Polskie Radio
Section05
Paweł Jabłoński

Wiceszef MSZ: dziś RE będzie doprecyzowywać interpretację zapisów o praworządności

- W lipcu umówiliśmy się w taki sposób, że będziemy mieli mechanizm powiązany z ochroną budżetu UE i w tych konkluzjach znalazł się zapis, że Rada Europejska powróci do sprawy – to się właśnie dzisiaj dzieje - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd Sygnały Dnia Paweł Jabłoński MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet unijny Polska w Unii Europejskiej Krzysztof Świątek

Wiceszef MSZ: akceptacja propozycji UE oznaczałaby naruszenie praworządności

- Negocjacje to trudny proces, dlatego cały czas tłumaczymy naszym partnerom, że Polska nie może zgodzić się na mechanizm, który narusza nasze prawa zapisane w unijnym Traktacie - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że w rozmowie z holenderskimi mediami wyjaśniał, dlaczego akceptacja propozycji ciał UE naruszałaby prawo Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA budżet ue budżet UE 2021-2027 Polska w Unii Europejskiej MSZ Paweł Jabłoński polityka

"Daleko do osiągnięcia porozumienia". Wiceszef MSZ o negocjacjach ws. budżetu UE

- Mamy do czynienia z grupą państw, które chcą narzucić całej Unii Europejskiej takie warunki, które zablokują budżet - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych Polski, komentując negocjacje na temat budżetu UE. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Viktor Orban POLSKA Polskie Radio 24

"Liczymy na porozumienie, ale nie zgadzamy się na niekorzystne warunki". Wiceszef MSZ o budżecie UE

- Polska bardzo liczy na wypracowanie porozumienia w sprawie wieloletniego budżetu UE i funduszu odbudowy, ale nie możemy się zgodzić na warunki, które są dla Polski niekorzystne - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  budżet unijny budżet ue budżet UE 2021-2027 Unia Europejska finanse Polska w Unii Europejskiej dyplomacja Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ POLSKA

"Pod pretekstem praworządności byłoby łamane prawo". Wiceszef MSZ o polskim wecie ws. budżetu UE

- My się nie sprzeciwiamy budżetowi UE, my się sprzeciwiamy jednemu z elementów pakietu, który może prowadzić do blokowania porozumienia arbitralnymi decyzjami Komisji Europejskiej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd Sygnały Dnia Paweł Jabłoński MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet unijny

Wiceszef MSZ: polski rząd jest gotowy na dalsze rozmowy w sprawie budżetu UE

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział Polskiemu Radiu, że rząd jest gotowy na dalsze rozmowy w sprawie unijnego budżetu. Polska i Węgry nie zgodziły się na pakiet zawierający budżet Unii Europejskiej na najbliższe siedem lat oraz fundusz na odbudowę po pandemii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka Polska w Unii Europejskiej budżet unijny Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński: będziemy twardo bronić polskich interesów w Unii Europejskiej

- Poza kilkoma najbogatszymi krajami, wszyscy w Unii Europejskiej są dziś na minusie i potrzebują pomocy oraz impulsu. Jeżeli nie zaczniemy działać teraz, trudno będzie wyjść z kryzysu. Będziemy twardo bronić polskich interesów - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska pandemia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel

Pandemia COVID-19 nie słabnie. Wiceszef MSZ: konieczna jest lepsza koordynacja w UE

- Pandemia uderzyła ze zdwojoną siłą i niespecjalnie można znaleźć sposób, aby temu zapobiec - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. Z kolei Paweł Kowal z KO przyznał, że "na końcu chodzi o gospodarkę i każde państwo boi się dużego lockdownu".
Zobacz więcej na temat:  Trójka ŚWIAT polityka Paweł Jabłoński Paweł Kowal Beata Michniewicz COVID-19 pandemia Europa MSZ koronawirus

Wiceszef MSZ Jabłoński w "El Mundo": Polska chce równego traktowania w UE

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w piątkowym wywiadzie dla madryckiego dziennika "El Mundo" oświadczył, że Polska chce równego traktowania wszystkich członków UE przez Brukselę. Zauważył, że Warszawa nie opowiada się za karaniem Madrytu za przedłożony parlamentowi projekt ustawy, zmieniającej sposób wybierania członków Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ).
Zobacz więcej na temat:  Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"W UE nie ma jednego wzorca wymiaru sprawiedliwości". Wiceszef MSZ dla hiszpańskiego dziennika

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w piątkowym wywiadzie dla madryckiego dziennika "El Mundo" oświadczył, że Polska chce równego traktowania wszystkich członków UE przez Brukselę. Zauważył, że Warszawa nie opowiada się za karaniem Madrytu za przedłożony parlamentowi projekt ustawy, zmieniającej sposób wybierania członków Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska MSZ Paweł Jabłoński Bruksela Hiszpania sądownictwo

"Na tych samych warunkach". Polska pyta Brukselę, czy ukarze Hiszpanię za swoją reformę sądownictwa

Hiszpańskie media odnotowują w czwartek, że wraz z podjętą przez rząd Pedra Sancheza próbą reformy Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ) polskie władze zwróciły uwagę Komisji Europejskiej na kwestię praworządności, pytając, czy też "ukarze Hiszpanię za reformę sądownictwa".
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania sądownictwo Unia Europejska Komisja Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński ŚWIAT

Akcja wsparcia dla protestujących Białorusinek. "Naród wybrał walkę pokojową"

Fundacja Białoruski Dom uruchomiła specjalną stronę internetową, dzięki której można wysłać tradycyjne pocztówki do światowych mediów i organizacji międzynarodowych z poparciem dla protestujących Białorusinek. Akcję wspiera polski rząd. - Pokażmy całemu światu odwagę i heroizm Białorusinek walczących o wolność! - brzmi hasło akcji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński Sygnały Dnia