Polskie Radio
Section05
Trójkąt Lubelski

Spotkanie Trójkąta Lubelskiego. Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy wydali wspólne oświadczenie

Zakończyło się zdalne spotkanie prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego - Polski, Litwy i Ukrainy - związane z 30. rocznicą uznania niepodległości Ukrainy. Andrzej Duda, Gitanas Nausėda i Wołodymyr Zełenski wydali w związku z tym wspólne oświadczenie, w którym podkreślali więzi łączące trzy państwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Litwa Ukraina Europa Trójkąt Lubelski Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski

"Jego celem wsparcie rozwoju i bezpieczeństwa regionu". Mija rok od powstania Trójkąta Lubelskiego

W rok od powstania Trójkąt Lubelski stał się rozpoznawalnym formatem współpracy Polski, Litwy i Ukrainy. Jego celem jest wsparcie rozwoju i bezpieczeństwa regionu, przy nawiązaniu do wspólnego dziedzictwa historycznego trzech narodów - podkreśliło na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Europa POLSKA Litwa Ukraina Trójkąt Lubelski polityka Polityka zagraniczna Polski

"Ten format współpracy staje się coraz bardziej istotny". Paweł Bobołowicz o Trójkącie Lubelskim

- Wydaje się, że ta inicjatywa, chociaż początkowo była krytykowana, rzeczywiście zaczyna działać. To jest format, który skupia państwa mające wspólne interesy, co jest szczególnie istotne w sytuacji, którą obserwujemy w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, publicysta i specjalista ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Antoni Trzmiel Ukraina Litwa Trójkąt Lubelski Zbigniew Rau dyplomacja stosunki polsko-ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Dziś spotkanie wiceszefów parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy. Tematem m.in. sytuacja w Donbasie

Dziś w ukraińskiej stolicy odbędzie się spotkanie wiceszefów parlamentów Trójkąta Lubelskiego, czyli Polski, Ukrainy i Litwy. Weźmie w nim udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Omawiana będzie m.in. sytuacja w Donbasie i na Krymie, a także kwestia Ukraińców nielegalnie przetrzymywanych przez Rosjan i prorosyjskich bojówkarzy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Litwa Europa dyplomacja Małgorzata Gosiewska Trójkąt Lubelski Donbas Krym ŚWIAT

Wicemarszałek Sejmu na Ukrainie. Wizyta na linii frontu w Donbasie

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska do końca tygodnia przebywa z wizytą na Ukrainie. W środę 21 kwietnia polska delegacja wspólnie z litewskimi i ukraińskimi parlamentarzystami odwiedziła posterunek ukraińskiej armii w miejscowości Szyrokyne. W piątek 22 kwietnia przyjedzie do Awdijewki i Słowiańska przy linii frontu ze wspieranymi przez Rosję oddziałami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Donbas Małgorzata Gosiewska Trójkąt Lubelski

"Wspieranie euroatlantyckich aspiracji Ukrainy". Paweł Soloch o inicjatywie Trójkąta Lubelskiego

- Z perspektywy Polski i Litwy, państw będących członkami Unii Europejskiej i NATO, kwestia suwerenności Ukrainy, stabilizacji tego bardzo tego dużego kraju, leży również w naszym interesie, jako państwa sąsiadującego z Ukrainą. To, co się dzieje w tym kraju dotyczy również Litwinów - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia POLSKA wojsko Litwa Ukraina Trójkąt Lubelski

Szef BBN: prezydent chce utrwalić wśród sojuszników wagę naszego regionu dla bezpieczeństwa Europy

W czwartek doszło do pierwszego spotkania prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy w ramach trójkąta lubelskiego. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział dziennikarzom, że do spotkania doszło pomimo trwającej pandemii, gdyż wszystkim stronom zależy na "przyspieszeniu" współpracy w ramach trzech państw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójkąt Lubelski Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Andrzej Duda Paweł Soloch BBN Litwa Ukraina dyplomacja NATO Białoruś polityka

"Związki militarne z Ukrainą trzeba mieć". Prof. Andrzej Gil o Trójkącie Lubelskim

- Oczywiście jakieś związki militarne z Ukrainą trzeba mieć, zwłaszcza że Lublin jest przecież miejscem stacjonowania sztabu brygady wielonarodowej polsko-litewsko-ukraińskiej. Ale wydaje mi się, że to raczej skończy się na PR-ze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, odnosząc się do inicjatywy powołania Trójkąta Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Polityka zagraniczna Polski Jacek Czaputowicz Litwa Ukraina Trójkąt Lubelski