Polskie Radio
Section05
Muzeum Narodowe w Krakowie

"Polaków portret własny". Legendarna wystawa o polskości

W piątkowy wieczór przypomneliśmy wystawę, która stała się inspiracją dla Jedynkowej audycji. To pokazana 38 lat temu ekspozycja pt. "Polaków portret własny". - Było to zakwestionowanie tezy, jakoby Polska narodziła się w 1945 roku - mówi dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa PRL Kraków Maciej Zdziarski malarstwo muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie KULTURA SZTUKA

Polskie dziedzictwo ukryte w dziełach sztuki

Co w naszym kraju kryje się pod pojęciem dziedzictwo? Z czym jest przez Polaków utożsamiane? Jakie wartości są w nim najistotniejsze? Odpowiedzi na te pytania niesie wystawa #Dziedzictwo, która została uroczyście zainaugurowana 22 czerwca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na temat ekspozycji, a także polskiego dziedzictwa narodowego mówili goście audycji „Rozpruwacz kulturalny”.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa

Cenne dzieła wróciły do Polski. "Melduję wykonanie zadania"

"Melduję wykonanie zadania - ku chwale Ojczyzny! Jestem dumna, że po 2 latach mojej ciężkiej pracy 3 zrabowane obiekty powróciły do Polski" - napisała na Twitterze Magdalena Ogórek. Autorka audycji "Utracone, odzyskane" w Polskim Radiu 24 opowiada o dziełach sztuki utraconych przez nasz kraj m.in. w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek dzieła sztuki Muzeum Narodowe w Krakowie II wojna światowa

"To zapewni stabilizację zbiorom". Dyskusja o kolekcji Czartoryskich

- Fakt, iż Skarb Państwa nabył tę kolekcję powoduje, że ma ona zapewnione funkcjonowanie na przyszłe lata bez konieczności konstruowania nowych mechanizmów finansowych, ponadto w ten sposób dojdzie do przyspieszenia pełnej ekspozycji kolekcji – powiedział dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego malarstwo Muzeum Narodowe w Krakowie Jarosław Sellin Paweł Siwek KULTURA

"Tunel" - słuchowisko w dźwiękowym 3D

- Pierwsze prototypy prabinauralne pamiętają XIX wiek. Wtedy Francuzi próbowali skonstruować teatrofon. W latach 20. XX w. Amerykanie zrobili słuchowisko live-show. W latach 70., za sprawą takich wykonawców jak Pink Floyd czy Lou Reed, pojawiły się pierwsze nagrania płyt w technologii binauralnej - tłumaczył reżyser Paweł Uszyński.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Dorota Kołodziejczyk Katowice Kraków KULTURA Martyna Podolska Muzeum Narodowe w Krakowie TEATR Teatr Polskiego Radia