Polskie Radio
Section05
Światowa Szachownica - archiwalne

Przed wizytą Donalda Trumpa w Polsce

6 lipca do Polski ma przybyć prezydent Donald Trump. Biały Dom zapowiada, że "wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce potwierdzi zobowiązania wobec jednego z najbliższych europejskich sojuszników USA i ma na celu podkreślenie wagi wzmocnienia wspólnej obrony NATO". O roli USA w systemie bezpieczeństwa, wschodniej flance NATO i stosunkach polsko-amerykańskich mówił w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Stany Zjednoczone Irak NATO Światowa Szachownica - archiwalne

Relacje transatlantyckie a bezpieczeństwo Europy

Ostatnia wizyta Donalda Trumpa w Europie – na szczytach NATO i G7 – uwidoczniła coraz większe rozbieżności między Waszyngtonem a pozostałymi sojusznikami. Czy brak porozumienia w kwestiach gospodarczych czy klimatycznych wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo Starego Kontynentu? O tym w Światowej Szachownicy mówił Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO USA Donald Trump Unia Europejska Światowa Szachownica - archiwalne

Jarosław Guzy o sytuacji na Półwyspie Koreańskim

Korea Północna rozpoczęła manewry artyleryjskie na dużą skalę - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. We wtorek komunistyczna Północ świętowała 85. rocznicę powstania armii. Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest coraz bardziej napięta. Mówił o tym w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa Korea Północna Stany Zjednoczone Donald Trump Światowa Szachownica - archiwalne

„Polityka Rosji na Ukrainie jest zagrożeniem dla ładu w Europie”

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenił, że środowe orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pozwu jego kraju przeciwko Rosji „jest obiecujące”. MTS częściowo uznał słuszność pozwu Ukrainy przeciwko Rosji, której nakazał, by zezwoliła na Krymie na nauczanie w języku ukraińskim i nie blokowała tam działalności tatarskich organów przedstawicielskich. O sytuacji na Ukrainie mówił w audycji Światowa Szachownica analityk Rafał Sadowski z Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja Ukraina Światowa Szachownica - archiwalne

"Dla Stanów Zjednoczonych Rosja to lokalny rozrabiaka"

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson ocenił, że stosunki Stanów Zjednoczonych z Rosją obecnie cechują się niskim poziomem zaufania. Mówił o tym po spotkaniach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Zaznaczył jednak, że relacje pomiędzy dwiema największymi potęgami atomowymi nie powinny pozostawać w obecnym kształcie. Tillerson odniósł się też kwestii syryjskiej. Powtórzył, że prezydent Baszar al Asad musi w końcu zrzec się władzy. Sytuację komentował w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja USA Rex Tillerson Siergiej Ławrow Władimir Putin Syria broń chemiczna Baszar al-Assad Ukraina Korea Południowa Korea Północna NATO Światowa Szachownica - archiwalne

USA dały zielone światło dla członkostwa Czarnogóry w NATO

Senat Kongresu USA zaakceptował poprawki w traktacie waszyngtońskim, które pozwolą na przyjęcie Czarnogóry do NATO. Decyzję popiera również administracja prezydenta Donalda Trumpa. O znaczeniu Bałkanów dla Sojuszu mówił w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Czarnogóra NATO Bałkany Rosja Jarosław Guzy Światowa Szachownica - archiwalne

Spotkanie prezydentów Iran i Rosji. Nowy porządek na Bliskim Wschodzie?

Prezydenci Rosji i Iranu, Władimir Putin i Hasan Rowhani, zapowiedzieli we wtorek w Moskwie dalszą współpracę obu krajów „w walce z terroryzmem międzynarodowym” i wzmocnienie dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym w energetyce. Natomiast  w Kirkuku na północy Iraku lokalne władze uchwaliły we wtorek, że na budynkach rządowych w tej prowincji zawiśnie flaga kurdyjska. Decyzja może zaostrzyć napięcia z Bagdadem związane z przyszłością zasobnej w ropę prowincji. O sytuacji na Bliskim Wschodzie mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga, publicysta międzynarodowy Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Iran Rosja POLSKA Światowa Szachownica - archiwalne

