Polskie Radio
Section05
Szkocja

Martin Schulz szefem SPD. Socjaliści zyskują w sondażach

Martin Schulz, który do niedawna był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, teraz jest głównym rywalem Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu, które mają się odbyć 24 września. Socjaliści zyskują w sondażach, SPD po raz pierwszy od 10 lat zrównała się w sondażach z chadekami. O nadchodzących wyborach w Niemczech mówił w audycji Gorąca Planeta Piotr Jendroszczyk z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Londyn Francja Niemcy Szkocja SPD Martin Schulz Ernest Zozuń

Szkocki parlament zagłosuje nad drugim referendum niepodległościowym

Szkoccy posłowie podejmą w środę decyzję, czy w Szkocji odbędzie się drugie referendum niepodległościowe. Szefowa Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon przedstawiła we wtorek w parlamencie regionalnym projekt uchwały, żądającej od Londynu plebiscytu w sprawie oderwania się Szkocji od szykującego się do Brexitu Zjednoczonego Królestwa. O sytuacji na Wyspach mówiła w audycji Świat w Południe Agata Kasprolewicz z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szkocja Brexit niepodległość Wielka Brytania Agata Kasprolewicz Michał Żakowski

Dzikawicki: na Białorusi nie ma żadnych bojówek

- To jest stara mantra. Każdy reżim, znamy to z historii, jak już ma kłopoty, najczęściej z gospodarką, zaczyna obwiniać wrogów wewnętrznych, czyli opozycję. Jak już jej nie ma, to zaczyna się poszukiwanie wrogów zewnętrznych. W przypadku Łukaszenki to głównie NATO, UE, zgniły zachód itd. - mówił w radiowej Jedynce Aleksander Dzikawicki (TV Biełsat).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Białoruś Aleksander Łukaszenka Agata Kasprolewicz Adam Dąbrowski Szkocja referendum

Atak na lotnisku w Paryżu. "Napastnik był radykałem"

Francuskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły w sobotę na międzynarodowym lotnisku Paryż-Orly mężczyznę, który zrabował broń żołnierzowi - poinformowało MSW. Nikt inny nie został ranny. Po incydencie lotnisko zostało ewakuowane, a ruch lotniczy wstrzymany. – Najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z osobą, która miała powiązania ze strukturami ISIS we Francji. Wiemy o tym mężczyźnie jako o radykale, który znajdował się na listach i był członkiem szerszej siatki – mówił w audycji Gorąca Planeta dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja terroryzm wybory w Holandii Szkocja Paryż Marcin Pośpiech