyżewski Gdańsk Agnieszka Osiecka Muzeum Narodowe w Krakowie

Malczewski - romantyk w krakowskim Muzeum Narodowym

Ponad 170 prac Jacka Malczewskiego trafiło na nową wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie. "Jacek Malczewski romantyczny" to prezentacja dzieł artysty, do których kluczem jest epoka romantyzmu. W ten sposób Muzeum Narodowe w Krakowie włącza się w Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm. – Malczewski miał wiele twarzy. Pokazujemy go jako naczelnego neoromantyka – mówi kurator wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura Katarzyna Cygler literatura polska wystawa Muzeum Narodowe w Krakowie Jacek Malczewski romantyzm SZTUKA

Andrzej Szczerski: Malczewski był zakorzeniony w romantyzmie

- Jacek Malczewski to oczywiście artysta Młodej Polski. Ale jest pierwszym malarzem, który tak dobrze i tak przekonująco potrafił przedstawić treści, które pojawiły się w poezji i literaturze romantycznej. Romantycy nie mieli takiego ilustratora swoich prac, dopiero Malczewski tak dokumentnie potrafił to pokazać - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Rok Romantyzmu Polskiego Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa Dwójka Jakub Kukla KULTURA

PR24 "Przedmioty". Meble z PRL w krakowskim Muzeum Narodowym

- To ABC polskiej sztuki użytkowej, polskiego designu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Kilijańska, kurator wystaw "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku", oraz "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku" w Muzeum Narodowym w Krakowie. - Pokazujemy, że ta dziedzina jest ciekawa, bo dzisiaj dynamicznie się rozwija i znajduje swoją kontynuację - przekonywał prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura Maja Kluczyńska design Muzeum Narodowe w Krakowie regiony małopolskie Kraków społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA

Kolekcja książąt Czartoryskich. Perła w koronie MN w Krakowie

Kolekcja książąt Czartoryskich to ponad 80 tys. wyjątkowych obiektów. 29 grudnia minęło pięć lat, odkąd Skarb Państwa zakupił kolekcję. Dziś jest ona integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. A wszystko zaczęło się w 1801 r. w Puławach, dokąd trafiła kupiona przez księcia Adama J. Czartoryskiego "Dama z gronostajem".
Zobacz więcej na temat:  Kolekcja Czartoryskich Muzeum Narodowe w Krakowie SZTUKA