Polskie Radio
Section05
Powstanie Styczniowe

156. rocznica Powstania Styczniowego

Powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 roku było największym polskim zrywem narodowym. Swoim  zasięgiem objęło ziemie całego zaboru rosyjskiego, czyli Królestwo Polskie oraz tzw. ziemie utracone. O Powstaniu Styczniowym i obchodach 156. rocznicy jego wybuchu, mówili w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk oraz  Michał Cieślak z Muzeum Niepodległości. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Rosja historia Polski

Apolinary Garlicki - zagorzały orędownik Piłsudskiego

Polski socjolog, historyk, poseł i senator II Rzeczypospolitej. Syn powstańca styczniowego i charakterystyczna postać czasów międzywojennych Przemyśla. Działacz samorządowy i społeczny a także nauczyciel gimnazjalny, zamordowany przez NKWD na Ukrainie. Jak zyskał miano bohatera narodowego? Postać Apolinarego Garlickiego przybliżył jego stryjeczny wnuczek Marek Garlicki, który gościł w audycji "Ludzie Niepodległości".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość Tatry Powstanie Styczniowe

Polskość w rozproszeniu: diaspora polska po 1864 roku

To byli ostatni, jak napisał Jerzy Borejsza, "romantycy wolności na tułaczym szlaku". Uchodźcy po powstaniu styczniowym. Historycy szacują, że na przełomie 1864/65 roku blisko 8 tysięcy osób w obawie o życie opuściło Polskę w kierunku Francji, Szwajcarii, Włoch,  Belgii, Anglii, Ameryki, Turcji i Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Powstanie Styczniowe powstanie listopadowe historia Polski HISTORIA

Aleksander Sochaczewski - zapomniany malarz, niezłomna dusza

Zesłaniec syberyjski, urodzony w 1843 roku w Iłowie. Więzień 10 Pawilonu. Tuż po wybuchu powstania styczniowego, Aleksander Sochaczewski, zostal skazany na 20 lat pobytu na Syberii. Te bolesne doświadczenia zaowocowały między innymi cyklem obrazów, upamiętniających tamten okres w życiu artysty. Tym samym malarz zyskał miano narodowego kreatora pamięci o Sybirze.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość Syberia Powstanie Styczniowe HISTORIA Katarzyna Jankowska

Słowem Niepodległa w Kutnie. Opowieść o dążeniu do wolności

Kutno leży na szlaku, gdzie od lat krzyżowały się trudne losy naszego kraju. W Muzeum Regionalnym w sali gen. Józefa Hallera o lokalnej historii, która miała wpływ na dzieje całego kraju opowiadali goście audycji Słowem Niepodległa: historycy Jacek Saramonowicz i Piotr Stasiak - autorzy monografii „Kutno. Przeszłość i współczesność” oraz Grzegorz Skrzynecki - dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kutno niepodległość odzyskanie niepodległości historia Polski Powstanie Styczniowe potop szwedzki Napoleon_Bonaparte I wojna światowa Józef Haller Słowem Niepodległa

Święty zakonnik, artysta, powstaniec i opiekun najuboższych

Utalentowany malarz, uczestnik powstania styczniowego, organizator pomocy dla najbardziej potrzebujących i przede wszystkim święty Kościoła katolickiego. Życie i działalność św. Brata Alberta, bo tak nazywano Adama Chmielowskiego, dotyczyła wielu sfer życia. O tej wyjątkowej postaci mówiła w audycji "Życie z duszą, czy bez?" Natalia Budzyńska, autorka książki "Brat Albert. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Styczniowe Adam Chmielowski

Stosunek polskiego Kościoła do powstania styczniowego

– Część duchowieństwa popierała powstanie, ale byli też tacy, którzy zalecali inne formy walki o sprawę polską – powiedziała dr Monika Waluś, teolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W audycji "Życie z duszą, czy bez?" rozmowa o podejściu polskich duchownych do wybuchu i przebiegu powstania styczniowego, a także roli Kościoła w przemianach społecznych po upadku zrywu niepodległościowego z 1863 roku.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe historia Polski