"Kolejny atak, do którego użyto samochodu"

Cztery osoby zginęły, a co najmniej 20 zostało rannych – w tym część ciężko – w ataku, do którego doszło przed budynkiem parlamentu w Londynie. Wśród ofiar śmiertelnych są napastnik, który zaatakował nożem policjanta ochraniającego parlament i jeden z funkcjonariuszy. Dwie osoby zginęły na moście Westminsterskim, znajdującym się w pobliżu Parlamentu. W Światowej Szachownicy rozmowa z drem Arturem Wróblewskim z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm Londyn Theresa May Państwo Islamskie Paweł Lekki Światowa Szachownica - archiwalne

Europa wielu prędkości? "UE to peleton, który dzieli się na grupy"

Kanclerz Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande i premierzy Hiszpanii i Włoch Marian Rajoy i Paolo Gentiloni poparli na spotkaniu w Wersalu Unię dwóch prędkości. W królewskiej siedzibie pod Paryżem przywódcy cztrech państw przygotowywali stanowisko przed zbliżającym się unijnym szczytem. O wizjach przyszłości Unii rozmawiali w audycji Światowa Szachownica Piotr Bodyl-Szymala (Wyższa Szkoła Bankowa) i Piotr Buras (Europejska Rada Spraw Zagranicznych).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Wersal Światowa Szachownica - archiwalne

Podsumowanie orędzia Donalda Trumpa przed Kongresem USA

Prezydent USA ogłosił rozpoczęcie przywracania wielkości Ameryce. W przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu zapowiedział narodowy program odbudowy infrastruktury oraz zwiększanie wydatków na obronność. Obiecał też uszczelnienie polityki imigracyjnej. Oświadczył, że Stany Zjednoczone pozostaną zaangażowane na świecie. O przemówieniu Donalda Trumpa mówił w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy – komentator spraw międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  USA Światowa Szachownica - archiwalne

"USA nie zgodzą się na aneksję Krymu de iure"

Stany Zjednoczone wspierają NATO - zapewniał na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium nowy amerykański wiceprezydent Mike Pence. Zapewnił, że zaangażowanie w Sojuszu jest mocne i niezmienne. O spotkaniu przywódców krajów członkowskich mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga, komentator międzynarodowy.
Zobacz więcej na temat:  USA Mike Pence Stany Zjednoczone NATO Monachium Andrzej Talaga Barack Obama Krym Światowa Szachownica - archiwalne

Dymisja gen. Flynna. "Mamy do czynienia z kozłem ofiarnym"

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego generał Mike Flynn złożył rezygnację. Powodem dymisji są kontrowersje związane z kontaktami Flynna z rosyjskim ambasadorem w Stanach Zjednoczonych. O stosunkach na linii USA-Rosja mówił w audycji Światowa Szachownica dr Marek Szopski, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Rosja Donald Trump Paweł Lekki Światowa Szachownica - archiwalne

Prezydent USA ogranicza imigrację. Ukłon w stronę Izraela?

Na skutek dekretu, podpisanego przez prezydenta Donalda Trumpa, Stany Zjednoczone wstrzymały przyjmowanie uchodźców. Do kraju nie mogą też wjechać mieszkańcy siedmiu krajów muzułmańskich, w tym Iraku i Syrii. O znaczeniu decyzji prezydenta USA mówił w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy – ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA emigracja Grzegorz Ślubowski Jarosław Guzy terroryzm Państwo Islamskie Iran Izrael Światowa Szachownica - archiwalne

"W Rosji są jeszcze więksi imperialiści od Putina"

Igor Girkin, przywódca prorosyjskich separatystów w początkowej fazie konfliktu na Krymie i w Donbasie, w wywiadzie dla jednego z kazachskich portali zaatakował Władimira Putina. W ocenie byłego ministra obrony tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, prezydent Rosji przegrał wojnę na Ukrainie. Sprawę w audycji Światowa Szachownica komentował Paweł Reszka z „Tygodnika Powszechnego".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Władimir Putin Paweł Reszka Grzegorz Ślubowski Donbas Światowa Szachownica - archiwalne